Plačiau apie Provincijos atkūrimo grupę
Lietuvos kariuomenės Lauko pajėgų vadas brigados generolas Arvydas Pocius, apibendrindamas vizitą į Afganistaną, sakė, kad Lietuvos vadovaujamos provincijos atkūrimo grupės įsteigimas ir sėkmingas įsitvirtinimas pateisino visas viltis. Lauko pajėgų vadas Afganistane dalyvavo Goro provincijos atkūrimo grupių (PAG) pasikeitimo ceremonijoje.
„Pirma, Lietuvos kaip naujos NATO narės prestižas labai padidėjo tarp mūsų partnerių. Antra, mūsų karių taikdariška pagalba yra labai reikalinga vietiniams gyventojams ir, trečia, tokia misija yra visos mūsų kariuomenės išbandymas ekstremaliomis sąlygomis,” – yra įsitikinęs brigados generolas Arvydas Pocius.
Lapkričio 28 d. – gruodžio 3 d. vykusio vizito metu Lauko pajėgų vadas su delegacija susipažino su PAG baze Čagčarane, susitiko su Afganistano vakarinio regiono vadavietės (RAC-W) bei Priešakinės parūpinimo bazės (FSB) vadovybe Herate, taip pat Afganistano nacionalinės armijos vadais.
Goro provincijos atkūrimo grupės karių pamainų pasikeitimo ceremonijoje dalyvavę Goro provincijos gubernatorius ir Čagčarano miesto meras dėkojo lietuviams už visokeriopą pagalbą atkuriant šalies ūkį ir bendrą tvarką Goro provincijoje.
Po oficialių susitikimų bei apžvalginių išvykų po Čagčarano apylinkes Lauko pajėgų vadui tapo aišku, kad Lietuvos taikdarių santykiai su vietiniais gyventojais yra geri, todėl iki šiol nebuvo incidentų ar konfliktų. Be to, šios tarptautinės misijos atsiradimas tapo taikių afganistaniečių saugumo garantu, sąlygojusiu padidėjusią žemės sklypų paklausą. Netoli karinės stovyklos buvo galima matyti naujai pastatytų gyvenamųjų namų, t.y. iš molio ir šiaudų nudrėbtų pastatų su mažais langeliais. Kita vertus, matant Afganistano žmonių skurdą ir gyvenimo atsilikimą, tampa akivaizdu, kad šio krašto atkūrimas turi būti ne vien karinių pajėgų, bet ir viso pasaulio humanitarinių, visuomeninių organizacijų rūpestis ir veiklos kryptis, mano brg. gen. A. Pocius.
Bendraudamas su jau pusę metų PAG tarnavusiais kariais, Lauko pajėgų vadas aiškinosi, kokie yra karių poreikiai, ką reikėtų gerinti misijos aprūpinime. Vienas iš aktualių klausimų – specialių lėšų skyrimas civilių ir kariškių bendradarbiavimo, taip vadinamiems greito poveikio projektams. Pavyzdžiui, danai tam skiria kas mėnesį per 3 tūkst. JAV dolerių. Buvo kalbėta, kad artimiausiu laiku reikėtų pakeisti mobilų, iš palapinių susidedantį medicinos punktą į konteinerius. Aptarti kiti karių bei krovinių transportavimo, specialistų komandiruočių klausimai.
Gruodžio 1-2 d. Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės (PAG-2) kariai, vadovaujami plk. Gintaro Ažubalio, dalyvavo ankstesnės karių grupės sukauptos karo amunicijos perdavimo ir sunaikinimo procese. Kaip informavo antrojo PAG-o atstovas spaudai mjr. Albertas Dusevičius, į PAG-o stovyklą atvyko nacionalinės SSU (standartinių sprogstamųjų užtaisų) naikinimo organizacijos „WAD – 2” šeši atstovai ir jiems buvo perduota konfiskuota karo amunicija. Bendras šios amunicijos svoris sudarė 9777,02 kg, o kiekis – 3670 vnt.
Sunaikinant sviedinius, šovinius ir kitą mirtį nešančią produkciją, dalyvavo PAG-2 išminuotojų skyriaus vadas viršila Liutauras Gopanas, vyr. išminuotojas seržantas Gintaras Beržis, išminuotojai seržantas Mindaugas Petronaitis ir grandinis Dainius Riebžda.
Pagrindinė SSU dalis buvo sėkmingai sunaikinti juos pačius susprogdinant. Tam „WAD – 2” atstovai panaudojo rusų gamybos prieštankines minas PTM-57 ir itališką miną, o taip pat 120 mm minosvaidžio minas. Sprogmenų detonavimui buvo panaudota Pakistano gamybos detonuojanti virvutė. Stambaus kalibro kulkosvaidžių šoviniai buvo sunaikinti juos deginant.
Lauko pajėgų sekretoriato vyr. specialistė ryšiams su visuomene Danguolė Bičkauskienė, tel. 8 5 2785 094, mob. 8 686 06265.