„Žudikai įvykdė svarbiausią SSRS NKVD vadovų reikalavimą, kuris galutinai buvo suformuluotas tik po dešimties dienų (1941 m. liepos 4 d. pasiūlymai): nepalikti nė vieno politinio kalinio“, – tai ištrauka iš krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko išleistos tyrimų knygos „Raudonasis teroras“ ir pranešimo, skirto Rainių tragedijos 80-osioms metinėms atminti surengtoje konferencijoje birželio 14 d. Telšiuose.
Ministras A. Anušauskas pasidalino per daugelį metų sukaupta faktine medžiaga, duomenimis apie šį, kruopščiai okupantų slėptą, nusikaltimą, kai Rainių miškelyje birželio 25 d. buvo žiauriai nukankinti visi kaliniai.
1941 m. birželio 22–27 d. sovietiniai okupantai, jausdami greitą galą, pradėjo masines Lietuvos gyventojų žudynes. Žudynės prasidėjo birželio 22 d. ir tęsėsi dar beveik savaitę. Vien Lietuvos teritorijoje buvo nužudyta daugiau nei tūkstantis politinių kalinių, iš kurių net 99 procentai – lietuviai. Nemažai politinių kalinių sovietai spėjo išvežti iš Lietuvos teritorijos ir nužudyti Rusijoje bei Baltarusijoje. O iš viso pirmosios sovietų okupacijos laikotarpiu per vienus metus bolševikų aukomis tapo daugiau nei 31 tūkstantis tautiečių.
Konferenciją organizavo Žemaičių muziejus „Alka“ Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijoje.
Nuotrauka KAM