Atrinkti ir pašaukti į tarnybą rezerve asmenys įgyja kario statusą su visomis atsakomybėmis ir garantijomis.
Atrinkti ir pašaukti į tarnybą rezerve asmenys įgyja kario statusą su visomis atsakomybėmis ir garantijomis.
Kandidatai turės pateikti prašymą dėl pašaukimo į tarnybą rezerve, pasitikrinti sveikatą, pasirinkti Jums tinkamą tarnybos pradžios datą.
Artimiausiu metu su Jumis susisieks Lietuvos kariuomenės įgalioti asmenys, kurie individualiai įvertins Jūsų galimybes atlikti tarnybą karo komendantūrose, informuos apie tarnybos sąlygas ir atrankos procedūras.
Karo komendantūra (KK) – karinė institucija užtikrinanti civilių ir kariškių bendradarbiavimą apibrėžtoje teritorijoje (savivaldybės, regiono (apskrities)).
Karo komendantūros (KK) veikia ir dabar. Tačiau vyksta reorganizacija. Anksčiau KK turėjo siauresnes funkcijas, o sujungus su Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba (KPKT), be karo prievolės administravimo prisidės ir Komendantinių vienetų rengimas.
Piliečiai, norintys prisidėti prie valstybės gynybos ir įgyti karinių įgūdžių, registruotis gali artimiausiame Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos padalinyje. Pasibaigus aktyviam registracijos periodui prie karo komendantūrų prisijungti norintys asmenys gali registruotis ir toliau.
Karo atveju piliečiai, įtraukti į komendantūrų sąrašus ir įgiję karinių įgūdžių, savo savivaldybėje rūpinsis svarbių objektų apsauga, įrenginės ir saugos kontrolės postus, užtikrins komendanto valandos laikymosi taisykles, dalyvaus turto mobilizacijos procese, stebės aplinką, kovos su nelegaliomis ginkluotomis grupėmis ar atliks kitas, Lietuvos kariuomenės pavestas užduotis.
Į komendantūras nebūtų priimti tikrosios karo tarnybos kariai, aktyviojo rezervo kariai, civiliniame mobilizaciniame personalo rezerve esantys asmenys, Lietuvos šaulių sąjungos koviniai ir komendantinių vienetų šauliai ir kiti asmenys, priklausantys organizacijoms, kurios paskelbus karo padėtį tampa ginkluotųjų pajėgų dalimi (Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Vadovybės apsaugos tarnybos, Viešojo saugumo tarnybos ir kt.). Tokiems asmenims ir taip jau numatyta vieta Valstybės (tiek karinės tiek civilinės) gynybos struktūroje, o LŠS Komendantinių vienetų šauliai automatiškai yra priskirti savo savivaldybės komendantūros komendantiniam vienetui.
Pratybų ir mokymų metu rezervo kariai turės socialines ir kitas garantijas, kurios numatytos ir taikomos visiems kariams: bus mokamas kariams nustatytas tarnybinis atlyginimas arba išmokamas pagrindiniame darbe gaunamo vidutinio darbo užmokesčio dydžio atlyginimas, aprūpinama apranga, maistu ir gyvenamąja patalpa, bus kompensuojamos kelionės išlaidos. Pratybų ir mokymų ar užduočių vykdymo metu rezervo kariai bus aprūpinami reikalinga ekipuote, ginkluote ir kitomis būtinomis tarnybai priemonėmis
Pilietiškų asmenų, norinčių prisidėti prie valstybės gynybos karinį rengimą taikos metu karo komendantiniuose vienetuose užtikrins Krašto apsaugos savanorių pajėgos (KASP) ir Kariuomenės mokymo institucijos.
Asmenys suregistruoti į Komendantinius vienetus, bus rengiami 3-10 dienų per metus, kviečiant į pratybas šio padalinio sudėtyje, kartu su kitais parengtojo rezervo kariais, numatytais į šiuos vienetus.
Pirmieji mokymai planuojami šių metų spalio-lapkričio mėnesiais ir truks 10 dienų nepertraukiamai. 2024 m. planuojama pašaukti 210 rezervistų.
Numatoma nustatyti žemesnius reikalavimus sveikatos būklei, juos tikrins Karinės sveikatos priežiūros įstaigos.
Bus vertinami Lietuvos kariuomenės poreikiai, t.y. į tarnybą priimamų individualios savybės, patirtis, parengimas, turima kvalifikacija (tinkamos sveikatos būklės, kurių veiksnumas nėra apribotas, kurie nėra įtariamieji ar kaltinamieji baudžiamajame procese ar pan.), tinkamumas pareigoms, į kurias planuojama juos skirti.
Per metus nepertraukiamam 10 d. baziniam kursui planuojama pašaukti nuo 1 iki 2 tūkst. rezervistų. Tačiau su kiti užsirašę ir atrinkti piliečiai bus kviečiami savo savivaldybėse į įvairius užsiėmimus, kur įgys žinių ir įgūdžių, būtinų Komendantinio vieneto kariui.
Visų specialybių ir išsilavinimo patriotiškai nusiteikę žmonės, norintys pasirengti krašto gynybai ir įgyti bazinių karinių žinių ir įgūdžių yra laukiami komendantūrose.
Į komendantūras gali užsirašyti visi patriotiškai nusiteikę piliečiai. Vyrai ir moterys gali kreiptis į savo miesto komendantūras. Svarbu pabrėžti, kad į tarnybą komendantūroje žmonės bus priimti pagal individualias savybes, patirtį, parengimą ir turimą kvalifikaciją, bei tinkamumą pareigoms, į kurias planuojama skirti.
Visgi pažymėtina, jog į komendantūras nebus priimti tikrosios karo tarnybos kariai, aktyviojo rezervo kariai, civiliniame mobilizaciniame personalo rezerve esantys asmenys, Lietuvos šaulių sąjungos koviniai ir komendantinių vienetų šauliai ir kiti asmenys, priklausantys organizacijoms, kurios paskelbus karo padėtį tampa ginkluotųjų pajėgų dalimi (Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Vadovybės apsaugos tarnybos, Viešojo saugumo tarnybos ir kt.) ar neatitinka kariams keliamų bendrųjų reikalavimų (pilietybė, teistumas, veiksnumas).
Taip pat svarbu žinoti, kad tarnybos rezerve (komendantūroje) atlikimas neatleidžia nuo šaukimo į privalomąją pradinę karo tarnybą tų, kurie nėra įgiję pagrindinio karinio parengtumo.
Karo komendantūrą sudaro komendantas, jo pavaduotojas, štabas, įskaitant Karo prievolės ir komplektavimo personalą, ir komendantinis vienetas (savivaldybėje paprastai kuopa).
Komendantūra formuojama iš Profesinės karo tarnybos karių, Savanoriškos nenuolatinės karo tarnybos karių, LŠS komendantinių šaulių, užsirašiusiųjų į komendantinius vienetus piliečių (parengtojo ir neparengtojo rezervo karių) ir bendra tvarka mobilizuojamų parengtojo rezervo karių (tuo atveju, jeigu neužtenka aukščiau išvardintų kategorijų karių).
Karo komendantūros (KK) reorganizuojamos ir jungiamos su Karo prievolės ir komplektavimo tarnyba (KPKT). Taikos metu KK užtikrins karo prievolininkų administravimą, šaukimą į nenuolatinę privalomąją arba rezervo tarnybą, verbavimą į profesinę arba Savanoriškąją nenuolatinę karo tarnybą (SNKT). Taip pat jos rengs ir derins su savivaldybių administracijomis mobilizacijos, svarbių objektų apsaugos ir kitus planus, rengs Komendantinių vienetų rezervo karius.
Komendantūrų sukūrimo tikslas vykdyti pasirengimą mobilizacijai bei užnugario saugumo užtikrinimą. Nauda visuomenei yra jos saugumo užtikrinimas tiek siauresne prasme (savivaldybėse), tiek plačiąją – laiku mobilizuota ir aprūpinta Kariuomenė.
Be to Komendantiniai vienetai prie komendantūrų sudaro sąlygas aktyviems, patriotiškiems piliečiams rengtis ir prisidėti prie Valstybės gynimo