Remiantis LR Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymu, vienas iš Krašto apsaugo ministerijos uždavinių yra „įstatymų nustatytose nacionalinio saugumo užtikrinimo srityse teisės aktų nustatyta tvarka administruoti krašto apsaugos sistemos žvalgybos institucijos veiklą“.

Krašto apsaugos ministrui pavaldi krašto apsaugos sistemos (toliau — KAS) institucija, vykdanti žvalgybą ir kontržvalgybą gynybos, karinėje-politinėje, karinėje-ekonominėje, karinėje-technologinėje ir karinėje-informacinėje srityse, Krašto apsaugos sistemos institucijų veiklos užsienyje srityje, KAS institucijų valstybės ir tarnybos paslaptį sudarančios informacijos apsaugos srityje yra Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos (toliau – AOTD).
Pagrindinis žvalgybos institucijų veiklos tikslas – stiprinti Lietuvos Respublikos nacionalinį saugumą, renkant informaciją apie rizikos veiksnius, pavojus ir grėsmes, pateikiant ją nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms ir šalinant šiuos rizikos veiksnius, pavojus ir grėsmes.
LR Žvalgybos įstatymas, 6 straipsnis
Departamentas įgyvendina Valstybės gynimo tarybos patvirtintos AOTD 2019–2024 m. veiklos strategijos įgyvendinimą. Strategijos įgyvendinimo progresas atitinka išsikeltus tikslus.

AOTD vykdomos žvalgybos tikslas – užtikrinti ir sustiprinti šalies gynybinį potencialą ir karinį saugumą. Šiuo tikslu Departamentas renka informaciją, ją analizuoja, rengia ir teikia žvalgybos vertinimus. Kontržvalgybos srityje Departamentas siekia nustatyti ir užkardyti grėsmes, kylančias šalies gynybai ir KAS. Šiai užduočiai įgyvendinti taikome aktyviąsias ir pasyviąsias kontržvalgybos priemones.
Žvalgybos metodai
Žvalgyba vykdoma taikant žvalgybos metodus. Jų taikymo tvarką, terminus ir sąlygas nustato LR Vyriausybė.
Galimi žvalgybos metodai:
- OSINT – atvirųjų šaltinių žvalgyba,
- HUMINT – agentūrinė, arba žmogiškoji, žvalgyba,
- SIGINT – signalų žvalgyba,
- COMINT – komunikacijų žvalgyba,
- ELINT – elektroninė žvalgyba,
- CYBERINT – kibernetinė žvalgyba,
- IMINT – atvaizdų žvalgyba,
- RADINT – žvalgyba radiolokacinėmis priemonėmis,
- ACINT – akustinė žvalgyba,MASINT – matavimų žvalgyba ir kt.
Žvalgybos ciklas

Žvalgybos ciklas – tai procesas, kurio metu suformuojami žvalgybos informacijos poreikiai ir nustatomi prioritetai, tada informacija renkama, apdorojama ir analizuojama, kitaip tariant – paverčiama žvalgybiniu vertinimu, ir pateikiama gavėjams / vartotojams.
Žvalgybos ciklas susideda iš keturių etapų:
- žvalgybos poreikių ir užduočių formavimo, t. y. planavimo,
- informacijos rinkimo,
- informacijos apdorojimo, ir analizės,
- žvalgybos produktų paskirstymo, jų įvertinimo ir atsiskaitymo.