Vilniuje ir kitose Lietuvos vietose vyksta renginiai, skirti Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti. Juose dalyvauja ir Krašto apsaugos ministerijos bei kariuomenės vadovybė, kariai.
1941 m. birželio 14 d., 3 val. ryto, sovietų represinės struktūros pradėjo masiškai tremti Lietuvos gyventojus į atokias šiaurines teritorijas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per keletą dienų į gyvuliams skirtais vagonais iš Tėvynės išvežta apie 18 tūkst. Lietuvos gyventojų. 1952 m. buvo vykdomi masiniai partizanų ir jų šeimų, rėmėjų trėmimai, siekiant suduoti galutinį smūgį partizaniniam pasipriešinimui Lietuvoje.
Pagrindinis pirmojo trėmimo tikslas buvo akivaizdus – pašalinti iš Lietuvos gyventojus, pasižyminčius aktyvia tautine savimone. Tremtis neaplenkė nė vieno Lietuvos gyventojų sluoksnio, bet labiausiai nukentėjo inteligentija.
1940 m. birželio 15 d. Sovietų sąjunga okupavo Lietuvą – ši diena šiandien minima kaip Okupacijos ir genocido diena. Sovietų okupacijos metu įkalinta ir ištremta 280 tūkst. Lietuvos piliečių.
Birželio 14 d., antradienis
Gedulo ir vilties diena
11.59 val.
Nepriklausomybės aikštėje prasidės minėjimas Lietuvos gyventojų pirmosioms didžiosioms netektims ir pasipriešinimui atminti. Visi kviečiami prisijungti prie pilietinės akcijos – tylos minutės okupacijos aukoms atminti. Taip pat Nepriklausomybės aikštėje vyks vėliavų iki 1/3 stiebo pakėlimo ceremonija.
12.30 val. Gėlių padėjimo ceremonija prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, Vilniuje
12.40 val. atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ prie Tremtinių aukuro, Aukų gatvėje, Vilniuje. Šios akcijos metu jau tradiciškai skaitomi tremtinių ir politinių kalinių vardai ir likimai.
13.30 val. įvyks okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimas prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo. 1940–1941 m. iš Naujosios Vilnios geležinkelio stoties į Sibirą tremtin buvo vežami pirmieji lietuvių, lenkų ir kitų tautybių žmonės.
16 val. Atminimo valanda-koncertas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kieme, Vilniuje (Didžioji g. 17/1). Koncertuoja etnomuzikos ansamblis „Vilniaus Ūla“
17.30 val. aukojamosŠv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje
20 val. Koncertas, skirtas sovietinės okupacijos ir tremties aukoms atminti, Vilniaus Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčioje. Kompozitoriaus Karlo Jenkinso kūrinys chorams, simfoniniam orkestrui bei vizualinei instaliacijai „The Armed Man: A Mass for Peace“ („Ginkluotas žmogus: Mišios už taiką“).
Birželio 15 d., trečiadienis
Okupacijos ir genocido diena
9 val. vyks gėlių padėjimo ceremonija prie paminklo žuvusiems už Tėvynę Lietuvos kariuomenės karių kapų memoriale Antakalnio kapinėse.
10 val. Šv. Mišios Senosios Varėnos Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje
11.30 val. pagerbimas pirmosios sovietų okupacijos aukos, pasieniečio Aleksandro Barausko atminimas Ūtos kaime, Varėnos rajone A. Barausko žūties vietoje. Lemtingąją 1940 m. birželio 15 d. maždaug 3 val. 40 min. ryte apie dvidešimt 185-ojo šaulių divizijos žvalgybinės grupės kareivių apšaudė pasienio 2-osios Ūtos sargybos būstinę, susprogdino granatą ir, įsiveržę į patalpą, jėga išvedė sargybos viršininką A. Barauską į kiemą. Vienas kareivis kelis kartus kirto jam kardu, kitas iššovė į galvą. Vežamas pas gydytoją A. Barauskas kelyje mirė.
17 val. Sovietų okupacijos aukos ir tremtys: pokalbis su knygų autoriais – Vytautu Zabielsku (knyga „Lietuvos kariuomenės karininkai – sovietinės ir nacistinės okupacijų aukos“) ir Živile Kropaite-Basiule („#FainiausiaPasaulyMočiutė. Prisiminimai apie gyvenimą pokariu ir partizaninį judėjimą“) Seimo lankytojų centre
Faktai:
Lietuvos gyventojų netektys okupacijų metais:
1940 m. birželio 15 – 1941 m. birželio 22 dienomis:
Įkalinta, nužudyta ir ištremta 23 tūkstančiai Lietuvos gyventojų;
1944-1953 metais:
Suimta ir įkalinta 186 tūkstančiai Lietuvos žmonių;
Ištremta 118 tūkstančių;
Žuvo 20 500 partizanų ir jų rėmėjų;
Lageriuose ir kalėjimuose žuvo apie 25 tūkstančiai;
Tremtyje žuvo 28 tūkstančiai žmonių;
1954–1986 metais:
Suimta ir įkalinta dėl politinių motyvų tūkstantis žmonių;
Nacių Vokietijos okupacijos metais: 1941 birželio 22-1944 metų liepą:
Įkalinta, išvežta į koncentracijos stovyklas – 29 tūkstančiai 500 žmonių;
Nužudyta 240 tūkstančių, iš jų apie 200 tūkstančių žydų tautybės žmonių;
Išvežta priverstiniams darbams į Vokietiją 60 tūkstančių žmonių;
1940–1941, 1944–1947 ir 1957–1960 metais buvo priversti išvykti ir repatrijuoti:
496 tūkstančiai lietuvių, lenkų, vokiečių ir Klaipėdos krašto žmonių.
1991 metais ginant Lietuvos nepriklausomybę žuvo:
Sausio 13-ąją prie Televizijos bokšto, Krakūnų, Medininkų pasienio postuose ir prie Aukščiausiosios Tarybos – 23 žmonės;
Sužeista ar kitaip nukentėjo 900 asmenų.
(LGGRTC inf.)
Nuotr. aut. A. Pliadis/KAM