Rugsėjo 5 d. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje susitiko pirmoji absolventų laida ir iškilmingai minėjo 20-ąsias Akademijos baigimo metines. Minėjime dalyvavo Sausumos pajėgų vadas gen. mjr. Almantas Leika ir kiti garbingi svečiai, Akademijos vadovybė, darbuotojai, dėstytojai ir mokslinės bendruomenės nariai.
„Mes dabar galime drąsiai teigti, kad prieš du dešimtmečius Lietuva, atkurdama savo kariuomenę, buvo teisi ryžtingai, sąmoningai ir prasmingai pasirinkusi kariuomenės vystymo kryptį. Laisva Lietuva užaugino būsimų lyderių kartą, kuri augo ir tobulėjo jau nepriklausomoje šalyje. Jų mokymą pradėjo organizuoti ir jame dalyvavo Lietuvos karo akademijoje parengti karininkai instruktoriai. Pirmosios Akademijos absolventų laidos karininkai yra verti tapti geru pavyzdžiu jauniesiems kariūnams – būsimiesiems karininkams, – kalbėjo gen. mjr. Almantas Leika ir kartu šios sukakties proga sveikino visą Lietuvos karo akademijos bendruomenę. – Dėkoju už jūsų pastangas, už jūsų nuveiktus darbus ir linkiu sėkmės rengiant būsimus Lietuvos kariuomenės karininkus.“
„Yra sakoma, kad sukurti kariuomenę trunka dešimtmečius, nes turi užaugti karininkų karta, kuri gebėtų mokyti ne iš knygų, bet iš sukauptos patirties, kariuomenėje turi užaugti tradicijos, karininkijos luomas, kuris turi savą specifiką, kartais nesuprantamą paprastam civiliam piliečiui, – susirinkusiems kalbėjo Akademijos viršininkas plk. Eugenijus Vosylius. – Pirmoji Akademijos laida matė, kokia kariuomenė buvo tuomet ir dalyvavo kuriant, tobulinant Lietuvos kariuomenę tokią, kokia ji yra dabar. Ir yra džiugu, kad Lietuvoje ši kariuomenė yra gerbiama, nes išsikovojo pagarbą dėl mūsų karininkų nepriekaištingos tarnybos, dalyvavimo misijose, patikimo atstovavimo NATO aljanse, pagalbos visuomenei krizių metu.“
Pasak I laidos absolvento, šiuo metu einančio Krašto apsaugos savanorių pajėgų štabo viršininko pareigas, plk. ltn. Dariaus Vaicikausko, į šventę atvyko daugiau nei pusė prieš 20 m. Akademiją baigusių karių: „Artėjant jubiliejui natūraliai gimė noras susiburti ir pamatyti vieniems kitus, pabendrauti su seniai jau nematytais ginklo broliais. Tai įrodo, kad nesam susvetimėję ir užsidarę. Tai rodo, kad reikalui esant mes dar galėtume mobilizuotis.“
20-ųjų Akademijos baigimo metinių minėjimas
Renginio metu Lietuvos karo akademijoje vyko pirmosios laidos karininkų, Akademijos karių ir dėstytojų rikiuotė, tylos minute buvo pagerbti jau anapilin išėję karininkai, renginyje pasirodė Akademijos roko grupė „Vytis“.
Prisimenant pirmosios absolventų laidos studijas Lietuvos karo akademijoje šventės metu buvo atidaryta Akademijos fotografo Kęstučio Dijoko nuotraukų paroda „Kai majorai dar buvo kariūnai…“, kurioje pristatytos įsimintiniausios šios laidos kariūnų studijų (1992–1994 m.) akimirkos.
I absolventų laidos istorija
1992 m. liepos 13 d. Krašto apsaugos ministerijos įsakymu buvo įkurta Aukštesnioji krašto apsaugos mokykla, į kurią naujais mokslo metais įstojo 154 jaunuoliai ir buvo suformuotos dvi kariūnų kuopos. Kariūnai mokėsi 2 metus pagal Motorizuotųjų šaulių ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos mokymo programas.
1994 m. sausio 18 d. LR Seimo sprendimu Krašto apsaugos mokykla buvo reorganizuota į Lietuvos karo akademiją, kuri tų pačių metų liepos 20 d. išleido pirmąją karininkų laidą. 111-ai absolventų buvo suteiktas leitenanto laipsnis.
Nuotraukų aut. – Kęstutis Dijokas