Reto kauniečio albume nerasi nuotraukos su liūtais, stovinčiais prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus. Būti Kaune ir užsiropšti ar būti užkeltam ant vieno iš liūtų tebėra kiekvieno vaiko ritualas.
Astrave, seniausio Lietuvoje dirbtinio ežero pakrantėje, iškilo dviaukščiai grafų Tiškevičių rūmai. Prie įėjimo į rūmus buvo pastatyti du iš Sankt Peterburgo atvežti metaliniai liūtai. 1936 m. atidarius naująjį Karo muziejaus pastatą ir ekspoziciją, 1938 m. grafo Jono Tiškevičiaus sūnus Jonas Jurgis Tiškevičius padovanojo liūtus muziejui (dabar Astravo dvare stovi cementinės jų kopijos).
2013 m. Vytauto Didžiojo karo muziejus parengęs projektą „Vytauto Didžiojo karo muziejaus statinių komplekso pritaikymas turizmo reikmėms“, pasirašė trišalę sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra ir Ūkio ministerija, pagal kurią buvo pradėti muziejaus atnaujinimo darbai.
„Tęsiant Vytauto Didžiojo karo muziejaus rekonstrukcijos darbus, atėjo eilė skulptūroms, todėl šių metų spalio 17 d. muziejaus simboliu tapę liūtai pirmą kartą išgabenti restauruoti į UAB Kauno projektavimo restauravimo ir statybos institutą, ” – sako muziejaus darbuotoja Regina Rajeckienė.
Restauravimo dirbtuvių vadovo Raimondo Bridikio vadovaujami restauratoriai liūtus konservavo, pašalino koroziją, užtaisė žiojėjusias ertmes, padengė apsaugine dažų danga, kurios spalva artima autentiškai metalo (ketaus) spalvai.
Lapkričio 21 d. baigus restauravimo darbus liūtai buvo parvežti į Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelį. Gruodžio 17 d. per muziejaus kalėdinę šventę jie bus iškilmingai atidengti.
„Sugrįžę liūtai toliau „saugos“ muziejaus prieigas, o patys mažiausi lankytojai vėl galės ant jų ropštis, fotografuotis, įsimylėjėliai skirti pasimatymus, ” – sakė R. Rajeckeinė.
Gruodžio 17 d. atsinaujinęs Vytauto Didžiojo karo muziejus skambant Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų orkestro maršams kvies įžiebti Kalėdines šviesas ir pasitikti iš tolimosios šiaurės atskubėjusį Kalėdų senelį. Šventinio renginio metu bus atidengtos muziejaus simboliu tapusios restauruotų liūtų skulptūros.
Programa:
16.00–16.15 val. – LK Karinių oro pajėgų orkestro atliekamas maršas. Muziejaus instaliacijų įžiebimas.
Kalėdų senelio ir nykštukų pasirodymas.
Restauruotų liūtų skulptūrų atidengimas.
Karo muziejaus prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus trys salvės.
LK Karinių oro pajėgų orkestro atliekamas maršas.
Vieta: Vytauto Didžiojo karo muziejaus Didžioji salė.
16.20–17.00 val. –Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriaus Kęstučio Kuršelio sveikinimo kalba.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto choro „Neris“ šventinis koncertas (vad. Tomas Lapinskas).
Susijęs pranešimas: Vytauto Didžiojo karo muziejaus rekonstrukcijai bus naudojamos europinės lėšos. http://bit.ly/1uMtQE9
Asmuo ryšiams: Regina Rajeckienė: tel. 8 37 20 87 51
Nuotraukos Artūro Užgalio.