Lietuvos nacionalinis saugumas tiesiogiai ir netiesiogiai priklauso nuo globalių ir regioninių procesų, ypač – vykstančių Europos kaimynystėje. Bendradarbiavimas su valstybėmis partnerėmis už NATO ir ES ribų yra svarbus, siekiant taikos, saugumo ir stabilumo regione.
Pagrindiniai bendradarbiavimo su valstybėmis partnerėmis už NATO ir ES ribų siekiai:
- Taiki, stabili ir prognozuojamos kaimynystė. Siekiame stabilumo ir atvirumo dvišaliuose santykiuose su kaimyninėmis valstybėmis, kurios daro tiesioginę įtaką Lietuvos saugumui. Esame suinteresuoti, kad kaimyninių valstybių veiksmai, ypač saugumo ir gynybos politikoje, būtų skaidrūs ir nuspėjami. Atvirumas ir pasitikėjimo kūrimas padeda mažinti įtampas ir užkirsti kelią galimoms grėsmėms.
- Europinės ir euroatlantinės erdvės plėtros. NATO ir ES bendradarbiavimas su narystės jose siekiančiomis valstybėmis partnerėmis yra svarbus Lietuvos interesas. Europinės ir euroatlantinės politikos sklaida siekiama valstybių partnerių modernizacijos, jų klestėjimo, konfliktų prevencijos, bei taikios kaimynystės kūrimo.
- Taikos, stabilumo ir skaidrumo principų sklaida. Ginkluoti ir užšaldyti konfliktai, galios ir saugumo vakuumas ar įvairaus pobūdžio nesutarimai net ir toli nuo Lietuvos nutolusiuose regionuose veikia Lietuvos bei jos sąjungininkų saugumą. Taikos ir stabilumo užtikrinimas, skaidrumo principų sklaida siekiama užkirsti kelią karinėms ir hibridinėms grėsmėms, nestabilumo kurstymui ar vidinėms krizėms.
Krašto apsaugos ministerija plėtoja karinį bendradarbiavimą su NATO ir ES valstybėmis partnerėmis. Pagrindinis dėmesys yra skiriamas trims ES Rytų partnerystės valstybėmis – Ukrainai, Sakartvelui ir Moldovai, bendradarbiaujama su kitomis Pietų Kaukazo valstybėmis – Armėnija ir Azerbaidžanu.
Stiprinamas karinis bendradarbiavimas su Pietryčių Azijos ir Okeanijos šalimis – Pietų Korėja, Japonija, Singapūru bei Australija. Palaikomi ryšiai su Izraelio gynybos pajėgomis. Karinio bendradarbiavimo kontaktai yra užmegzti su Kinija bei Kazachstanu.
Iki 2020 m. buvo palaikomi reguliarūs kontaktai su Baltarusijos gynybos ministerija. Baltarusijos karinių pajėgų atstovai yra dalyvavę Lietuvoje rengtuose užsienio kalbų, medicinos, aplinkosaugos kursuose. Reaguojant į 2020 m. Baltarusijos jėgos struktūrų įvykdytą susidorojimą su taikiais opozicijos demonstrantais bei nuolatinę agresyvią valstybinių struktūrų retoriką, karinis bendradarbiavimas yra visiškai sustabdytas. Išlaikomas tik verifikacinių priemonių, skirtų saugumo ir pasitikėjimo užtikrinimui, įgyvendinimas.
Iki 2014 m. Lietuva nuosekliai plėtojo dvišalį dialogą su Rusija bei dalyvavo daugiašalėse bendradarbiavimo iniciatyvose. Vadovaujantis 2014 m. balandžio mėn. 1 d. NATO užsienio reikalų ministrų sprendimu, kuriuo buvo reaguojama į prasidėjusią Rusijos agresiją prieš Ukrainą, karinis bendradarbiavimas su Rusija yra visiškai sustabdytas.