Trečiadienį NATO Energetinio saugumo kompetencijos centre (ESKC) Vilniuje vyko iškilminga Ukrainos vėliavos pakėlimo ceremonija. Ukraina oficialiai tapo dvylikta NATO ESKC šalimi nare.
Vėliavos pakėlimo ceremonijos metu sveikinimo kalbas sakė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, Ukrainos energetikos ministras Hermanas Haluščenka. Vėliavą kelė Lietuvos kariuomenės garbės sargybos kuopos kariai. Renginyje dalyvavo NATO ESKC šalių narių bei kitų NATO šalių ambasadoriai ir gynybos atašė.
„Su Ukrainos prisijungimu ateina ne tik vėliava. Mums svarbu į centrą gauti personalą ir ekspertizę. Dabar turėsime ekspertą iš Ukrainos, o to pridėtinė vertė bus neįkainojama. Dėl praeityje patirtų kibernetinių išpuolių prieš Ukrainos energetinę infrastruktūrą susikaupusi ukrainiečių patirtis mūsų centrui labai pravers“, – džiaugėsi NATO ESKC direktorius pulkininkas Romualdas Petkevičius.
Vilniuje veikiantis NATO energetinio saugumo kompetencijos centras, įkurtas 2012 m. liepą, analizuoja karinio energetinio efektyvumo ir kritinės energetikos infrastruktūros apsaugos aspektus. Centro darbuotojai teikia rekomendacijas ir siūlymus dėl operacinio energetinio saugumo, alternatyvių energijos šaltinių pritaikymo karyboje ir gamtai draugiškų efektyvių karinių pajėgumų plėtros, organizuoja pratybas bei jose dalyvauja.
Iki šiol centre dirbo ekspertai iš vienuolikos šalių – Estijos, Prancūzijos, Gruzijos, Vokietijos, Italijos, Latvijos, Turkijos, Jungtinės Karalystės, JAV, Lenkijos ir Suomijos. Ukrainos prisijungimas buvo patvirtintas šių metų kovo mėnesį Kijeve vykusios Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų tarybos metu.
Ukrainos prisijungimo Lietuvoje įsikūręs centras laukė jau kurį laiką. Šių metų antroje pusėje jau yra suplanuotos NATO finansuojamos ir lietuviškojo NATO ESKC rengiamos pratybos Ukrainos mieste Odesoje. Šiuo metu ruošiamas pratybų scenarijus, pagal kurį bus treniruojamasi jūrų ir pakrančių kritinės infrastruktūros bei energetinės infrastruktūros apsaugos srityse.
„Džiaugiamės kad ukrainiečiai prisijungė, bet jiems su mumis lengva nebus, kadangi čia iš tikrųjų verda darbas – mūsų centras pripažintas ne tik kaip tarptautinė NATO akredituota institucija, bet ir idėjų kalvė, kuri apima ir karybą, ir geopolitinius iššūkius energetiniam saugumui“, – sako NATO ESKC direktorius plk. R. Petkevičius.
Energetinio saugumo kompetencijos centre Vilniuje dirba apie 30 žmonių, o centro iniciatorė ir steigėja Lietuva skiria ne tik patalpas – lietuviškas yra visas palaikantis institucijos personalas, kuris užsiima teisės, personalo, logistikos ir kitais klausimais. Be to, Lietuva turi šešias ekspertų vietas. Kiekviena centro narė į Vilnių siunčia po vieną ekspertą, o Vokietija yra atsiuntusi du ekspertus.
NATO ESKC nuotr.