Lietuva laikosi tarptautinių įsipareigojimų siųsdama karius, policijos pareigūnus ir ekspertus dalyvauti tarptautinėse operacijose. Lietuva kartu su kitomis valstybėmis partnerėmis sutaria laikytis tam tikrų principų, įsipareigodamos tinkamai parengti į tarptautines taikos palaikymo operacijas siunčiamus asmenis bei formuoti teigiamą taikos palaikymo operacijų įvaizdį.
2017 m. rugsėjo mėnesį Lietuva prisijungė prie Jungtinių Tautų Generalinio sekretoriaus iniciatyvos dėl visiško seksualinės prievartos taikos palaikymo operacijose panaikinimo ir pasirašė Kigalio principus dėl civilių apsaugos.
2017 m. lapkričio mėnesį Lietuva patvirtino pritarianti Vankuverio principams dėl taikos palaikymo ir vaikų karių verbavimo bei išnaudojimo prevencijos.
Krašto apsaugos sistemoje įgyvendintos priemonės
Krašto apsaugos sistemoje kompleksiškai įgyvendintos priemonės, siekiant užtikrinti prisiimtų įsipareigojimų vykdymą dėl Vankuverio, Kigalio principų ir Jungtinių Tautų Generalinio sekretoriaus iniciatyvos dėl visiško seksualinės prievartos taikos palaikymo operacijose panaikinimo. Lietuvos kariuomenė (toliau – LK) karių karinio rengimo reikalavimus papildė minėtais principais ir pakoregavo karių priešmisijinio karinio rengimo programas. Kariai supažindinami su Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos (toliau – JTST) rezoliucijose Nr. 1325 (2000) ir Nr. 1820 (2008) „Dėl moterų, taikos ir saugumo“, Nr. 1314 (2000) „Vaikai ginkluotame konflikte“ ir vėlesnėse JTST rezoliucijose bei NATO strateginės vadovybės direktyvoje Nr. 40-1 „JTST rezoliucijos Nr. 1325 (2000) ir lyčių aspekto integravimas NATO valdymo struktūroje“ pateikta medžiaga. Siunčiami į Jungtinių Tautų taikos palaikymo operacijas LK kariai taip pat turi savarankiškai studijuoti medžiagą iš taikos palaikymo išteklių talpyklės internete. Siekdama užtikrinti efektyvesnį Vankuverio principų įgyvendinimą, LR Krašto apsaugos ministerija aktyviai bendradarbiauja su Kanada perimant šios šalies gerąją praktiką.
Išvykstantiems į tarptautinės operacijos veiksmų rajoną kariams LK Gynybos štabe organizuojamas papildomas instruktažas, kurio metu primenamos nacionalinės karinės jėgos panaudojimo taisyklės, nurodoma, kad kiekvienas karys turi teisę panaudoti minimalią jėgą (įskaitant mirtiną jėgą) siekdamas apginti save ir draugiškąsias pajėgas nuo priešiškų veiksmų ar ketinimų, kurie kelia realią grėsmę gyvybei ar sveikatai. Tarptautinėse operacijose karinė jėga naudojama vadovaujantis valstybių, kurioms perduotas Lietuvos karinių vienetų (karių) operacinis vadovavimas ir valdymas, ar tarptautinių institucijų (Jungtinių Tautų, NATO, Europos Sąjungos) patvirtintomis kovos veiksmų taisyklėmis, kurias taiko ir Lietuvos kariniai vienetai (kariai), dalyvaujantys šiose operacijose. Instruktažo metu kariams taip pat primenama atsakomybė už seksualinį priekabiavimą.
Vankuverio principai
Krašto apsaugos ministras 2017 m. lapkričio 15 d. gynybos ministrų konferencijoje Vankuveryje (Kanada) pasirašė Vankuverio principus dėl taikos palaikymo operacijų ir vaikų vertimo kariais prevencijos įgyvendinimo. Vankuverio principai yra Jungtinių Tautų valstybių narių politinių įsipareigojimų, susijusių su mokymu, planavimu ir elgesiu taikos operacijų metu, rinkinys. Šie principai yra sukurti papildyti esamas taikos palaikymo ir vaikų apsaugos sistemas, įskaitant Paryžiaus principus ir atitinkamas JT Saugumo Tarybos rezoliucijas.
Patvirtindamos Vankuverio principus, valstybės narės pripažįsta unikalius iššūkius, kuriuos kelia vaikų karių verbavimas. Vadovaudamosi patvirtintais principais valstybės narės siekia užtikrinti, kad taikos palaikymo pareigūnai būtų pasirengę užkirsti kelią vaikų įdarbinimui ir išnaudojimui taikos palaikymo operacijose, taip pat siekia garantuoti, kad vaikai būtų saugomi nuo mūšio lauko ir nepatirtų sužalojimų. Principų laikymasis taip pat turėtų gerinti taikdarių operacinį veiksmingumą ir padidinti tikimybę, kad jie įvykdys savo įgaliojimus, kartu sumažinant galimybę kariams patirti psichologines traumas taikos operacijų metu.
Vankuverio principai dėl taikos palaikymo ir vaikų karių verbavimo ir išnaudojimo prevencijos
Vancouver principles on peacekeeping and the prevention of the recruitment and use of child soldiers
Kigalio principai
Siekdamos užtikrinti veiksmingą civilių apsaugą taikos palaikymo operacijose, Jungtinių Tautų narės patvirtino Kigalio principus dėl civilių apsaugos ir įsipareigojo veiksmingai įgyvendinti civilių gyventojų apsaugą. Šie principai buvo paskelbti 2015 m. gegužės 28–29 d. Ruandoje vykusioje aukšto lygio tarptautinėje civilių gyventojų apsaugos konferencijoje. Kigalio principai, kuriuos sudaro 18 įsipareigojimų, apibrėžia svarbiausius taikos palaikymo aspektus, įskaitant situacijos vertinimą ir operacijos planavimą, pajėgų formavimą, personalo apmokymą, rengimą ir aprūpinimą reikiama įranga, veiklos rezultatų stebėseną ir atsiskaitymą (accountability) už pasiektus rezultatus.
Kigalio principai dėl civilių apsaugos
The Kigali principles on the protection of civilians
Susitarimas dėl įsipareigojimo užkirsti kelią seksualiniam išnaudojimui ir prievartai tarptautinių operacijų metu
Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Jungtinių Tautų generalinis sekretorius 2017 m. rugsėjo 9 d. pasirašė savanorišką susitarimą įpareigojantį užkirsti kelią seksualiniam išnaudojimui ir prievartai tarptautinių operacijų metu. Šiuo susitarimu abi šalys įsipareigoja stengtis užkirsti kelią seksualiniam išnaudojimui ir prievartai, teikti pagalbą ir paramą nukentėjusiems bei stiprinti atsakomybės priemones.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Jungtinių tautų generalinio sekretoriaus savanoriškas susitarimas dėl įsipareigojimo užkirsti kelią seksualiniam išnaudojimui ir prievartai