Kovo 7 d. bendriems pusryčiams Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke Rukloje susitiko Lietuvos krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas ir finansų ministras Vilius Šapoka bei Nyderlandų Karalystės gynybos ir finansų ministrai Ank Bijleved ir Wopke Hoekstra. Į Lietuvą Nyderlandų ministrai atvyko aplankyti Rukloje dislokuotų NATO priešakinių pajėgų batalione (eFP) tarnaujančių olandų karių.
Per pusryčius ministrai ir viceministras aptarė regiono saugumo, dvišalio bendradarbiavimo gynybos srityje klausimus, olandų karių tarnybos sąlygas Lietuvoje.
Krašto apsaugos viceministras V. Umbrasas padėkojo Nyderlandų ministrams už skiriamus karius NATO kovinei grupei Lietuvoje taip prisidedant prie Baltijos regiono saugumo ir atgrasymo bei pasidžiaugė suintensyvėjusiu Lietuvos ir Nyderlandų dvišaliu bendradarbiavimu gynybos srityje.
Nyderlandų gynybos ministrė A. Bijleved išreiškė Nyderlandų Karalystės siekį ir toliau dalyvauti NATO priešakinių pajėgų veikloje, taip pat ir kituose bendruose su Lietuva projektuose tokiuose, kaip Jungtinės Karalystės vadovaujamos Jungtinės ekspedicinės pajėgos.
Nyderlandų gynybos ministrė pasidžiaugė ypač puikiai vykstančiu bendradarbiavimu su Lietuva vystant Europos Sąjungos nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (angl. PESCO) projektus – tiek karinio mobilumo, tiek kuriant ES kibernetines greitojo reagavimo pajėgas.
Kovo 6 d. į Lietuvą atskridę Nyderlandų ministrai susitiko su Lietuvos kariuomenės mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“, į kurią yra integruota NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupė, vadu pulkininku Mindaugu Steponavičiumi, grupės vadovybe, olandų kariais.
Rukloje dislokuotam Vokietijos vadovaujam NATO pajėgų batalionui Nyderlandai yra skyrę apie 250 karių. Kartu olandų karai į Lietuvą atsigabeno ir įvairios karinės ginkluotės ir įrangos – karinės technikos: pėstininkų kovos mašinų CV 90, žvalgybos transporto priemonių „Fennek“, transporto priemonių „Boxer“, šarvuotų remonto evakavimo mašinų.
Būdami Lietuvoje Nyderlandų kariai užmezgė glaudžius santykius su Švenčionių rajono savivaldybe ir bendruomene, rengia įvairias socialines akcijas, susitikimus.
Nyderlandų Karalystė taip pat savo karių yra skyrusi ir Vilniuje veikiančiam NATO pajėgų integravimo vienetui, kuris yra atsakingas už Lietuvoje dislokuotų sąjungininkų pajėgų pratybų organizavimą ir ryšio tarp jų ir NATO operacinių vadaviečių palaikymą. Nyderlandų kariai dalyvauja NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse.
Lietuva ir Nyderlandai bendradarbiauja ir Europos Sąjungos (ES) nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (angl. PESCO) rėmuose. Lietuva yra prisijungusi prie Nyderlandų vadovaujamo karinio mobilumo projekto, o Nyderlandai – prie Lietuvos vadovaujamo ES kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų ir tarpusavio pagalbos kibernetinio saugumo srityje projekto. Nyderlandai, metų trukmės rotacijai iki 2020-ųjų, skiria pirmąją ES kibernetinę greitojo reagavimo grupę.
Dvišalis bendradarbiavimas vyksta ir įsigijimų srityje. Lietuvos kariuomenė dvišaliu pagrindu iš Nyderlandų kariuomenės yra įsigijusi ir toliau įsigyja naudotų karinių transporto priemonių. Nuo 2012 m. Lietuva jau įsigijusi per 1000 vnt. įvairios naudotos technikos, kuri yra sėkmingai eksploatuojama Lietuvos kariuomenėje.
Vrš. Virginijaus Stonio ir srž. sp. Luko Tamošiūno nuotraukos (1,2)