Praėjusiais metais LR Seimui pritarus Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo pakeitimui ir Krašto apsaugos ministerijai suteikus naują funkciją – finansuoti eksperimentinę plėtrą ir inovacinę veiklą gynybos ir saugumo srityje, buvo įsteigtas „Gynybos investicijų fondas“, kurio tikslas – padėti startuoliams bei įmonėms vystyti naujus produktus ir patekti į tarptautinę gynybos pramonės rinką.
„Šiandieninėje Lietuvoje pagaminama technika jau susilaukia tarptautinio dėmesio, todėl tikimės, kad įsteigtas fondas lems dar spartesnį Lietuvos gynybos pramonės vystymąsi ir integraciją į tarptautinę rinką“, – teigia krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška.
Viceministras taip pat pabrėžia, kad atrenkant fondo valdytojus bus vadovaujamasi skaidrumo ir viešumo principais. Atrinktus fondo valdytojus įvertins ir tvirtins fondo Gynybos priežiūros komitetas.
Dėl „Gynybos investicijų fondo“ įsteigimo ir valdymo Krašto apsaugos ministerija praėjusių metų pabaigoje pasirašė sutartį su UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ – INVEGA, kuri gegužės 19 d. paskelbė atranką į rizikos kapitalo fondo valdytojus ir kviečia investicijų profesionalus dalyvauti fondo valdytojo atrankoje pagal naują rizikos kapitalo finansinę priemonę „MILInvest“.
„Rizikos kapitalo finansinė priemonė „MILInvest“ bus finansuojama iš Lietuvos ateities ekonomikos DNR plane numatytų lėšų, kurias skiria LR Vyriausybė. Įgyvendinamai finansinei priemonei 10 metų laikotarpiui skiriama 13,5 mln. EUR valstybės lėšų. Krašto apsaugos ministerija vykdys asignavimų valdytojo funkcijas, taip pat sudarys finansavimo sąlygų sąrašą, dalyvaus fondo priežiūros komitete.
Tikimasi, kad su „Gynybos investicijų fondo“ įkūrimu pradės aktyviau formuotis Lietuvos gynybos pramonė. Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja vos kelios stambesnės įmonės su aiškia gynybos produkcijos pakraipa. Visos kitos įmonės yra arba dvigubos paskirties, arba pagal poreikį galinčios gaminti kariuomenei ar tiekti komponentus didesnėms tarptautinėms kompanijoms.
Iki šiol gynybos inovacijų skatinimui didesnis dėmesys buvo skiriamas pavieniams Lietuvos kariuomenės poreikius tenkinantiems projektams. Projektų rezultatas dažnai baigdavosi tik prototipais, nes iki tolimesnio vystymo ir komercializavimo stadijos pritrūkdavo finansavimo. Būtent naujai kuriamas fondas leis peržengti šią liniją ir tokio tipo projektams vystytis toliau – nuo prototipų kūrimo pereiti į naujų produktų gamybą ir patekti į tarptautinę rinką.
Nacionalinės gynybos pramonės stiprinimas yra naudingas dėl keleto priežasčių. Viena iš jų – tiekimo grandinės trumpinimas. Taip siekiama užtikrinti šalies gebėjimą apsirūpinti gynybos prekėmis ir paslaugomis savarankiškai arba užsitikrinant trečiųjų šalių garantijas krizės metu. Kita – Lietuvos kariuomenės kompetencijų ugdymas per produktų testavimą ir bendradarbiavimą su kūrėjais. Eksporto didinimas ir naujų darbo vietų kūrimas, taip pat aukštos pridėtinės vertės produktų kūrimas ir susijusių pramonės šakų, mokslo institucijų apjungimas ir bendradarbiavimas, kt.
Finansų tarpininkai, norintys dalyvauti „MILInvest“ fondų valdytojo atrankoje, paraiškas INVEGAI gali pateikti iki 2021 m. rugpjūčio 16 d. Visą su paraiškų pateikimu susijusią informaciją galima rasti adresu https://invega.lt/kvietimai/kvietimai-tapti-finansu-tarpininkais/88/milinvest-kvietimas:1128