Rugsėjo 9 d., pirmadienį, Krašto apsaugos ministerijoje buvo pristatytas visuomenei skirtas leidinys „Jei krizė arba karas: kaip elgtis?“. Jo tikslas – aiškiai ir paprastai informuoti Lietuvos gyventojus apie tai, kaip rasti savo vaidmenį valstybės gynyboje, iš anksto pasirengti krizinėms situacijoms, o joms ištikus – tinkamai reaguoti.
„Nepaisant to, kad šiuo metu nėra realios karinės intervencijos grėsmės, Lietuvos visuomenė, būdama stipriausio saugumo aljanso, NATO, nare, taip pat turi atsakomybę gebėti pasirūpinti savo bei savo artimųjų saugumu krizės atveju. Džiaugiuosi komandiniu krašto apsaugos sistemos ir kitų institucijų, nevyriausybinės organizacijos „Blue / Yellow“ darbu, kuris davė rezultatą – praktinį, informacinį leidinį visuomenei. Mūsų tikslas – didinti visuomenės informuotumą, kad išaušus dienai „X“ piliečiai ne tik sugebėtų pasirūpinti savo aplinka, bet ir taptų realia gynybine galia“, – teigė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
2024 m. birželį Krašto apsaugos ministerijos užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa atskleidžia, kad apie savo galimybes prisidėti prie pilietinio pasipriešinimo jaučiasi informuota mažiau nei pusė visuomenės. Daugiau nei pusė, 57 proc., būtų linkę bet kokiais sau žinomais būdais prisidėti prie pilietinio pasipriešinimo. Vis dėlto 2023 m. gruodį atliktos apklausos duomenimis, viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl piliečiai liktų nuošalyje – žinių ir įgūdžių trūkumas (45 proc.). Tad leidinys „Jei krizė arba karas: kaip elgtis?“ yra žingsnis labiau informuotos visuomenės link.
Šis leidinys suteiks praktinius patarimus, kaip pasiruošti krizinėms situacijoms, įgyti žinių ir įgūdžių bei kaip elgtis joms įvykus, kaip išlikti, kol valstybės institucijos atkurs būtiniausias paslaugas arba suteiks reikiamą pagalbą. Dėl to labai svarbu, kad su šio leidinio turiniu susipažintų kiekvienas Lietuvos gyventojas.
„Kuo būsime stipresni ir geriau pasiruošę, tuo labiau atgrasysime galimą priešą. Suprantame, kad Vilnius yra taikinys nr. 1, todėl svarbu, kad vilniečiai iš anksto susipažintų, kaip reikėtų elgtis krizinės situacijos metu. Leidinyje stengėmės informaciją pateikti glaustai, aiškiai ir paprastai, kad leidiniu būtų patogu naudotis kiekvienam“, – teigė Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Leidinio turinys apima įvairias, net kasdieniame gyvenime naudingas temas – nuo atsparumo ir pilietinės valios stiprinimo iki patarimų, kaip paruošti savo atsargas namuose, kas turėtų sudaryti vaistinėlę, išvykimo krepšį ar, galiausiai, ką turėtumėte aptarti su artimaisiais. Vertingomis savo identifikuotomis ir iš ukrainiečių išmoktomis pamokomis dalinasi organizacija „Blue / Yellow“.
„Lietuvos žmonės dešimt metų remia Ukrainą kovoje už jos laisvę, todėl mūsų indėlis į šio leidinio turinį yra savotiška „Blue/Yellow“ ir ukrainiečių padėka lietuviams. Informaciją rinkome iš visų prieinamų kanalų – ir ukrainiečių karių, ir Jono Ohmano patirties, ir mūsų misijose dalyvaujančių medikų, bendraujančių su vietiniais gyventojais ir žinančių didžiausias jų baimes, patirtis ir pamokas. Ukrainos žmonės supranta, kokia svarbi yra pilietinė gynyba ir visų mūsų pasirengimas, todėl mielai dalinosi vertingomis išmoktomis pamokomis“, – kalbėjo Laura Paukštė, „Blue/Yellow“ direktorė.
„Jei krizė arba karas: kaip elgtis?“ palaipsniui bus pradėtas platinti jau artimiausiu metu, pirmiausia didiesiems Lietuvos miestams ir žiedinėms savivaldybėms, kitąmet leidinys pasieks ir likusius gyventojus. Elektroninė jo versija bus nuolat pasiekiama Krašto apsaugos ministerijos svetainėje, puslapyje „Leidiniai“.
Primename, kad geriausias būdas įgyti valstybės gynybos žinias ir įgūdžius – rinktis skirtingas karo tarnybos formas: Nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, Krašto apsaugos savanorių pajėgas, Lietuvos šaulių sąjungą, Jaunesniųjų karininkų vadų mokymus ar karo komendantūras (plačiau – www.karys.lt). Papildomos galimybės plačiajai visuomenei – www.SvarbiosPamokos.lt, kur pateikiama informacija apie praktinius su pilietiniu pasipriešinimu susijusius mokymus civiliams.
Srž.sp. K.Kavolėlis / KAM nuotr.