Lapkričio 10 d. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotajame pėstininkų batalione (Rukloje, Jonavos r.) į Afganistaną buvo palydėta antroji Goro provincijos atkūrimo grupė (PAG-2). Išvykstantys kariai lapkričio pabaigoje perims vadovavimą misijai iš dabar Čagčarane tarnaujančių Goro provincijos atkūrimo grupės, kuriai vadovauja pulkininkas Gintautas Zenkevičius.
Palydėtuvėse dalyvavęs Krašto apsaugos viceministras Gintautas Šivickas iškilmingos rikiuotės metu palinkėjo sėkmingai tęsti PAG-1 pradėtą darbą ir tolimoje Goro provincijoje garbingai atstovauti Lietuvai.
Lauko pajėgų vadas brigados generolas Arvydas Pocius į misiją išvykstantiems kariams kalbėjo: „Dabar Afganistane nevysta karas, tačiau šioje žemėje dar yra daug pavojų, o kalnai klaidų neatleidžia. Labai svarbu, kad vairuotojai kalnų keliuose, patrulio metu, jaustų didelę atsakomybę už savo karius, kad suvoktų, jog sukdami vairą, jie laiko gyvybę savo rankose. Linkiu kariams saugoti vienas kitą, ir visiems kartu su Dievo palaima, sėkmingai baigus misiją, grįžti į Lietuvą”.
„Esame pasirengę pakeisti savo bendražygius, kurie puikiai atliko užduotis įsikurdami Goro provincijoje ir pradėdami ten atkūrimo darbus, – sakė antrosios PAG grupės vadas pulkininkas Gintaras Ažubalis, – „PAG-2 kariai tęsdami misijos užduotis turės užtikrinti susisiekimą oro transportu, koordinuoti vietinių gyventojų aprūpinimą, toliau rinkti informaciją ir palaikyti ryšius su krašto žmonėmis”.
„Esate vieni geriausių,” – sakė pulkininkas savo kariams rikiuotėje, – „puikiai parengti ir aprūpinti. Mes visą gyvenimą esame kariai, tačiau rytoj baigiasi pratybos, pradedame dirbti nebe žemėlapyje ar poligone, bet realioje misijoje. Ten susidursime su naujais iššūkiais ir padarysime tą darbą gerai, kaip ir pridera kariams. Dėkoju kariuomenės vadovybei už mums parodytą pasitikėjimą, o karių artimiesiems linkiu kantriai laukti mūsų sugrįžtant.”
Į misiją išvykstančius karius palaimino Algirdo bataliono kapelionas kapitonas Kęstutis Masevičius.
Iškilmingą palydėtuvių ceremoniją Algirdo bataliono aikštėje taip pat stebėjo iš įvairių Lietuvos vietovių atvykę karių artimieji, draugai, su kuriais vėliau bendravo karinė ir Krašto apsaugos ministerijos vadovybė.
Vėliau Lauko pajėgų Operacijų valdymo centro karininkai vadus ir karių artimuosius supažindino su geopolitine, socialine ir ekonomine Afganistano Goro provincijos padėtimi, PAG užduotimis, karių gyvenimo ir tarnybos sąlygomis.
Antrojoje Goro provincijos atkūrimo grupėje kartu su reguliariosios kariuomenės kariais išvyksta ir 34 kariai savanoriai iš Krašto apsaugos savanorių pajėgų. Taip pat papildytas medikų padalinys: į misiją išvyks devyni karo medikai, kurie pakeis keturis specialistus. Išplėsta chirurginė grupė, vyksta stomatologas. Su chirurgine grupe pirmą kartą į tarptautinę misiją išvyksta civilis medikas-anesteziologas atsargos kapitonas Aleksandras Jančiauskas, anksčiau tarnavęs Savanorių pajėgose. Tokios sudėties medikų būrys galės suteikti visą reikiamą medicinos pagalbą kariui. Šiai medicinos grupei vadovaus karo medicinos gydytojas chirurgas kapitonas Dalius Ramančionis.
Į misiją išvyksta 8 moterys – medikės, logistės, apsaugos būrio karės, štabo karininkė.
PAG-2 kariai pasirengimą misijai Afganistane baigė spalio paskutinėmis dienomis. Grupės apsaugos ir patruliavimo būrys Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų mokomajame batalione pradėjo ruoštis rugpjūčio 22 d., rugsėjo 19 d. prisijungė karinio ryšio ir stebėjimo grupių bei štabo kariai. Pagal patvirtintą programą vyko individualus ir kolektyvinis pasirengimas. Spalio 27 d. kovinis pasiruoimas buvo baigtas tabo pratybomis.
Siekiant pagerinti ir praturtinti PAG karių kasdienybę karinėje stovykloje Čagčarane, paskirtos patalpos, kuriose pradėjo veikti karių klubas. PAG-2 palydėtuvių ceremonijoje dalyvavo Lietuvos Didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų sąjungos pirmininkė Rūta Kronkaitienė. Ji Karių gerovės namų, veikiančių Tauragės ir Mokomojo pulko daliniuose, vardu, palinkėjusi kariams sėkmingos tarnybos toli nuo savo krašto ir artimųjų, pasakė, jog Karių gerovės namai prisidės įrengiant klubą, kad karių laisvalaikis būtų turiningesnis ir įdomesnis
Šios misijos kariams teks prisitaikyti prie sudėtingų oro sąlygų – gruodžio mėnesį Afganistane prasidės žiema. Šiam regionui būdingas sausas žemyninis oras, šaltasis laikotarpis būna gana atšiaurus, iškrenta daug sniego, dideli temperatūrų skirtumai dieną ir naktį (nuo -15 laipsnių iki -30 laipsnių). Žiemos metu keliai ir kalnų perėjos gali būti užpustytos, todėl pagrindinė susisiekimo priemonė – orlaiviai.
PAG-2 kariai aprūpinti žiemine apranga, dykumų lauko uniforma; iš Lietuvos bus gabenama papildoma šilta patalynė, žieminiai rūbai ir avalynė; planuojama įsigyti papildomos įrangos transporto priemonėms, kad galėtų judėti žiemos sąlygomis. Taip pat numatyta, kad kai kuriuos daiktus kariai galės įsigyti Italijos karių bazės prekybiniame centre Herate.
PAG-2 kariai išskris į Afganistaną dviem grupėmis: pirmoje bus štabo karininkai ir vienetų vadai, vėliau atskris kiti kariai.
Lietuvos kariuomenės Lauko pajėgų vadovybės vyr. specialistė ryšiams su visuomene Danguolė Bičkauskienė, mob. 8 686 06265.