Lygių galimybių užtikrinimas – neatsiejama Lietuvos krašto apsaugos sistemos efektyvios veiklos dalis. Tai pabrėžė krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus, kuris gegužės 30 d. aptarė moterų vaidmenį įgyvendinant taiką ir saugumą su Lietuvoje apsilankiusia NATO generalinio sekretoriaus specialiąja atstove darbotvarkės „Moterys, taika ir saugumas“ klausimais Irene Fellin.
Susitikimo metu buvo diskutuota apie Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijos Nr. 1325 (2000) dėl moterų, taikos ir saugumo keliamus tikslus. Rezoliucija įpareigoja valstybes užtikrinti didesnį moterų įtraukimą į visus konfliktų prevencijos, valdymo, sprendimo ir taikos kūrimo mechanizmus. Krašto apsaugos ministerija specialių priemonių šios rezoliucijos įgyvendinimui imasi jau nuo 2012 metų.
„Įgyvendindami rezoliuciją siekiame užtikrinti visapusį švietimą krašto apsaugos sistemoje, skatiname krašto apsaugoje dirbančias ir tarnaujančias moteris aktyviai dalyvauti įvairiose atrankose ir konkursuose, bendradarbiaujame su užsienio ir Lietuvos partneriais“, – sako viceministras Ž. Tomkus.
2021 metais moterys Lietuvos kariuomenėje sudarė 11,8 proc. visų karių, o Krašto apsaugos ministerijoje moterys karės ir civilės tarnautojos ėjo 45,7 proc. visų vadovaujančių pareigų. Krašto apsaugos sistemoje nėra jokių apribojimų lyties atžvilgiu: vyrai ir moterys turi lygias teises užimti bet kokias pareigas, gauti vienodą darbo užmokestį, socialines garantijas ir kt.
Lietuvai už įdirbį šioje srityje padėkojusi I. Fellin su viceministru aptarė ir regioninio saugumo, paramos Ukrainai ir pasiruošimo NATO viršūnių susitikimui klausimus. Viceministras Ž. Tomkus pabrėžė, kad Aljansui reikalingas priešakinės gynybos koncepcijos įgyvendinimas, nes tik taip ilgalaikę grėsmę keliančiai Rusijai bus parodyta, kad NATO sienos yra ginamos. Tikimasi, jog atitinkami NATO rytinio pakraščio gynybą sustiprinsiantys sprendimai bus priimti NATO viršūnių susitikime Madride birželį.
Po susitikimo su viceministru I. Fellin apsilankė Rukloje, kur susitiko su NATO priešakinių pajėgų kovinės grupės vadovybe. Dabartinėje NATO bataliono Lietuvoje rotacijoje tarnauja 80 moterų, o visose rotacijose moterys įprastai sudaro apie 15 proc. personalo. Dalis jų eina vadovaujančias pareigas.