Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje šią savaitę vyksta jau devintus metus iš eilės Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo organizuojamos tarptautinės kibernetinio saugumo pratybos „Gintarinė migla 2022“. Pratybų tikslas – treniruoti dalyvius ginti ypatingos svarbos informacinių sistemų infrastruktūrą. Rugpjūčio 24 d. vyko pratybų svečių diena, kurioje sveikinimo žodį taręs krašto apsaugos viceministras Margiris Abukevičius pabrėžė šių tarptautinių pratybų svarbą dabartinės saugumo situacijos kontekste.
„Karas Ukrainoje parodė, kad šiuolaikiniuose karuose kariniai veiksmai yra neatsiejami nuo kibernetinių atakų. Šios pratybos yra svarbios, nes leidžia tobulinti krašto apsaugos sistemos kibernetinio saugumo specialistų gebėjimus veikti savarankiškai ir išvien su civilinėmis šalies institucijomis užtikrinant mūsų šalies ypatingos svarbos infrastruktūros gynybą. Papildomą vertę pratyboms suteikia ir mūsų ilgamečių strateginių partnerių iš JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos įsitraukimas, Europos kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų komandos ir specialistų iš Sakartvelo dalyvavimas“, – sakė viceministras M. Abukevičius.
Kibernetinio saugumo pratybose dalyvauja Lietuvos kariuomenės (Gynybos štabo, Ryšių ir informacinių sistemų bataliono (RISB), Sausumos, Jūrų ir Oro pajėgų) kariai, Krašto apsaugos ministerijai priklausančių institucijų – Nacionalinio kibernetinio saugumo centro, Antrojo operatyvinio tyrimo departamento, Kertinio valstybės telekomunikacijų centro ir Informacinių technologijų tarnybos – specialistai.
Iš užsienio į pratybas atvyko JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos, Sakartvelo kariai ir Europos Sąjungos Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) projekto šalių komanda.
Prie karinių specialistų prisijungę savo žiniomis dalinasi ir veiksmus koordinuotis treniruojasi Lietuvos šaulių sąjungos, AB „Ignitis“, AB „Lietuvos geležinkeliai“, Lietuvos muitinės bei Vilniaus universiteto kibernetinio saugumo specialistai.
Pratybų „Gintarinė migla 2022“ metu kibernetinės atakos ir kibernetinė gynyba vykdoma realiu laiku RISB savanoriškos nenuolatinės karo tarnybos karių parengtame kibernetiniame poligone.
Mėlynųjų komandų vertinimą atlieka Vilniaus universiteto moksliniai darbuotojai ir JAV vadavietės Europoje specialistai, kurie papildomai stebi ir komandų gebėjimą keistis informacija tarpusavyje naudodami komunikavimo priemones bei žalingo kodo dalinimosi platforma MISP. Tikimasi, kad toks konceptas pagerins ateityje konsoliduotų komandų sąveikumą ginant informacines sistemas ar šalinant kibernetinių incidentų padarinius ypatingos svarbos informacinėje infrastruktūroje.
Pratybų „Gintarinė migla 2022“ organizavimas remia Lietuvos iniciatyvas Europos Sąjungos, NATO ir regioninio kibernetinio saugumo bendradarbiavimo formatuose. Rugpjūčio 19 d. prasidėjusios pratybos vyks iki rugpjūčio 26 d.