„Nepatikimų technologijų eliminavimas iš kritinės infrastruktūros ir valstybės institucijų yra nacionalinio saugumo klausimas. Lietuvoje aiškiai apsisprendėme, kad dirbsime tik su euroatlantinius kriterijus atitinkančių valstybių bendrovėmis. Džiaugiamės, kad apie technologinių tiekimo grandinių saugumą diskusija vyksta ir europiniu, transatlantiniu lygiu“, – šiandien tarptautinėje Prahos 5G saugumo konferencijoje pabrėžė krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius.
Dar vasarą Nacionalinis kibernetinio saugumo centras atliko tyrimą apie Kinijos 5G išmaniųjų telefonų keliamas saugumo rizikas. Tyrimas susilaukė didelio atgarsio tarptautiniu mastu, atkreipdamas dėmesį į telefonuose esančios programinės įrangos, galinčios sukelti kibernetinio saugumo rizikas, naudojimą valstybinėse institucijose.
Pasak M. Abukevičiaus, saugumą stiprinantys veiksmai jau įgyvendinti 5G sektoriuje, o visai neseniai Krašto apsaugos ministerija parengė Viešųjų pirkimų įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama suvaldyti rizikas nacionaliniam saugumui, kylančias dėl nepatikimų informacinių technologijų, įrangos ar paslaugų naudojimo kritinėje infrastruktūroje. Siūlomais įstatymų pakeitimais būtų užkirstas kelias viešajam sektoriui įsigyti Kinijos, Rusijos ir Baltarusijos gamintojų technologijas.
Šiemet lapkričio 30-gruodžio 1 d. vykstančioje Prahos 5G saugumo konferencijoje pagrindinis dėmesys skiriamas 5G tinklų saugumo užtikrinimo priemonėms ir naujų kylančių technologijų rizikų aptarimui. Diskusijose dalyvauja aukšto lygmens pareigūnai ir ekspertai iš Australijos, Čekijos, Estijos, JAV, Japonijos, Jungtinės Karalystės, Indijos, Izraelio, Lietuvos, Nyderlandų, Pietų Korėjos, Prancūzijos, Singapūro, Vokietijos, taip pat atstovai iš Europos Sąjungos ir NATO.