Minint Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienas birželio 15 d. Šiauliuose, Ginkūnų civilinių kapinių prieigose, surengta Antrojo pasaulinio karo aukų pagerbimo ir rastų palaikų kapavietės pašventinimo ceremonija. Jos metu pagerbti prieš keletą metų Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės teritorijoje Šiauliuose rasti Antrojo pasaulinio karo belaisvių palaikai – daugiau nei 700.
„Pagerbdami žiaurumo lageriuose nukankintų Antrojo pasaulinio karo aukų atminimą, turime įsipareigojimą užtikrinti, kad tokie įvykiai nepasikartotų. Šiuo įsipareigojimu turi būti grindžiama mūsų kasdienė veikla ir darbai“, – sakė krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus, dalyvavęs karo belaisvių palaikų pagerbimo ceremonijoje.
Viceministras pabrėžė, kad mūsų pagarba žuvusiems ir žmogiškumą puoselėjančios vertybės turi rodyti pavyzdį ir siųsti aiškią žinią, kad neužsimerksime prieš nusikaltimus žmogaus gyvybei ir orumui. „Agresijos, smurto ir priespaudos apraiškos netgi artimoje kaimynystėje rodo, kad turime dar daug ką nuveikti. Tai sudėtingos, tačiau būtinos pastangos. Gebėjimą naikinti turi pakeisti gebėjimas kurti“, – akcentavo Ž. Tomkus.
Ceremonijos metu, pagerbiant Antrojo pasaulinio karo belaisvius, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai Lietuvos Respublikos vadovybės ir visų Lietuvos žmonių vardu padėjo gėlių vainiką.
2019 m. vasarą Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės teritorijoje Šiauliuose, rengiantis tiesti lietaus nuotekų trasą naujai įrengiamoje krovinių paskirstymo aikštelėje, buvo aptikti nežinomų žmonių palaikai. 2020 m. vykdant detaliuosius archeologinius tyrimus (palaikų ekshumavimą) ir ištyrus apie 1 600 m2 plotą, aptiktos septynios netaisyklingos kapų eilės, kuriose atidengtos 67 masinės (nuo 2 iki 152 palaikų) ir 29 pavienės palaikų užkasimo duobės (iš viso 96). Rasti ir ekshumuoti 728 žmonių palaikai.
Antrojo pasaulinio karo metu į nelaisvę buvo paimta daugybė karių ir civilių gyventojų. Nuo 1939 iki 1955 metų nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos totalitariniai režimai Lietuvos teritorijoje buvo sukūrę visą lagerių sistemą: nacių laikotarpiu Lietuvoje buvo įkurtas 12-os lagerių tinklas karo belaisviams, o nuo 1944 iki 1955 metų Lietuvoje veikė 36 Sovietų Sąjungos lageriai, skirti ne tik karo belaisviams, bet ir civiliams gyventojams.
Tūkstančiai žmonių buvo laikomi žiauriomis sąlygomis, daugelis belaisvių buvo pasmerkti kankinamai mirčiai. Karo belaisvių stovyklų, veikusių Šiauliuose Antrojo pasaulinio karo metu, istorija liudija nacistinės Vokietijos ir SSRS totalitarinių režimų nusikaltimus žmoniškumui.
Nuotraukų aut. Giedrė Maksimovicz Alkema