Rugsėjo 22 d. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione vyko Europos paveldo dienų Marijampolės apskrityje atidarymas. Pirmą kartą tokiame renginyje dalyvauja ir karinį paveldą pristato Lietuvos kariuomenės atstovai.
Šventę pradėję Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono garbės sargybos kuopos kariai gražiu pasirodymu pasveikino gausiai į šventę susirinkusius moksleivius, marijampoliečius bei miesto svečius.
Vytenio batalionas svečiams pristatė Marijampolės karinio miestelio istoriją, karinį muziejų, kareivinėse išlikusias tarpukario Lietuvos freskas bei ginkluotės ir logistinės įrangos parodą ,,Nuo Napoleono špagos iki NATO skėčio. Visuomenei pristatyta ne tik muziejaus eksponatai, bet ir turima naujausia bataliono ginkluotė bei technika. Daugeliui svečių buvo nematyta ir fotografijų paroda „Tarpukario Lietuvos kariuomenė”. Tačiau didžiausio susidomėjimo sulaukė pirmą kartą visuomenei pristatomi lengvieji ginklai, kuriuos naudojo atsikūrusi Lietuvos kariuomenė bei pirmieji automobiliai, kurie buvo skirti susikūrusiam batalionui. Pagrindiniai šventės renginiai vyko taip pat naujai visuomenei pristatytame kultūros paveldo objekte – XIX a. pabaigoje statytame arklių manieže, kuris yra unikalus savo konstrukcija bei dydžiu ir vienintelis tokio pobūdžio Lietuvoje.
Šventės metu vykusioje istorinėje konferencijoje Marijampolės savivaldybės vyriausias paminklotvarkininkas Gedeminas Kuncaitis apžvelgė karinio miestelio istoriją, akcentuodamas jo raidos reikšmę viso miesto istorijai bei pabrėždamas būtinybę saugoti turimą istorijos paveldą. G. Kuncaičio nuomone, turtinga Marijampolės karinio miestelio istorija nusipelno atskiro istorinio leidinio.
Istorinių karinio miestelio pastatų panaudojimo ir pritaikymo nūdienai aktualijomis su visuomene pasidalijo bataliono vadas plk. ltn. Giedrius Vasiliauskas. Visuomenę ypač džiugina tai, kad bataliono kariai ir vadovybė stengiasi ne tik išsaugoti turimus istorinius objektus, bet ir atstatyti prieš karą miestiečių pastatytą Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio paminklą bei sutvarkyti Vytenio parką.
Marijampolėje įsikūrusiame Vytenio batalione didžiulis dėmesys yra skiriamas istorinio karinio paveldo išsaugojimui, jame esantį karinį muziejų bei restauruotas freskas visuomeniniais pagrindais lanko ne tik Marijampolės apskrities moksleiviai, visuomenė, bet ir užsienio šalių atstovai, atvykstantys paviešėti į Marijampolės miestą bei batalioną. Devintuosius metus skaičiuojančiame bataliono muziejuje jau nebetelpa sukaupti eksponatai, todėl planuojama įkurti muziejų naujose patalpose. Tam yra numatytas į Lietuvos kultūros paveldo sąrašą šiemet įtrauktas buvęs arklių maniežo (dabar garažo) pastatas. Jame planuojame įkurti Logistikos pajėgų bei kariuomenės Marijampolėje (nuo 1702 m.) istorijos muziejų.
Savaitę vyksiančiuose renginiuose tikimasi sulaukti dar daugiau moksleivių ir svečių ne tik iš Marijampolės apskrities, bet ir iš visos Lietuvos bei užsienio, mat toks renginys kartu vyksta net 46 Europos valstybėse.
Bataliono S5 skyriaus Ramovės viršininkė Virginija Samuolienė.
Ltn. V. Šalaševičiūtės nuotraukoje – XIX a. pab. arklių maniežas. Šiuo metu jame veikia batalione turimos senovinės technikos ekspozicija.