Aukštųjų mokyklų studentai ir absolventai, dalyvaujantys jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose, birželio 1–14 d. Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokyklos brigados generolo Kazio Veverskio poligone Kazlų Rūdoje praktiškai įtvirtino per metus Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje įgytas teorines karybos žinias. Pratybose dalyvavo JKVM II kurso klausytojai, kurie šiais mokslo metais mokosi vadovauti padaliniui ir atlikti skyriaus vado funkcijas.
Studentai kompleksinėse taktikos lauko pratybose kartojo išmoktus individualius kario veiksmus ir vadovavo skyriui kovinio šaudymo, granatų mėtymo metu, vykdydami pastato puolimą ir gynybą.
Pasak JKVM sekcijos vyr. instruktoriaus, II kurso lauko pratybų vadovo kpt. Miroslavo Sviglinskio, pratybomis buvo siekiama išmokyti JKVM II kurso klausytojus vadovauti skyriui atliekant staigią ataką, užimant ir puolant pastatą, įrengiant patrulio bazę, vykdant saugos, žvalgybos ir kovinės pasalos patrulius. „Lauko pratybos yra ta vieta, kur klausytojas visas savo įgytas teorinės žinias gali pritaikyti praktiškai. Todėl pratybų metu dauguma klausytojų išbandė savo jėgas atlikdami skyriaus vado pareigas, vadovaudami paskirtam padaliniui. Sukurtas emocinis ir fizinis krūvis leido savo kailiu klausytojams pajausti, ką jaučia karys mūšio lauke ir kaip turėtų elgtis skyriaus vadas, kad suvaldytų savo skyrių siekiant atlikti paskirtą užduotį“, – aiškino kpt. M. Sviglinski.
Lietuvos Edukologijos universiteto III kurso istorijos studentas j. eil. Vytautas Tamulynas pasakojo, kad lauko pratybų metų svarbų vaidmenį atliko pratybų vadovai ir instruktoriai, kurie tinkamais metodais perdavė savo žinias JKVM klausytojams. Todėl, pasak vaikino, per pratybas jautėsi visų dalyvių motyvacija ir noras išmokti naudingų įgūdžių.
Mykolo Romerio universiteto studentė j. eil. Rebeka Bruder sakė, kad nūdienos kontekste per pratybas ypač buvo aktualus pastatų šturmas ir jų gynyba: „Įvykiai Ukrainoje parodė, kad mūšiai mieste tampa dominuojančiu kovos būdu, todėl džiugu, kad šiose pratybose jiems buvo suteiktas prioritetas“.
„Nuo 2004 m. esu karys savanoris, todėl turiu nemažą karinių dalykų teorinį ir praktinį bagažą. Tačiau per JKVM II kurso lauko pratybas gavau daug naujų žinių, kurios būtinos būsimam karininkui, – pasakojo eil. Lukas Sažinas. – Patiko tikslus dalykų dėstymas, profesionalūs instruktoriai, jų tikslios pastabos ir aiškus programos praktinis įgyvendinimas. Visi šitie dalykai leido pasiekti aukštų rezultatų vykdant paskirtas užduotys. Per pratybas įgijome ne tik disciplinos, pareigos ir atsakomybės jausmą, bet ir praktinių vadovavimo įgūdžių.“
Atsargos karininkų mokymuose dalyvaujantys studentai pirmame kurse įgijo bazinių karybos žinių ir įgūdžių. Pernai per pratybas jie įtvirtino svarbiausias bazines taktikos, ginkluotės, ryšių, karo inžinerijos, karo topografijos, medicinos ir kitas kariams būtinas žinias. Poligone JKVM klausytojai mokėsi judėti mūšio lauke, slapta sėlinti priešo link, efektyviai reaguoti į priešo ugnį, evakuoti sužeistąjį, orientuotis vietovėje dieną ir naktį su žemėlapiu ir be jo, tobulino kovinio šaudymo iš pėstininkų ginklų įgūdžius.
Trečiaisiais mokymų metais studentai bus rengiami kaip karininkai ir įgis vadovauti būriui reikalingų žinių ir įgūdžių. Sėkmingai baigusiems JKVM bus suteikta pėstininkų būrio vado kvalifikacija ir atsargos leitenanto laipsnis. Jie bus priskirti kariuomenės personalo rezervui ir įgis galimybę ateityje tarnauti kariuomenėje, siekti karininko karjeros.
Nuotraukos K. Dijoko