LR Seimui 2025-uosius paskelbus Lėktuvo ANBO ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metais, LR Vyriausybės nutarimu buvo patvirtintas Krašto apsaugos ministerijos parengtas „Lėktuvo ANBO ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metų minėjimo 2025 metais“ planas. Jame numatyta aviacijos šventė, ABNO replikų atkūrimas, edukacinės ir kūrybinės veiklos.
2025 m. sukanka 100 metų, kai 1925 m. liepos 14 d. Lietuvos karo aviacijos vadas, aviakonstruktorius brigados generolas Antanas Gustaitis sukonstravo pirmąjį vienvietį sportinį lėktuvą ANBO-I.
1918-1940 m. nepriklausomoje Lietuvoje karinė ir civilinė aviacija buvo vienas ryškiausių jaunos valstybės modernėjimo, novatoriškumo, kūrybinio ir inžinerinio potencialo įrodymų, įprasmino laisvės ir tobulybės siekį.
Lėktuvai ANBO buvo plačiai naudojami Lietuvos karo aviacijoje, jų manevringumu žavėjosi ir užsieniečiai. ANBO garsino Lietuvą visoje Europoje.1934 m. lėktuvo ANBO-IV eskadrilė skrydžiu aplink Europą aplankė dvylika Europos valstybių sostinių. Pirmasis Lietuvos nepriklausomybės laikotarpis Lietuvai padovanojo daug iškilių asmenybių, padėjusių pamatą Lietuvos aviacijai ir garsinusių Lietuvos vardą, tarp kurių Jurgis Dobkevičius, Steponas Darius, Stasys Girėnas, Feliksas Vaitkus, Romualdas Marcinkus, Bronius Oškinis ir kiti.
Aktualizuojant istorinį aviacijos paveldą bus įvertintas šiuolaikinės Lietuvos aviacijos vystymasis ir jos pasiekimai Lietuvos bei tarptautiniu mastu.
Minint sukaktį numatomos įvairios atminties įamžinimo, edukacinės ir kūrybinės veiklos, leidybos, tyrimų ir restauravimo projektai. Planuojama, jog pagrindinis renginys vyks 2025 m. vasarą, kuomet Kaune, S. Dariaus ir S. Girėno aerodrome, bus surengta civilinės ir karinės aviacijos šventė.
Planuojamos parodos atvers visuomenei įdomią, gausią archyvinę medžiagą apie Lietuvos aviaciją ir jos asmenybes. Vytauto Didžiojo karo muziejus, kuriame eksponuojamas vienintelis išlikęs originalus ANBO-I lėktuvas, tarpdisciplininėje parodoje daug dėmesio skirs aviacijos istorijoje pasižymėjusioms moterims, kurios aviacijos istorijos puslapiuose dažnai pamirštamos.
Kaune įsikūręs Aviacijos muziejus įgyvendins svarbius istorinio aviacijos paveldo išsaugojimo projektus nuo knygų leidybos ir filmų iki lėktuvų brėžinių restauravimo ir lėktuvų ANBO replikų atkūrimo. Veiklas lydės įvairūs edukaciniai projektai, susitikimai su šiandieninės aviacijos atstovais ir muziejuose, bibliotekose. Marijampolės savivaldybė, kurioje yra A. Gustaičio gimtinė, taip pat planuoja ciklą renginių, skirtų ANBO ir jų kūrėjui atminti.
A. Gustaičio aviacijos instituto mokslininkai kartu su Vytauto Didžiojo karo, Energetikos ir technikos bei Lietuvos aviacijos muziejais pabandys integruoti aviacijos paveldą į šiandienos modernias technologijas: bus sukurta interaktyvi lėktuvo ANBO replika su piloto kabinoje integruotu simuliatoriumi, leidžiančiu virtualiai patirti lėktuvo valdymą ir skrydį.
VšĮ Transporto kompetencijų agentūros drauge su Susisiekimo ministerija planuojama tarptautinė konferencija „Lietuvos aviacija ir jos pasiekimai“ įvertins Lietuvos aviacijos tendencijas ir jos vietą tarptautinėje arenoje šiandien.
Tikimasi, kad 2025 metai bus svarbūs įvertinant Lietuvos aviaciją, didinant jos istorijos ir dabarties žinomumą visuomenėje, taip pat skatinant mūsų didžiavimąsi tarpukario ir šiandienine Lietuva – modernia, inovatyvia, stebinančia pasaulį savo iškiliomis asmenybėmis ir technologijų, mokslo ir kultūros pasiekimais.
Nuotrauka – iš VDKM archyvo.