Įvykus nelaimingam atsitikimui tarnyboje, karys gali gauti pinigines išmokas/kompensacijas iš „Sodros“ ir (ar) KAM.
Ligos išmoka mokama kariui, jei jis dėl nelaimingo atsitikimo tarnyboje, taip pat pakeliui į/iš tarnybos, pripažinto draudžiamuoju įvykiu, tampa laikinai nedarbingas.
Ligos išmokos gavimo eiga:
1. Elektroninis nedarbingumo pažymėjimas. Įvykus nelaimingam atsitikimui ir kariui tapus nedarbingu, gydytojas užpildo elektroninį nedarbingumo pažymėjimą.
2. Prašymo pildymas. Kai gaunamas nedarbingumo pažymėjimas, karys pildo prašymą internetu „Sodrai“, dėl ligos išmokos (svarbu:nelaimingo atsitikimo atvejui, pildoma forma „Prašymas skirti LIGOS išmoką dėl NELAIMINGO ATSITIKIMO darbe arba PROFESINĖS ligos“).
3. “Sodros” ligos išmoka. „Sodra“ moka 77,58 proc. (100 proc. pagal seną skaičiavimo tvarką) kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio ligos išmoką už visą laikinojo nedarbingumo laikotarpį (iš Sodros lėšų nuo pirmosios laikinojo nedarbingumo dienos, nepriklausomai nuo asmens turimo socialinio draudimo (darbo) stažo) (net jei karys pateikė prašymą ir vėliau, „Sodra“ išmokės išmoką už paskutinius 12 mėn.)
Asmenims, kurių sveikatos sutrikimas atsirado dėl nelaimingo atsitikimo darbe, bet iki 2017 m. sausio 1 d. (iki to laiko karių socialinė draudimo sistema dalinai buvo finansuojama iš KAM asignavimų), o asmuo yra draudžiamas ligos socialiniu draudimu „Sodra“ moka 62,06 proc. (80 proc. pagal seną skaičiavimo tvarką) kompensuojamojo darbo užmokesčio dydžio ligos išmokąiki 90 k.d. arba visą nedarbingumo laikotarpį, priklausomai nuo to ar asmuo gauna Netekto darbingumo pensiją (jeigu gauna – iki 90 k. d., jeigu negauna – visą nedarbingumo laikotarpį).
Daugiau informacijos galite rasti „Sodros“ internetinio puslapio skiltyje „Patyriau traumą darbe„.
Kurią kompensaciją galima gauti – vienkartinę ar periodinę – priklauso nuo netekto darbingumo lygio.
1. Siuntimas netekto darbingumo lygio nustatymui. Jei po gydymo ir reabilitacijos, liko liekamųjų reiškinių kario sveikatai, gydytojas gali siųsti karį nusistatyti netekto darbingumo lygį. Netekto darbingumo lygis nustatomas Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (NDNT).
2. Prašymas „Sodrai“. Jeigu NDNT nustatomas netekto darbingumo lygis, karys pildo prašymą „Sodrai“ dėl Netekto darbingumo kompensacijos čia (prašymo forma EGAS – SPS5 arba SPS6 („Prašymas skirti kompensaciją dėl NELAIMINGO ATSITIKIMO DARBE ar PROFESINĖS LIGOS“)).
3. „Sodros“ kompensacija priklauso nuo nustatyto netekto darbingumo lygio:
Veiksmų eiga gauti kompensaciją:
1. Nedarbingumo trukmė. Kariui turi būti išduotas laikinojo nedarbingumo pažymėjimas (pvz. lengvo sveikatos sutrikimo atveju laikinojo nedarbingumo trukmė turi būti ilgesnė kaip 7 dienos, apysunkio – ilgesnė kaip 13 dienų).
2. Kario prašymas KAM Tarnybinio tyrimo komisijai (TTK) (prieš pateikiant prašymą TTK, rekomenduotina pasitarti su padalinio, kuriame tarnauja karys, personalo atstovais dėl galimybės pretenduoti į šio tipo kompensaciją). Karys parašo prašymą (laisva forma) KAM TTK dėl sveikatos sutrikimo priežastinio ryšio nustatymo, susiejimo su tarnyba.
Prašyme (laisvos formos) reikia nurodyti:
Kartu su prašymu reikia pateikti šiuos dokumentus:
Prašymas siunčiamas komisijai adresu: Totorių g. 25, Vilnius
3. TTK sprendimas. TTK pateikia sprendimą – sužeidimas susijęs su tarnyba ar ne. Jeigu nuspręsta, kad susijęs, karys kreipiasi į savo padalinio personalą, dėl tolimesnių veiksmų paaiškinimo.
4. Kario siuntimas į KMEK. KAS padalinys (administruojantis personalo specialistas) siunčia karį į Karinės medicinos ekspertizės komisiją (KMEK) nustatyti, ar po sužeidimo liko liekamųjų reiškinių* (tuo atveju, jei karys neturi nustatyto nedarbingumo lygio pažymos. Jeigu Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) pažyma yra, karys iš karto rašo prašymą padalinio vadovui. Žr. 5 p.)).
*Karys siunčiamas į KMEK po 3, 6 arba 12 mėn. po laikinojo nedarbingumo termino pabaigos, priklausomai nuo sveikatos sutrikimo sunkumo (lengvas, apysunkis ar sunkus).
5. Teisės į kompensaciją įgijimas. Jeigu KMEK nustato, kad liko liekamųjų reiškinių ir dėl to sumažėjo kario sveikatos grupė ir TTK pateikia sprendimą, kad sveikatos sutrikimas susijęs su tarnybos pareigų vykdymu, karys turi teisę į vienkartinę KAM kompensaciją.
6. Kario prašymas padalinio vadovui. Karys rašo prašymą padalinio vadovui dėl kompensacijos skyrimo. Prašymo formą galite rasti čia. Kartu pateikiama NDNT išvada dėl netekto darbingumo lygio (jeigu tokia yra).
7. Kompensacijos išmokėjimas. Kariui išmokama kompensacija (9,31, 13,97, 18,62, 23,28, 27,93, 37,24, arba 46,55 atitinkamo kario laipsnio PKT kariui pirmaisiais tarnybos metais nustatyto dydžio tarnybinių atlyginimų) (iš jos išskaičiuojama „Sodros“ iki tol išmokėta netekto darbingumo vienkartinė arba periodinė kompensacija). Kompensacija gali būti išmokėta dalimis per 12 mėnesių nuo įsakymo išmokėti kompensaciją pasirašymo dienos.
Veiksmų eiga gauti kompensaciją:
Jeigu karys buvo sužeistas tarnybos metu po 2018 m. liepos 1 d. ir neliko liekamųjų reiškinių po sveikatos sutrikimo gydymo, jis turi teisę gauti KAM išmokamą vienkartinę kompensaciją, jeigu negavo tos pačios paskirties išmokos iš „Sodros“.
1. Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvada. Nelaimingo atsitikimo tyrimo išvadoje turi būti nurodyta, kad įvykis (nelaimingas atsitikimas) yra susijęs su tarnyba.
2. Nedarbingumo trukmė. Kariui turi būti išduotas laikinojo nedarbingumo pažymėjimas (pvz. lengvo sveikatos sutrikimo atveju laikinojo nedarbingumo trukmė turi būti ilgesnė kaip 7 dienos, apysunkio – ilgesnė kaip 13 dienų).
3. Kario prašymas padalinio vadovui. Karys rašo prašymą savo padalinio vadovui dėl kompensacijos skyrimo. Prašymo formą galite rasti čia.
4. Kario siuntimas į KMEK. KAS padalinys (administruojantis personalo specialistas) siunčia karį į KMEK nustatyti sveikatos sutrikimo sunkumo ir ar po sužeidimo liko liekamųjų reiškinių sveikatai*.
*Karys siunčiamas į KMEK po 3, 6 arba 12 mėn. po laikinojo nedarbingumo termino pabaigos, priklausomai nuo sveikatos sutrikimo sunkumo (lengvas, apysunkis ar sunkus).
5. Kariui išmokama vienkartinė kompensacija. Gavus visus reikalingus dokumentus, kariui išmokama vienkartinė kompensacija (0,32, 1,09 arba 1,87 atitinkamo kario laipsnio PKT kariui pirmaisiais tarnybos metais nustatyto dydžio tarnybinių atlyginimų) priklausomai nuo sveikatos sutrikimo sunkumo.
Asmenims, atlikusiems nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą arba paleistiems iš šios tarnybos, kariams savanoriams, kitiems aktyviojo rezervo kariams ir parengtojo rezervo kariams, kurie susirgo tarnybos metu (ne dėl nelaimingo atsitikimo), po tarnybos, pratybų, mokymų ar kitų užduočių vykdymo laikino nedarbingometu iš KAM lėšų mokama ligos išmoka (ne ilgiau kaip 4 mėnesius), jeigu jie neįgijo teisės ir negavo ligos išmokos iš „Sodros“. KAM mokamos ligos išmokos dydis atitinka ligos išmokos, nustatytos Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatyme, dydį. Asmenims, atlikusiems nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą arba paleistiems iš šios tarnybos, ši išmoka mokama nuo Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos
Daugiau informacijos galite rasti: