Prašymus studijuoti Lietuvos karo akademijoje šiemet padavė 599 jaunuoliai, tarp kurių 84 merginos.
Pagal priėmimo taisykles priėmimo komisijos darbo grupė, susumavusi valstybinių, brandos egzaminų ir metinius pažymius, atrinko 321 kandidatą. Pasibaigus atrankai iš šio skaičiaus turės likti 160. 68 jaunuoliai, gerai išlaikę atrankos testus, bus priimti į personalo vadybos specialybę ir po 46 bus priimta į tarptautinių santykių ir transporto inžinerinės vadybos specialybes.
Jau antra savaitė pagal nustatytą grafiką kandidatai dviems dienoms atvyksta į Akademiją. Jie apgyvendinami kariūnų bendrabutyje, maitinami, aprūpinami uniformomis ir kita reikalinga amunicija.
Į nedideles grupes maždaug po 9 žmones suskirstyti jaunuoliai testuojami nuo ryto iki vakaro. Pirmąją dieną jų laukia intelekto, intravertiškumo ir ekstravertiškumo patikrinimas, 12 praktinių vadovavimo užduočių stadione ir individualūs interviu.
Antrąją dieną kandidatai atlieka planavimo užduotį, daro atsispaudimus ir atsilenkimus, bėga 3000m, atlieka vadovavimo testus.
Kiekvienos grupės užduočių atlikimą akylai stebi komisijos, kurių pirmininkai yra patyrę aukšto rango karininkai. Vienas iš komisijos narių yra universitetinės katedros dėstytojas.
Antrosios dienos pabaigoje pagal specialias instrukcijas komisijos nariai nuo vieno iki dešimties balų vertina kiekvieno kandidato intelektą, fizines galimybes, asmenybės ir charakterio savybes, interesų ratą, rašymą, bendravimą, judrumą, įtaką kitiems, ryžtingumą, reakciją į stresą bei daug kitų faktorių.
Visos užduotys su kai kuriomis modifikacijomis yra parengtos pagal Didžiosios Britanijos kariuomenės Atrankos centro metodiką. Šiame centre stažavosi Akademijos viršininko pavaduotojas-štabo viršininkas plk.ltn. Aleksandras Kucharevas, kariūnų bataliono štabo viršininkas kpt. Povilas Ivanovas ir Atrankos centro viršininkas kpt. Gediminas Macijauskas.
Šiems karininkams pavyko per labai trumpą laiką įgyvendinti efektyviai veikiantį britiškos atrankos modelį.
Pasak kpt. Povilo Ivanovo, užduotys skiriasi pagal sudėtingumą. Jei pradeda aiškėti, kad kandidatas į kariūnus neturi lyderio savybių, jam duodamos lengvesnės užduotys. Net patys aukščiausi išlaikytų egzaminų balai nepadės įstoti į Akademiją, jei jaunuolis neįveiks intelekto testo, neatliks planavimo užduoties ar neprabėgs 3 km per nustatytą laiką.
Pasitaiko, kad intelekto testų nepadaro net baigusieji specialias fizikos mokyklas, o planuoti ir vadovauti visai negali matematikos olimpiadų nugalėtojai.
Kpt. P. Ivanovas ypatingai džiaugiasi gerais vieno jaunuolio rezultatais. Jis buvo pašalintas iš Akademijos už skolas iš pirmojo kurso. Dabar sugrįžo sustiprėjęs, kupinas ryžto. Jo ir intelekto testų rezultatai vieni iš geriausių, ir per planavimo užduotis greitai priima sprendimą, motyvuotai teikia nurodymus.
Atrankos proceso metu iš esmės patikrinamos visos potencialaus vado savybės. Jaunuoliai verčiami veikti skirtingose, dažnai stresinėse situacijose. Jų dalią apsunkina ir tai, kad vienos iš sunkiausių užduočių atliekamos stadione alinant nepakeliamam karščiui. Nenuostabu, kad esat tokiam spaudimui su užduotimis susidoroja toli gražu ne visi.