Minint 50 metų nuo devyniolikmečio jaunuolio Romo Kalantos ištarto laisvės šauksmo „Laisvę Lietuvai!“ ir paaukojusio savo gyvybę Kauno muzikinio teatro sodelyje gegužės 14 d. šiam įvykiui atminti Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Vilniuje rengiama mokslinė konferencija.
Konferencijoje „Neginkluotas pasipriešinimas: prielaidos, patirtys, retrospektyva paminint R. Kalantos pasiaukojimo jubiliejinius metus (1972-2022)“ istorikai ir archyvų specialistai aptars įvairius neginkluoto pasipriešinimo, pilietinio atsparumo ir pasiryžimo ginti gimtąją šalį aspektus.
Taip pat konferencijoje politikos mokslų ir sociologijos ekspertai nagrinės R. Kalantos pasiaukojimo ir kilusių masinių protestų reikšmę, o žvelgiant iš dabarties pozicijų bus pateikiamos analitinės pastabos. Apie sovietinės okupacijos metais patirtus išgyvenimus pasakos rezistencijos dalyviai, meno ir kultūros atstovai.
Konferenciją organizuoja Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centru.
Konferencijoje planuoja dalyvauti krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus.
Tiesioginės transliacijos nuoroda: https://youtu.be/tnyAc9F109k
Konferencijos programa, pranešėjai ir temos – čia
Konferencija prasideda gegužės 13 d. 10 val. LNB konferencijų salėje V aukšte.
Įėjimas laisvas.
Kiti renginiai, skirti minėti Romo Kalantos susideginimo 50-metį:
- Nuo gegužės 5 d. Vytauto didžiojo karo muziejuje atverta paroda „Akiplėšos. Bebaimiai. Maištininkai“ apie jaunimo pasipriešinimą sovietinei santvarkai.
- Gegužės 13 d. 21 val. Kauno Muzikinio teatro kiemelyje vyks koncertas „Made in Kaunas“, skirtas Romo Kalantos 50-osioms žūties metinėms paminėti.
- Nuo gegužės 13 d. Nacionalinio Kauno dramos teatre pradedamas rodyti spektaklis „Kauno pavasaris‘72“, įkvėptas Romo Kalantos protesto.
- Gegužės 14 d. Kauno muzikiniame teatre vyks Kipro Mašanausko roko opera „1972“ Romui Kalantai atminti.
- Gegužės 14 d. Kaunas Kultūros sostinės programoje pristatys parodą „1972:pramušti sieną“.
- Nuo balandžio 28 d. prasidėjo filmų peržiūrų projektas „Ilgas kelias į laisvę“. Tai nemokamų seansų ciklas, kuris bus parodytas Kinematografininkų sąjungos kino salėje, Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, įvairiuose miesteliuose Rytų Lietuvoje: Šalčininkų mieste, Lietuvos tūkstantmečio gimnazijoje ir kaimuose – Lavoriškių, Dieveniškių „Ryto“ gimnazijose, Medininkų pilyje, dalyvaujant Medininkų šv. Kazimiero gimnazijai ir Trakų istorijos muziejui.
- Lietuvos ypatingasis archyvas parengė virtualią parodą „Liepsnojantis Kauno pavasaris (LYA)“ apie 1972 m. gegužės mėnesio įvykius Kaune, vadinamus „Kauno pavasariu“.
2022 metai yra paskelbti Romo Kalantos metais.
Romo Kalantos poelgis ir sovietinės valdžios reakcija pažadino lietuvių tautinius jausmus ir sukėlė kelias dienas trukusias masines antisovietines manifestacijas. Žmonės protestuodami išėjo į gatves, ta eisena virto demonstracija, o Laisvės alėja – laisvės šūkius skanduojančių jaunuolių arena. Taip 1972-ųjų pavasarį per Kauno Laisvės alėją plūstelėjo maišto ir apmaudo banga, kuri jau buvo neišvengiama dirbtinoje, represijomis grįstoje sovietų sistemoje.
Po 1972 m. gegužės įvykių Lietuvoje susidegino ar bandė tai padaryti dar keli žmonės. Nors ir buvo numalšintas jaunimo pasipriešinimas, tačiau laisvės šauksmas nuvilnijo, laukdamas progos vėl būti išgirstas, o R. Kalanta tapo išsilaisvinimo iš sovietinio režimo simboliu.
R. Kalanta domėjosi muzika, hipių judėjimu, kuris, anot jo, kovojo su melu ir neteisybe, labai mėgo „The Beatles“ muziką, pats grojo gitara.