Balandžio 28 d. motorizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas” Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotajame pėstininkų batalione Krašto apsaugos ministerijos ir kariuomenės vadovybė palydės trečiosios provincijos atkūrimo grupės (PAG-3) karius į tarptautinę Lietuvos vadovaujamą misiją Goro provincijoje Afganistane.
Pirmą kartą provincijos atkūrimo grupė daugiau nei 50 proc. yra sudaryta vieno karinio dalinio pagrindu. Ji buvo pradėta formuoti praėjusių metų lapkričio mėnesį iš Algirdo bataliono karių, kurios vadu paskirtas šio karinio vieneto vadas pulkininkas leitenantas Vilmas Šatas.
Kaip ir ankstesnės provincijos atkūrimo grupės, trečioji yra sudaryta iš valdymo, štabo, mobiliųjų stebėjimo ir ryšių grupių (MSRG), štabo ir paramos kuopų. Šis padalinys į tarptautinę misiją išvyksta su bataliono kovine vėliava.
Algirdo batalionas yra rengiamas pagal NATO 5-ąjį straipsnį kaip karinis vienetas greitai perdislokuojamas už Lietuvos ribų. Per 2005 m. pabaigoje vykusias pratybas bataliono vadovybė ir kariai įrodė, kad yra pasirengę veikti pagal NATO reikalavimus užsienio misijose. „Atėjo metas kariams realizuoti save jau ne pratybose, bet realiomis karinės tarnybos sąlygomis,” – įvertino PAG-3 pasiruošimo užbaigimą Lauko pajėgų vadas brigados generolas Arvydas Pocius. Trečiajame PAG taip pat tarnaus kariai iš Logistikos pajėgų, Karo medicinos tarnybos, Karinių oro pajėgų ir Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono. Į Afganistano Goro provinciją išvyksta 120 Lietuvos karių.
Karių pasirengimas šiai misijai prasidėjo sausio mėnesį sveikatos patikrinimu. Vėliau vadovaujantis personalas bei MSRG kariai dalyvavo dari kalbos kursuose, padalinių vairuotojai buvo rengiami Puskarininkių mokykloje, kur perprato Afganistane naudojamų transporto priemonių, HMMWV, valdymo ypatumus. Vasarį PAG-3 kariai atnaujino individualius kario įgūdžius. Šių kursų metu kariai prisiminė pirmosios medicininės pagalbos suteikimo, ryšio palaikymo procedūras, atnaujino karinės topografijos žinias, kt. Taip pat vyko kovinio šaudymo pratybos Pabradės centriniame poligone. Pasirengimo antroje pusėje kiekvienas Provincijos atkūrimo grupės padalinys atnaujino kolektyvinius įgūdžius: štabas planavo bei vykdė štabo darbo procedūras, mobiliosios stebėjimo ir ryšių grupės tobulino patruliavimo bei kitų veiksmų vykdymą įvairių kovinių situacijų metu, štabo bei paramos kuopų kariai atliko užduotis pagal savo funkcines sritis.
Balandžio 3-14 d. vyko baigiamosios pratybos ,,PRT-3 Challenge 2006”. Pirmoji savaitė buvo skirta treniruotei, kurios metu esant specialiai sukurtai neaiškiai situacijai, buvo diskutuojami įmanomi karių veiksmai, daromi pataisymai, tobulinamos veiksmų procedūros, o antrąją savaitę vyko pratybų vertinimas. Pratybos vyko sukurtoje aplinkoje, panašioje į esančią misijos vietoje, buvo įrengta PAG stovyklos imitacija, kad kariai jau Lietuvoje galėtų susipažinti su stovyklos objektų išdėstymu, visapusiškai funkcionavo PAG taktinis operacinis centras. Užduotys kariams buvo parengtos tokios, su kuriomis kariams teks susidurti misijos rajone: bendravimas su vietiniais gyventojais, MSRG karių veiksmai papuolus į pasalą ar minų lauką, sužeistojo evakuacijos metu. Štabo kuopos kariams teko demonstruoti savo įgūdžius stovyklos užpuolimo metu, tramdant nepatenkintą minią prie stovyklos vartų, saugant pakilimo taką ir t.t. Ypatingas dėmesys buvo skirtas Civilių ir kariškių bendradarbiavimo skyriui. Esant nepalankioms situacijoms ir neramumams rajone, skyriaus atstovams su vadu teko vesti derybas su tariamos vietinės valdžios atstovais siekiant užtikrinti saugią aplinką ir spręsti vietinių gyventojų problemas. PAG-3 karius instruktavo pirmojoje provincijos atkūrimo grupėje tarnavę karininkai ir puskarininkiai, taip pat buvo analizuojama naujausia informacija, gaunama iš dabar Čagčarane esančių lietuvių karių.
Kaip sakė PAG-3 vadas plk. ltn. V. Šatas, išvykstantys kariai tęs ankstesniųjų grupių veiklą ir sudarys saugumo sąlygas plėtoti provincijos atkūrimo darbus tarptautinėms visuomeninėms, nevyriausybinėms organizacijoms, civilių asmenų grupėms vykdant socialinius, švietimo, sveikatos apsaugos ir savivaldos mokymo projektus. „Šios misijos metu bus aiškiau padalintos kariškių ir civilių funkcijos, civilinio komponento darbuotojai bus pavaldūs vienam vyresniajam atstovui,” –sakė plk. ltn. V. Šatas.
PAG-3 mobiliųjų stebėjimo ir ryšių grupių kariai į patrulį po Goro provinciją vyks su naujais šarvuotais HMMWV, kuriuos Lietuvos kariuomenė nupirko siekdama didinti patruliuojančių karių saugumą pagal NATO reikalavimus. Šie automobiliai kartu su kariais bus nuskraidinti į Heratą.
Be to, pasipildė MSRG tarptautinė sudėtis. Iki šiol su lietuviais patruliuodavo po vieną danų ir islandų ekipažą. PAG-3 į patrulį vyks ir vienas kroatų ekipažas, o štabe tarnaus vienas karininkas. Kroatijos kariai kartu su lietuviais dalyvavo pasirengimo misijai pratybose, iš Lietuvos skris į Afganistaną.
Šiame PAG tarnaus penkios moterys karės: finansų, medicinos, logistikos specialistės.
Žiniasklaidos atstovų dėmesiui: PAG-3 palydėtuvės vyks Algirdo batalione Rukloje balandžio 28 d. 14 val. Maloniai kviečiame dalyvauti. Registruotis galima tel.: 8 698 19846 (kpt. Rimantas Keraišis), 8 349 54924.
Danguolė Bičkauskienė, Lietuvos kariuomenės Lauko pajėgų vadovybės vyr. specialistė, tel. 2785 094, mob. 8 686 06265.