Šiandien Vilniaus rotušėje vyko Oršos mūšio minėjimo konferencija „Oršos mūšiui – 510: istorinė patirtis dabarties iššūkiams“, kurioje buvo kalbama apie Oršos mūšio svarbą karo meno istorijai. Konferencijoje diskutavo karo istorikai iš Miuncheno Bundesvero universiteto, Odesos I. I. Mechnikov’o universiteto, Varšuvos universiteto, Liublino Universiteto, Vytauto Didžiojo universiteto, Vilniaus universiteto, o taip pat karybos teoretikai ir praktikai.
Oršos mūšis yra viena didžiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) ginklo pergalių, kai LDK ir sąjungininkų kariai, vedami Lietuvos didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio, sutriuškino Maskvos Didžiąją Kunigaikštystę.
„Prisimindami šią svarbią datą mes prisimename ir tai, kad kalbame ne tik apie mūšį, kuris vyko 1514 m. rugsėjo 8 d., bet ir apie pamokas, kurias verta suprasti ir įvertinti šiandienos geopolitiniame kontekste. Oršos mūšis buvo ne tik karinė, bet ir bendrystės, lyderystės ir strateginio mąstymo pergalė. Tai buvo lemiamas momentas LDK ir jos sąjungininkams, tvirtai stovėjusiems prieš daug didesnį priešą. Tuomet nugalėjo vienybė bei išmintis. Ši kovos už vertybes dvasia išlieka tokia pat aktuali šiandien, kaip ir prieš 510 metų“, – sakė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Oršos mūšis yra ne tik istorinė pergalė, bet ir svarbus pavyzdys, kaip strateginis ir taktinis išmanymas, bendradarbiavimas ir sąjungininkų palaikymas gali turėti ilgalaikių teigiamų pasekmių tiek nacionaliniam saugumui, tiek tarptautiniams ryšiams.
A. Pliadis/KAM nuotraukos