Rugsėjo 19–23 d. Birštone vyksta „Sužeistų karių savaitė“ veiklos, kurios suteikia galimybę sužeidimus tarnyboje patyrusiems kariams gauti sveikatinimo paslaugas, dalyvauti fiziniuose, edukaciniuose, psichologiniuose ir kūrybiniuose užsiėmimuose. Šio projekto tikslas – skatinti traumas patyrusių karių integraciją, gerinant jų fizinę ir psichologinė būklę, ugdant naujus įgūdžius bei sudarant sąlygas stiprinti tarpusavio ryšius. Projektą, kurį iš dalies finansuoja Krašto apsaugos ministerija, įgyvendina labdaros ir paramos fondas „Broliai aitvarai“.
Projektas įgyvendinamas jau ketvirtus metus iš eilės ir įtraukia vis daugiau dalyvių. Šiais metais renginyje dalyvauja beveik trys dešimtys sužeistų Lietuvos karių, taip pat devyni sužeidimus patyrę kariai iš Ukrainos.
„Norime, kad sužeistų karių bendruomenė būtų tvirta, jaustų Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės užnugarį, kad kiekvienas sužeistas karys čia rastų reikalingą paramą ir įkvėpimą judėti pirmyn“, – teigia krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus.
Krašto apsaugos ministerija siekia užtikrinti efektyvią, gerai funkcionuojančią paramos sužeistiems kariams priemonių sistemą. Kiekvienais metais šios priemonės yra peržiūrimos ir tobulinamos. Šiemet jau egzistuojančias paramos priemones papildė sužeidimus tarnyboje patyrusiems kariams galimybė gauti kompensacijas už išlaidas, patirtas dėl sužeidimo atsiradusiems poreikiams patenkinti. Kariai gali gauti kompensacijas už sporto ir sveikatinimo veiklas, psichikos sveikatos paslaugos kariui ir jo šeimos nariams, dalyvavimo sužeistiems kariams aktualiuose renginiuose, taip pat jiems gali būti atlyginamos sporto inventoriaus įsigijimo maisto papildų ir kitos išlaidos. Vienam kariui kasmet gali būti kompensuojama iki trijų mėnesinių algų dydžio išlaidų suma.
Krašto apsaugos ministerija ir toliau užtikrins sužeistiems kariams paramą, apimančią: socialinį draudimą, gydymo, medicininės reabilitacijos, ortopedijos ir kitų techninės pagalbos priemonių įsigijimo išlaidų kompensavimą, psichologinę pagalbą, socialinio darbo vadybininkų konsultacijas, galimybę toliau tęsti karo tarnybą pagal jų negalios pobūdį pritaikytoje aplinkoje. Be to, Lietuvos kariuomenėje papildomai įdarbinti socialinio darbo vadybininkai, kurie padeda efektyviau spręsti įvairias problemas. Šiandien Lietuvos kariuomenėje dirba penkios socialinio darbo vadybininkės.
„Net ir turėdama plačią paramos sužeistiems kariams priemonių sistemą, Krašto apsaugos ministerija nuolat siekia geresnių rezultatų, todėl planuojame iki šių metų pabaigos peržiūrėti teisinį reguliavimą, kad kiek įmanoma galėtume palengvinti sužeistų karių galimybes pasinaudoti jiems teikiamomis garantijomis“, – sako viceministras Ž. Tomkus.
Labdaros ir paramos fondo „Broliai aitvarai“ nuotraukos