Kovo 5 d. Krašto apsaugos ministerija paskelbė privataus partnerio atranką trims kariniams miesteliams Šiauliuose bei Šilalės ir Vilniaus rajonuose pastatyti ir viešosioms paslaugoms teikti. Projektai bus įgyvendinami viešojo ir privataus sektorių (VPSP) partnerystės būdu. (Nuoroda į atranką čia: https://cvpp.eviesiejipirkimai.lt/Notice/Details/2019-695437)
Pradėdama šį sudėtingą ir ilgalaikį projektą Krašto apsaugos ministerija pradės ir visiškai naują Lietuvos kariuomenės infrastruktūros vystymo etapą. Tai strateginis Krašto apsaugos ministerijos projektas, kurį įgyvendinant per ateinančius kelerius metus bus sukurta visiškai nauja karinė infrastruktūra trims Lietuvos kariuomenės bataliono dydžio vienetams.
Derybos su potencialiais investuotojais ar investuotoju vyks per 2019 –2020 metus, o partnerystės sutartis su investuotoju arba investuotojais Krašto apsaugos ministerija planuoja pasirašyti 2020 m. pabaigoje.
Vykdant privataus partnerio atranką bus siekiama pritraukti ne tik stipriausias Lietuvos bendroves, bet ir nekilnojamojo turto vystytojus ir investuotojus iš užsienio.
Bendra visų trijų projektų tiesioginių investicijų vertė gali siekti apie 126 mln. eurų.
Partnerystės sutartis planuojama pasirašyti 15 m. laikotarpiui iki 2035 metų – iš jų infrastruktūrai sukurti planuojama skirti apie dviejų su puse metų laikotarpį bei maždaug dvylikos su puse metų laikotarpis būtų numatytas infrastruktūrai prižiūrėti.
VPSP projektų įgyvendinimo metu privatus subjektas turės investuoti nuosavas lėšas į valstybei sukuriamą ir karinėms funkcijoms vykdyti reikalingą infrastruktūrą, jis prisiims ir statybos darbų vykdymo ir sukurtos infrastruktūros valdymo rizikas.
Šiaulių mieste įsikurs Lietuvos kariuomenės Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ kunigaikščio Margirio pėstininkų batalionas, Šilalės r. Pajūrio miestelyje bus sukurta infrastruktūra tos pačios brigados „Žemaitija“ brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionui, o Vilniaus r. Rokantiškių kaime įsikurs Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotasis pėstininkų batalionas. Visuose trijuose naujuosiuose kariniuose miesteliuose bus pastatytos kareivinės, veiks valgyklos, sporto ir laisvalaikio patalpos, medicinos punktai, remonto dirbtuvės ir visi kiti karinei infrastruktūrai reikalingi objektai. Kariniuose miesteliuose įsikurs maždaug 3 tūkst. karių.
Šiuo metu visi kariuomenės padaliniai yra įsikūrę buvusiose karinėse teritorijose ir pastatuose, kurių didžioji dalis buvo perimta iš pasitraukusios sovietų kariuomenės.
Sprendimas vystyti naują karinę infrastruktūrą viešojo ir privataus sektorių partnerystės būdu buvo priimtas atsižvelgus ne tik į privataus sektoriaus gebėjimą vienu metu vystyti kelis didelės apimties projektus, bet ir į didelių investicijų poreikį krašto apsaugos sistemoje artimiausių 2-3 metų laikotarpyje.
Vykdant karinės infrastruktūros vystymo projektus bus siekiama, kad privatus partneris pasidalytų savo profesinėmis žiniomis ir vadybos įgūdžiais, inovatyviu požiūriu, didesniu efektyvumu ir rezultatyvumu vystant planuojamos apimties infrastruktūrą.
Naujos karinės infrastruktūros vystymas yra įgyvendinamas vykdant LR Vyriausybės programos krašto apsaugos sistemos prioritetinius darbus, kuriais siekiama įgyvendinti Lietuvos kariuomenės plėtrą – didinti Lietuvos kovinius pajėgumus, užtikrinti fizinę infrastruktūrą plečiamų Lietuvos kariuomenės kovinių pajėgumų nuolatiniam dislokavimui.
VPSP projektams pristatyti Krašto apsaugos ministerija buvo surengusi dvejas viešąsias konsultacijas, kuriose potencialiems investuotojams pristatė pirkimo dokumentus.
Visa informaciją apie Krašto apsaugos ministerijos VPSP vykdomus projektus skelbiama Krašto apsaugos ministerijos svetainėje ČIA ir VšĮ „Centrinė projektų valdymo agentūros“ svetainėje www.ppplietuva.lt.
Srž. sp. Ievos Budzeikaitės nuotrauka