Rugpjūčio 18 d. Krašto apsaugos ministerijoje į pirmąjį posėdį susirinko tarpžinybinė darbo grupė, rengianti pasiūlymus kaip spręsti nuo pasaulinių karų Lietuvoje likusių sprogmenų problemą.
„Lietuvos teritorijos užterštumas likusiais nuo karo sprogmenis – valstybės lygmens problema ir ši kompleksinė problema, apimanti humanitarinius, socialinius-ekonominius, aplinkos ir kultūros apsaugos aspektus, turi būti sprendžiama sistemiškai ir nuosekliai. Iki šiol kariuomenė turimais ribotais pajėgumais vykdo valymo darbus pagal gyventojų iškvietimus, tačiau tai nėra problemos sprendimo išeitis”, – sakė darbo grupės vadovas, Krašto apsaugos ministerijos atstovas Tomas Urbonas.
Darbo grupė sudaryta šių metų birželio 20 d. Ministro pirmininko potvarkiu. Darbo grupėje dalyvauja atstovai iš Krašto apsaugos, Aplinkos, Kultūros, Užsienio reikalų ministerijų, Ginklų fondo, Policijos departamento, Kauno miesto savivaldybės ir apskrities viršininko administracijos.
Posėdžio metu buvo pristatyta ir analizuota likusių nuo karo sprogmenų problematika. Darbo grupės nariai sutarė darbus pradėti nuo informacijos patikslinimo per savivaldybes apie šalies teritorijų užterštumą likusiais nuo karo sprogmenimis – kokios teritorijos yra užterštos ir sprogmenų keliamą potencialią grėsmę gyventojams.
Praėjusiais metais kariuomenės išminuotojai sunaikino daugiau nei 2,5 tūkst. įvairių tipų ir kalibrų standartinių sprogstamųjų užtaisų: aviacinių bombų, prieštankinių, jūrinių, minosvaidžio minų, rankinių granatų, reaktyvinių sviedinių, artilerijos sviedinių, kt.
Nuo karo likusiais sprogmenimis yra užteršta maždaug 24 tūkst. hektarų Lietuvos.