Balandžio 3 d. krašto apsaugos ministras Juozas Olekas Vilniuje susitikęs su Slovėnijos gynybos ministru Romanu Jakičiumi (Roman Jakič) pasirašė atnaujintą dvišalio bendradarbiavimo sutartį gynybos srityje, taip pat aptarė regioninio saugumo aktualijas, NATO plėtros, kibernetinio ir energetinio saugumo bei kitus klausimus.
Sutartyje apibrėžtas bendradarbiavimas Lietuvos ir Slovėnijos gynybos ir saugumo politikos, karinių operacijų, karinio mokymo srityse, numatytos abiejų šalių ekspertų konsultacijos ir kiti klausimai.
Ministras J. Olekas pasidžiaugė, kad šis susitikimas vyksta tuo metu, kai Lietuva švenčia narystės NATO 10-ies metų jubiliejų. „Pastarieji įvykiai parodo, koks svarbus buvo mūsų sprendimas prisijungti prie Aljanso ir kokia vertinga yra Vakarų vienybė“, – sakė krašto apsaugos ministras.
Ministrai susitikimo metu aptarė padėtį Ukrainoje ir regiono saugumo klausimus, sutarė toliau skatinti tarptautinę bendriją ir jos institucijas vieningai remti Ukrainos suverenumą, nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą.
Kalbėdami apie NATO plėtrą, ministras J. Olekas teigė, kad Lietuva palaiko NATO atvirų durų politiką. Pasak ministro, šalys partnerės, kurios puoselėja tas pačias vertybes kaip NATO ir atitinka narystės reikalavimus, turėtų būti priimtos į Aljansą. Kaip pavyzdį ministras pateikė Gruzijos siekį tapti NATO nare ir išreiškė palaikymą šios šalies pastangoms gauti Narystės veiksmų planą artimiausio NATO viršūnių susitikimo metu.
Lietuvos ir Slovėnijos gynybos ministrai taip pat aptarė energetinio ir kibernetinio saugumo stiprinimo galimybes. Pasak J. Oleko, įvykiai Ukrainoje parodė, kad karinių operacijų metu yra naudojamos didelio mąsto kibernetinės atakos, todėl kibernetinė gynyba turi tapti NATO kolektyvinės gynybos sudėtine dalimi. „Visi NATO kibernetinės gynybos pajėgumai turi būti prieinami nukentėjusiai Aljanso narei net ir nesant ginkluotam šalies užpuolimui“, – sakė krašto apsaugos ministras.
Susitikimo metu ministras J. Olekas taip pat pristatė Slovėnijos gynybos ministrui Lietuvoje veikiančio NATO energetinio saugumo centro veiklą.
Balandžio 3–4 dienomis užsienio reikalų ir gynybos ministrai, aukšto rango NATO pareigūnai dalyvauja Lietuvos narystės NATO dešimtmečiui pažymėti skirtoje tarptautinėje konferencijoje Vilniuje.
Alfredo Pliadžio nuotraukos