Svarbi informacija dėl asmenų saugumo
Asmenims, atsisakiusiems tarnybos sovietų kariuomenėje, rekomenduojame el. paštu [email protected] pateikti savo duomenis, nurodant savo vardą, pavardę, telefoną, elektroninio pašto adresą ir gyvenamąją vietą, taip papildant Krašto apsaugos ministerijos turimus duomenis apie asmenis, atsisakiusius tarnybos sovietų kariuomenėje.
Duomenys būtų naudojami informuoti asmenis tiesiogiai, jeigu dėl jų atsisakymo 1990-1991 m. tarnauti sovietų kariuomenėje iškiltų grėsmė jų saugumui. Tai ypač aktualu keliaujantiems į užsienį (ne ES ir ne NATO valstybes). Į Krašto apsaugos ministeriją taip pat gali kreiptis ir tie Lietuvos piliečiai, kurie atsisakė tarnauti sovietinėje kariuomenėje iki 1990 m.
Daugiau informacijos – Krašto apsaugos ministerijoje tel. (8 5) 210 38 64 ir (8 5) 263 59 05.
2013 m. sausio 1 d. įsigaliojus Lietuvos Respublikos kompensacijų asmenims, 1990–1991 m. atsisakiusiems prievartinės tarnybos sovietų armijoje ir dėl to nukentėjusiems nuo sovietų armijos veiksmų, įstatymui Krašto apsaugos ministerija moka vienkartines kompensacijas asmenims, kurie nuo 1990 m. kovo 11 d. atsisakė tarnybos sovietų armijoje ir buvo:
- prievarta paimti į sovietų armijos dalinius;
- nuteisti laisvės atėmimu už pasitraukimą iš sovietų armijos arba šaukimo tarnauti joje boikotavimą;
- priversti grįžti tęsti (išvykti atlikti) tarnybą sovietų armijos daliniuose iki 1991 m. rugsėjo 7 d.
Kompensacijos dydis yra 1159 eurai, kompensacijos išmokamos vieną kartą.
Asmenims, kuriems anksčiau jau buvo išmokėtos 3000 Lt dydžio kompensacijos vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1996 m. kovo 6 d. nutarimu Nr. 311 „Dėl vienkartinių kompensacijų asmenims, po 1990 m. kovo 11 d. pasitraukusiems iš būtinosios karinės tarnybos sovietinėje armijoje ir už tai nuteistiems“, mokamas šių kompensacijų skirtumas, t. y. 290 eurų.
Kompensacijos neskiriamos asmenims, kuriems jos jau buvo išmokėtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. liepos 25 d. nutarimu Nr. 820 „Dėl vienkartinių kompensacijų asmenims, kurie po 1990 m. kovo 11 d. pasitraukė iš būtinosios karo tarnybos sovietinėje armijoje ir buvo globojami Raudonojo Kryžiaus globos skyriuje, bet 1990 m. kovo 27 d. buvusios TSRS desantininkų pagrobti ir išvežti“.
Asmenys, atitinkantys aukščiau nurodytas sąlygas, pirmiausia turi kreiptis į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą Pasipriešinimo dalyvių teisių komisiją adresu: Vilnius, Gedimino pr. 40, tel. 8 (5) 231 3012 arba 8 (5) 279 1034 dėl nukentėjusio asmens teisinio statuso pripažinimo ir nukentėjusiojo asmens pažymėjimo išdavimo.
Asmenys, kuriems Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išduotas nukentėjusio asmens pažymėjimas, vadovaujantis Lietuvos Respublikos asmenų, nukentėjusių nuo 1939–1990 metų okupacijų, teisinio statuso įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 5 punkto arba 7 straipsnio 1 dalies 8 punkto k papunkčio numatytais atvejais dėl kompensacijos išmokėjimo gali kreiptis į bet kurį Lietuvos kariuomenės Karo prievolės tarnybos regioninį skyrių (toliau – KPKT) ir pateikti šiuos dokumentus:
1) prašymą skirti kompensaciją, užpildytą pagal šią formą;
2) galiojantį asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinantį dokumentą: Lietuvos Respublikos piliečio pasą arba asmens tapatybės kortelę;
3) Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išduotą nukentėjusio asmens pažymėjimą (Nukentėjusiojo asmens pažymėjimo pvz. ir Nukentėjusiojo asmens (politinio kalinio) pažymėjimo pvz.);
4) Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pažymą apie išmokėtą ar neišmokėtą vienkartinę kompensaciją, jeigu nukentėjusio asmens pažymėjimas išduotas asmenims, kurie buvo nuteisti laisvės atėmimu arba įkalinti be teismo sprendimo 1939–1990 m., taip pat atskirais represijų atvejais 1991 metais už atsisakymą dėl politinių motyvų tarnauti Lietuvą okupavusių valstybių ginkluotosiose pajėgose arba už pasitraukimą iš šių ginkluotųjų pajėgų.
Dokumentus KPKT regioniniams skyriams taip pat galima siųsti registruotu laišku. Šiuo atveju, siunčiamas prašymas (originalas), asmens tapatybę patvirtinančio dokumento ir nukentėjusiojo asmens pažymėjimo dokumentų kopijos, patvirtintos notaro arba seniūno pagal gyvenamąją vietą, ir pažymos apie neišmokėta vienkartinę kompensaciją originalas (jei jis būtinas).
Kompensacijos asmenims išmokamos ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo prašymo skirti kompensaciją pateikimo dienos. Prašymo skirti kompensaciją pateikimo diena laikoma visų asmens pateiktų ir tinkamai užpildytų dokumentų ar tinkamai įformintų jų kopijų gavimo KPKT regioniniuose skyriuose diena.
Asmenys, kurie kreipėsi dėl kompensacijos skyrimo, krašto apsaugos sistemos atsakingų tarnautojų (darbuotojų) veiksmus gali apskųsti Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymo nustatyta tvarka, pateikdami skundą krašto apsaugos ministrui.
Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos regioniniai skyriai