Rugpjūčio viduryje Trakų rajone vyko trečius metus organizuojami jaunimo vasaros mokymai „Stiprūs įvairovėje“. Šiais mokymais siekiama stiprinti tautinių bendrijų jaunimo pilietiškumą, savo krašto kultūros savitumo, unikalios tapatybės suvokimą ir puoselėjimą, ugdyti jaunimo kritinį mąstymą, atsparumą išorės propagandai ir gerinti jų integraciją į bendrą valstybės gyvenimą.
15-18 metų jaunuoliai iš visos Lietuvos mokymuose susipažino su aktyvaus pilietiškumo formomis, lavino darbo komandoje ir medijų raštingumo įgūdžius, ėjo į žygius. Bendra veikla ir įsitraukimas į mokymų programą padeda suartinti jaunuolius iš skirtingų kalbinių bendruomenių, gerokai padidina jų tarpkultūrines kompetencijas, sustiprina dalyvių susidomėjimą bei norą tapti aktyviais piliečiais ir dalyvauti savo bendruomenėje vykdant savanorišką veiklą, įkvepia juos prisidėti kuriant modernią Lietuvos valstybę. Po mokymų dalyviai teigia, kad pakito jų suvokimas ir jie geriau pažino bendraamžius iš kitų etninių grupių. Šiemet jaunimui didelį įspūdį padarė Lietuvos kariuomenės dalyvavimas, o artimas bendravimas su pareigūnais pakeitė jų požiūrį į tarnavimą savo šaliai bei padėjo suprasti, kaip organizuojama Lietuvos kariuomenė ir kodėl ji yra kertinis Lietuvos valstybės ramstis.
Mokymų vadovais dirba patyrę psichologai ir socialiniai darbuotojai, dirbantys pagal patvirtintas metodikas. Projekto programą kuria ir tobulina bei aktualų turinį parengia universitetų dėstytojai, muziejų ir bibliotekų darbuotojai, psichologai, socialiniai darbuotojai ir daugybės nevyriausybinių organizacijų atstovai. Po vasaros mokymų bendravimas su jų dalyviais nenutrūksta – išlaikomi ryšiai su visais buvusiais projekto dalyviais. Ankstesnių mokymų dalyviai tampa projekto ambasadoriais, dalyvauja specialiai jiems skirtose kitų projektų veiklose. Vyksta susitikimai, bendri renginiai.
Projektas įkvepia ir skatina jaunimą tęsti bendravimą ir po mokymų. Pavyzdžiui, po 2020 m. vykusių mokymų dalyviai sukūrė unikalų stalo žaidimą, skatinantį bendruomenės narių ryšius, didinantį tarpusavio pasitikėjimą ir padedantį kurti artimus asmeninius santykius. Žaidimas įgijo didelį populiarumą, buvo išleisti papildomi jo tiražai.
Mokymų dalyvė Emilija: „Labiausiai man patiko eiti į žygį ir bendrauti su žmonėmis, kurie buvo supratingi ir tolerantiški. Buvo įdomu pabendrauti su įvairių institucijų atstovais. Po diskusijos apie žiniasklaidą supratau, kad informaciją reikia tikrinti keliuose šaltiniuose, ir kad negalima pasitikėti viskuo aklai, ką perskaitai. Apskritai, po šios stovyklos priimsiu daugiau iššūkių savo gyvenime, atsirado noras išbandyti naujoves, savanoriauti.“
„Nustebau, kai pamačiau, kad tiek daug lenkiškai kalbančio jaunimo renginyje. Supratau, kad mes (Lietuvos lenkai) esame svarbūs, mes rūpime. Pasijaučiau stiprus būti savimi“, – teigė 2020-ais metais renginyje dalyvavęs Rafal iš Vilniaus, kuris šiais metais grįžo atlikti savanorio vaidmenį ir jaunesniems pristatė savo savanoriškas veiklas.
Mokymai organizuojami bendradarbiaujant Britų tarybai, Krašto apsaugos ministerijai, Kultūros ministerijai ir Jaunimo reikalų departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.