Pastaruoju metu spaudoje pasirodė publikacijų, kuriose teigiama, kad Krašto apsaugos ministerija ne pagal paskirtį naudoja karinį objektą Juodkrantėje ir neracionaliai panaudojo radiolokacinio posto rekonstrukcijai skirtas lėšas. Pabrėžiame, kad ministerijos ir kariuomenės vadovai nėra davę leidimų nei žodžiu, nei raštu poilsiauti šiame objekte įrengtose patalpose, ir patys ten nepoilsiauja.
Juodkrantės radiolokacinio posto vieta buvo parinkta atsižvelgus į NATO ekspertų pasiūlymus, taip pat objektų, perimtų iš Rusijos Federacijos kariuomenės, išdėstymą ir paskirtį. Pagrindinė posto užduotis – radiolokacinėmis priemonėmis stebėti oro erdvę vakarinėje šalies dalyje ir virš teritorinių vandenų Baltijos jūroje.
Siekdama užtikrinti efektyvų radiolokacinio posto Juodkrantėje darbą, Krašto apsaugos ministerija į šį objektą investavo apie 2 mln. 320 tūkstančių litų. Į kainą įeina bendri objekto kaštai – kovinės pozicijos ir tarnybinių patalpų zonos statybos ir remonto darbai.
Posto radiolokacinei stočiai aptarnauti reikia mažiausiai 25 specialistų įgulos. Norint sudaryti kariams tinkamas tarnybos ir poilsio sąlygas, 1998 m. pradėta valdymo punkto (bunkerio) ir administracinio pastato rekonstrukcija. Įrengta degalų saugykla, transformatorinė, radiolokacinės ir ryšių technikos aikštelės, garažai, arteziniai gręžiniai, radiorelinio tinklo bokštas, kurių paskirtis – užtikrinti posto tiesioginių funkcijų vykdymą.
Suremontuotas pirmasis administracinio pastato (spaudoje vadinamo kareivinėmis) aukštas, kurio bendras plotas yra 562,21 kv. m. Pagal projektinę užduotį čia įrengtos administracinės patalpos, maitinimo blokas, medicinos punktas, dvi mokymo klasės, keturios poilsio patalpos, kurios yra skirtos budinčiai pamainai, o taip pat į radiolokacinį postą atvykstantiems specialistams, vykdantiems planinius stoties reglamento darbus.
Šios patalpos būtinos užtikrinti nenutrūkstamą budėjimą. Pozicijoje be rezervinių pajėgų turi būti mažiausiai 4 operatoriai (pamainoje iš viso 6), kurie per parą privalo ilsėtis 8 valandas. Todėl kareivinėse yra kambariai miegui. Kareivinėse taip pat įrengta virtuvė, patalpos, kur budinčios pamainos pasirengia darbui – susipažįsta su dokumentais, treniruojasi prie simuliatorių.
Kareivinėse įrengtuose butuose gyvena posto vado ir posto vyr. ryšių operatoriaus šeimos. Antrajame administracinio pastato aukšte numatoma įrengti tarnybinius butus kitoms padalinio darbuotojų šeimoms.
Juodkrantės radiolokacinėje pozicijoje nuolatos turi būti kariškių, nes gali būti paskelbta aukštesnio lygio parengtis. Gyvenama zona yra gana toli nuo radiolokacinės pozicijos, o tai prailgina rezervo pajėgų pristatymo laiką.
Kai poste tam tikros patalpos nenaudojamos, jose gali pailsėti kariai, tarnaujantys Karinėse oro pajėgose. Kaip sakė Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdybos vadas plk. ltn. Edmundas Adomynas, kariškiams, kurie paromis budi prie kompiuterių, o kai kurie iš jų dirba požeminėse patalpose, būtina reabilitacija. Spaudoje teigta, kad vadavietės valdymo punkte yra didelis elektromagnetinis spinduliavimas. Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centras, atlikęs visų Juodkrantės posto valdymo punkte esančių darbo vietų ir patalpų higieninį įvertinimą, konstatavo, kad elektromagnetinis spinduliavimas neviršija nustatytų normų.
Dėmesio žurnalistams. Norintieji pamatyti radiolokacinį postą Juodkrantėje, susipažinti su posto darbo, gyvenamosiomis patalpomis, vasario 11 d. organizuojama pažintinė kelionė. Jeigu ketinate važiuoti, prašome apie tai pranešti KAM Viešųjų ryšių departamento Visuomenės informavimo skyriui tel. 8 22 735 517, faksu 8 22 785 245 arba elektroniniu paštu [email protected].