Birželio 15 d. krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Jonas Vytautas Žukas, kiti krašto apsaugos sistemos vadovybės atstovai ir kariai dalyvavo Okupacijos ir genocido dienos 75-ųjų metinių minėjimo renginiuose, skirtuose tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti.
Ministras ir kariuomenės vadas dalyvavo iškilmingame minėjime Seimo konferencijų salėje ir Nepriklausomybės aikštėje vykusioje Valstybės vėliavos ceremonijoje. Jos metu, pagerbiant tragiškas netektis, visus žuvusius už Lietuvos laisvę ir Nepriklausomybę, skambant Lietuvos kariuomenės orkestro atliekamam Lietuvos himnui, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai Valstybės vėliavą nuleido per trečdalį stiebo. Taip pat, visi žuvę už Lietuvos laisvę buvo pagerbti visuotine tylos minute.
Okupacijos, genocido ir sovietmečio aukų pagerbimo ceremonija taip pat buvo surengta prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams Aukų gatvėje, o prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo vyko atminimo renginys.
Taip pat, pagerbiant okupacijos, genocido ir sovietmečio aukas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro kieme vyko atminimo valanda-koncertas.
Antakalnio kapinėse buvo atidengtas paminklas, skirtas simboliškai įprasminti žuvusiesiems ir nukankintiems tolimose tremties vietose po 1940 birželio penkioliktosios, dienos, kai Sovietų Sąjunga okupavo Lietuvą.
1941 m. birželio 14 d., 3 val. ryto, Sovietų Sąjungos represinės struktūros pradėjo masiškai tremti Lietuvos gyventojus į atokias šiaurines teritorijas. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, per keletą dienų į gyvulinius vagonus buvo sugrūsta ir iš Tėvynės išvežta apie 18 tūkst. Lietuvos gyventojų.
Pagrindinis pirmojo trėmimo tikslas buvo akivaizdus: pašalinti iš Lietuvos gyventojus, pasižyminčius aktyvia tautine savimone. Tremtis neaplenkė nė vieno Lietuvos gyventojų sluoksnio, bet labiausiai nukentėjo inteligentija.
Nuotr. aut. – Alfredas Pliadis