Hibridinis karas (angl. Hybridwarfare), 20 a. pabaigoje ir 21 a. pradžioje susiformavusi ir išplitusi kariavimo forma. Žymiausias hibridinio karo teoretikas F. Hoffmanas hibridiniu karu laiko veiksmus, kuomet siekiant politinių tikslų vienu metu ir vienoje karo veiksmų erdvėje naudojami konvenciniai ginklai, nereguliarioms karinėms formuotiems būdinga taktika, teroristiniai ir kriminaliniai veiksmai.
Hibridinė grėsmė – tai pažeidžiamumas, kurį savo naudai išnaudoja priešiškų šalių valstybiniai ar nevalstybiniai veikėjai pasitelkdami pavienį arba kelių veiksmų kombinaciją sukuriant sudėtingesnę ir daugiamatę grėsmę.
Šiuolaikinius karinius konfliktus darosi vis sunkiau apibrėžti, kaip įprastą „konvencinį“ karą. Ne tik kinetiniai veiksmai, bet ir kibernetinės atakos ar informacinės operacijos yra kiekvieno dabar vykstančio karo dalys. Taip pat hibridiniai elementai vis labiau pasireiškia per kultūrą, ekonomiką, teisėtvarką, diplomatiją, infrastruktūros projektus ir net kosminę erdvę. Kiekvienas Lietuvos gyventojas gali būti išnaudojamas priešo hibridinių veiksmų schemose. Pagrindinė problema, susijusi su hibridiniais veiksmais, yra tai, kad piliečiai, neturintys pakankamai žinių, dažniausiai jų neatpažįsta. Norint duoti tinkamą atkirtį priešo paruoštiems hibridiniams veiksmams yra būtina didinti visų Lietuvos piliečių žinias, kaip atpažinti hibridines grėsmes ir taip didinti visos šalies atsparumą.
Krašto apsaugos ministerija prisideda prie atsparumo hibridinėms grėsmėms politikos formavimą Lietuvoje ir pačios Krašto apsaugos sistemos atsparumą hibridinėms grėsmėms. Vadovaujantis Krašto apsaugos ministro 2021–2024 m. gairėmis, kovai su hibridinėmis grėsmėmis 2021 m. rugpjūčio 16 d. buvo sukurta Atsparumo hibridinėms grėsmėms grupė.
Grupės tikslas – identifikuoti hibridines grėsmes krašto apsaugos sistemoje, didinti atsparumą joms bei prisidėti prie Lietuvos visuomenės atsparumo stiprinimo.
Siekdama įgyvendinti Krašto apsaugos ministro iškeltus tikslus, Atsparumo hibridinėms grėsmėms grupė:
- Bendradarbiaujant su akademine visuomene, nevalstybinėmis institucijomis bei organizacijomis vykdo pilietinės visuomenės informavimą ir švietimą.
- Kartu su KAS struktūriniais vienetais bei valstybinėmis institucijomis stiprina KAS atsparumą hibridinėms grėsmėms.
- Nuolat plėtoja ir stiprina glaudžius ryšius su ES ir NATO struktūromis, atsakingomis už visuomenės atsparumą ir kovą su hibridinėmis grėsmėmis.
- Užtikrina krizių valdymo ir civilinės saugos veiklos organizavimą KAM ir pasirengimo krizėms ir ekstremaliosioms situacijoms koordinavimą KAS.
Aptikus galimą hibridinę grėsmę rašykite: [email protected].