Techninės pagalbos priemonių poreikį nustato asmens sveikatos priežiūros įstaigos fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai arba asmens sveikatos priežiūros įstaigų šeimos gydytojai ar kiti atitinkamos srities gydytojai specialistai.
Techninės pagalbos priemonės – bet koks neįgaliųjų naudojamas specialus ar standartinis gaminys, įrankis, įranga ar techninė sistema, padedantys išvengti, kompensuoti, sumažinti arba pašalinti sutrikusių funkcijų įtaką sveikatos būklei, asmens savarankiškumui, ugdymuisi, darbinei veiklai.
Šiuo metu asmenys aprūpinami judėjimo, regos, klausos ir komunikacijos techninės pagalbos priemonėmis. Asmenys, kuriems nustatytas techninės pagalbos priemonių poreikis, turi teisę kreiptis dėl reikalingų priemonių įsigijimo nemokamai, su priemoka (elektrinis vežimėlis, elektrinis varytuvas, signalizatoriai, rankiniu būdu ar automatiškai reguliuojama lova, vaikštynė, naktipuodžio kėdutė ir pan.) ar šių priemonių įsigijimo išlaidų kompensacijų gavimo (pvz., aktyvus vežimėlis, pasėstas, čiužinys nuo pragulų, mobilus telefonas ar planšetinis kompiuteris regos ar klausos negalią turtintiems asmenims, kalbantis termometras, kalbos sintezatorius ir pan.).
SVARBU: Jeigu karys, buvo sužeistas dėl priežasčių susijusių su tarnybinių pareigų vykdymu ar kario statusu ir negauna pilnos išlaidų ortopedinėms ir techninėms pagalbos priemonėms kompensacijos, arba dėl kitų priežasčių nėra galimybės gauti reikalingą (geresnę) priemonę, jis gali kreiptis į KAM sudarytą komisiją dėl reikiamų ortopedijos priemonių apmokėjimo iš KAM lėšų (daugiau apie tai galite rasti čia).
1. Asmens prašymo ir dokumentų pateikimas. Asmuo savivaldybės administracijos paskirtai įstaigai (dažniausiai – socialinių paslaugų centras) ar Techninės pagalbos neįgaliesiems centro teritoriniam padaliniui teikia prašymą (prašymų formas galite rasti čia ir kartu pateikia reikalingus dokumentus*:
· asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
· dokumentus apie asmens deklaruotą gyvenamąją vietą;
· išrašą iš medicinos dokumentų (forma Nr. 027/a) (taikomos tam tikros išlygos, priklausomai nuo priemonės tipo, žr. Aprašo II ir III skyriuose) (kai asmuo kreipiasi dėl tos pačios priemonės antrą ir paskesnius kartus, medicinos dokumentų pateikti nereikia);
· neįgaliojo pažymėjimą ir (ar) specialiojo nuolatinės slaugos poreikio nustatymo pažymą ar dokumentą, kuriame asmeniui nustatyta visiška negalia;
· įsigyjant elektrinį vežimėlį – informaciją apie būsto pritaikymą neįgaliųjų poreikiams (savivaldybės administracijos skyriaus pažyma arba buities tyrimo aktas);
· kai kreipiamasi dėl įsigijimo kompensacijos, reikia pateikti dokumentus, patvirtinančius priemonės įsigijimą;
· atitikties deklaraciją;
· dokumentą, kuriame nurodomas prekės garantijos terminas.
*Galima pateikti originalus tiesiogiai įstaigai, kurios specialistai pasitvirtins dokumentų kopijas arba išsiųsti kopijas registruotu paštu, prieš tai patvirtintas notaro, seniūno arba Lietuvos Respublikos konsulinio pareigūno.
Tais atvejais, kai dokumentus galima pateikti valstybės elektroninės valdžios sistemoje ir dėl atitinkamos priemonės ar jos įsigijimo išlaidų kompensavimo asmuo kreipiasi elektroniniu būdu dokumentų originalų pateikti nereikia.
PASTABA. Kai norima savarankiškai įsigyti priemonę ir gauti įsigijimo išlaidų kompensaciją. Asmuo, norėdamas gauti techninės pagalbos priemonės įsigijimo išlaidų kompensaciją, pirmiausiai turi kreiptis į Techninės pagalbos neįgaliesiems centrą ir pateikti prašymą kompensacijai gauti. Tik gavęs Techninės pagalbos neįgaliesiems centro sprendimą dėl priemonės įsigijimo išlaidų kompensacijos gavimo asmuo gali pirkti priemonę. Sprendimas galioja 12 mėn. Asmuo, įsigijęs priemonę per 60 dienų, pateikia priemonės įsigijimą patvirtinančius dokumentus (sąskaitą, atitikties deklaracija ir kt.). Priemonių įsigijimo išlaidų kompensacija asmeniui yra išmokama per 1 ar 6 mėnesius, priklausomai nuo priemonės rūšies, nuo priemonės įsigijimą patvirtinančių dokumentų Techninės pagalbos neįgaliesiems centrui pateikimo dienos.
2. Sprendimo priėmimas. Techninės pagalbos neįgaliesiems centro teritorinio padalinio arba savivaldybės įstaigos specialistai priima sprendimą dėl techninės pagalbos priemonės skyrimo ir informuoja asmenį.
3. Aprūpinimas priemonėmis. Įstaiga, aprūpindama asmenis judėjimo techninės pagalbos priemonėmis, moko asmenis jomis naudotis bei sudaro aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis nuolat ar laikinai naudoti sutartį (tam tikrais atvejais kartu su sutartimi surašo perdavimo aktą).
Judėjimo techninės pagalbos priemonės: elektriniai ir neelektriniai neįgaliųjų vežimėliai (įvairių tipų) ir jų priedai (varytuvai), persikėlimo priemonės (pvz. keliamieji diržai ir diržų komplektai), viena ranka valdomos vaikščiojimo priemonės (pvz. vaikščiojimo lazdos, ramentai), abiem rankom valdomos vaikščiojimo priemonės (pvz. vaikštynės), tualeto reikmenys, prausimosi, maudymosi vonioje ir duše priemonės (pvz. vonios suoliukai), lovos staliukai, priemonės praguloms išvengti ir jų priedai (pvz. rankomis arba automatiškai reguliuojamos lovos), judėjimo, jėgos ir pusiausvyros lavinimo įranga (pvz. stovėjimo atramos), stalo įrankiai ir kt.
Regos techninės pagalbos priemonės: laikmačiai (pvz. kalbantis laikrodis), orientavimosi priemonės, maisto ir gėrimų gaminimo priemonės, optinės priemonės (pvz. didinamieji stiklai), priemonės matymui, garso įrašymo aparatai ir imtuvai, telefonai ir telefono ryšio priemonės, matuokliai (pvz. ekrano skaitymo programinė įranga), priemonės skaitymui ir kt.
Klausos techninės pagalbos priemonės: laikmačiai (pvz. vibruojantis žadintuvas), telefono ryšio priemonės ir planšetiniai kompiuteriai, garso perdavimo sistemos, signalizavimo ir rodymo priemonės (pvz. garso rodytuvai (elektroninės auklės) ir kt.
Komunikacijos techninės pagalbos priemonės: alternatyviosios ir komunikaciją palengvinančios priemonės, kompiuterių ir elektroninės įrangos įvesties ir išvesties įtaisai (pvz. kompiuterio valdymo svirtys, kurios sudaro sąlygas naudotis kompiuteriu be rankų), pavojaus signalų, nurodymo, priminimo ir signalizavimo priemonės.
Techninės pagalbos priemonių poreikį nustato asmens sveikatos priežiūros įstaigos fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojai arba asmens sveikatos priežiūros įstaigų šeimos gydytojai ar kiti atitinkamos srities gydytojai specialistai.
Priemonėmis aprūpina Techninės pagalbos neįgaliesiems centro prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (www.tpnc.lt) teritoriniai padaliniai (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Utenoje, Telšiuose, Marijampolėje ir Tauragėje) ar savivaldybių paskirtos įstaigos (visos savivaldybės, išskyrus Kauno miesto). Savivaldybės asmenis aprūpina tik judėjimo techninės pagalbos priemonėmis. Prašymus dėl kompensacijų skyrimo priima Techninės pagalbos neįgaliesiems centras.
Teisę į valstybės paramą kompensuojamosioms ortopedijos techninėms priemonėms įsigyti turi pacientai, apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu.
Ortopedijos techninių priemonių pavyzdžiai
Kompensuojamųjų ortopedijos techninių priemonių skyrimo tvarka
Kontaktinė informacija: Valstybinė ligonių kasa, tel. 8 5 232 2222, skambinant iš užsienio +370 5 232 2222
Ortopedijos techninėmis priemonėmis apdraustuosius aprūpina ortopedijos įmonės, pasirašiusios sutartis su Valstybine ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VLK). Šių įmonių sąrašas, veiklos adresai, kontaktiniai telefono numeriai ir elektroninio pašto adresai skelbiami VLK interneto svetainėje www.vlk.lt.
Ortopedijos techninių priemonių kompensavimo sąlygos ir bazinės kainos nurodomos PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamųjų ortopedijos techninių priemonių ir jų bazinių kainų sąraše (https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/bec6c4a0e19e11e89acab3ff12d77081).