Spalio 13-15 d. Vilniuje vyksta NATO Mokslo ir technologijų organizacijos Žmogiškųjų veiksnių ir medicinos sekcijos darbinė sesija ir ją lydinti mokslinė praktinė karo medicinos konferencija, kurios tema „Medicininių grėsmių dėl biologinių sukėlėjų tyrimai ir prevencija“.
Didžiausioje iki šiol Lietuvoje organizuotoje NATO mokslinėje konferencijoje bus pristatyti 25 pranešimai, kuriuos skaitys žymiausių JAV, Kanados, Nyderlandų, Norvegijos, Prancūzijos, Rumunijos ir Vokietijos kariuomenių tyrimų centrų ir mokslinių tyrimų laboratorijų specialistai.
Be atvykusių iš 20 užsienio šalių atstovų, renginyje dalyvaus ir Lietuvos Ekstremalių situacijų centro, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos, Kraujo centro, Sveikatos apsaugos ministerijos, Dr. Jono Basanavičiaus Karo medicinos tarnybos ir kitų kariuomenės padalinių specialistai, Vilniaus universiteto biologijos fakulteto mokslininkai ir kiti.
Konferencijoje bus kalbama apie tokias ligas, kaip botulizmas, juodligė, bruceliozė, tuliaremija, legioneliozė ir kitas, kurių sukėlėjai gali būti panaudoti kaip biologinis ginklas. Dalyviai dalinsis patirtimi apie minėtų ligų diagnostiką, gydymo naujoves, vakcinų gamybą, bakterijų atsparumą vaistams. Taip pat bus aptariamos šiuo metu grėsmę pasauliui keliančio Ebolos viruso plitimo galimybės, prevencijos priemonės, gydymo priemonių paieškos.
Keturias dienas trunkančios darbo sesijos metu sekcijos trijų poskyrių: Sveikatos ir prevencinės medicinos, Žmogiškų išteklių integracijos ir Žmogaus veiklos efektyvumo dalyviai aptars darbo grupių veiklos problemas ir atliktų tyrimų rezultatus, vertins naujas idėjas ir pasiūlymus tolesnei veiklai. Dalyviai taip pat rinks geriausiai, produktyviausiai dirbančias tyrimų darbo grupes ir vertins jų sukurtus produktus – parengtas mokslines apžvalgas, pravestus paskaitų ciklus, apibendrintas rekomendacijas kariams ir vadovybei pagal jų naudą kariuomenei ir pritaikomumą.
Darbiniame baigiamajame posėdyje bus išklausomi tolesnę mokslinės veiklos strategiją analizuojantys pranešimai, taip pat siūlomos naujos aktualios temos, kurias turėtų analizuoti suburtos įvairių šalių ekspertų komandos, atsižvelgiant į NATO Karinio komiteto ir Karo medicinos tarnybų vadų komiteto rekomendacijas.
Nuo 2011 m. Lietuvai NATO Mokslo ir tyrimų organizacijos Žmogiškųjų veiksnių ir medicinos sekcijai atstovauja Lietuvos kariuomenės Dr. Jono Basanavičiaus Karo medicinos tarnybos Karo psichologijos skyriaus viršininkė kapitonė Ramutė Vaičaitienė. Ji kartu dirba ir šiuo metu labai aktualioje Lietuvai Tyrimų darbo grupėje „Karo savižudybės“. Grupė baigs darbą kitais metais ir Kanadoje vyksiančioje konferencijoje pristatys įvairių NATO šalių vykdomas efektyviausias savižudybių prevencijos priemones, taip patvadų vaidmenį, gerinant psichologinės pagalbos prieinamumą kariams.
Nuotr. aut. – Giedrė Maksimovicz