Į būsto pritaikymo poreikio nustatymą gali pretenduoti asmuo, kuriam nustatytas darbingumo lygis (mažesnis nei 56 proc.) (darbingo amžiaus asmenims) arba specialiųjų poreikių lygis (pensinio amžiaus asmenims).
Neįgaliajam, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, ir neįgaliajam, kuriam nustatytas bet kurio tipo neįgaliojo vežimėlio poreikis, gali būti perkama įranga ir atliekami tokie:
Pavyzdžiai: įvairaus tipo perkėlimo įranga (mobilūs keltuvai, perkėlimo sistemos), sanitariniai įrenginiai (klozetas, praustuvas, vonia, dušas ir kt.), patalpų didinimas, pertvarų jungimas, dėl būsto pritaikymo atsiradę būtini, tiesiogiai su atliekamu būsto pritaikymu susiję apdailos ir paprastojo remonto darbai, atlenkiamo dušo stalo ar kėdutės, suolelio vonios kambaryje, elektrinio vandens šildytuvo pirkimas ir pastatymas, slenksčių pažeminimas, išardymas, slenksčio nuolydžio įrengimas, durų paplatinimas ir grindų pakėlimas iki slenksčio lygio, koridoriaus paplatinimas, turėklų, įvairių atramų, laikiklių pritvirtinimas ar pastatymas, automatinio, įsijungiančio nuo judesio arba įjungiamo nuotolinio valdymo įrenginiais apšvietimo įrengimas, saugos priemonių įrengimas (sienų dangos minkštinimas arba jos keitimas, apsauginių plėvelių langams klijavimas, durų užraktų ar apsaugų įrengimas ir pan.), įvairių buities įrenginių ir montuojamų baldų pritaikymas, kabinimas, pastatymas ir montavimas, buitiniai biologiniai valymo įrenginiai ir jų montavimas, vandentiekio įrenginiai ir jo įvado iki gyvenamojo namo įrengimas ir kt.
Pavyzdžiai: išorės laiptų pritaikymas, turėklų pritvirtinimas, įvairių atramų, laikiklių pastatymas, papildomo apšvietimo įrengimas prie būsto durų ir laiptinėje iki būsto, įvairaus ženklinimo laiptinėje įrengimas (laiptų pakopų žymėjimas ir pan.), įvairaus tipo prievažų, nuovažų, rampų, vežimėlio traukimo mechanizmų įrengimas ir pritaikymas, įvairaus tipo keltuvai individualių įėjimų įrengimas, privažiavimo iki automobilio saugojimo vietos (stovėjimo aikštelės ar garažo), prievažų, nuovažų, rampų, keltuvų (liftų) vietų įrengimas ir kt.
Neįgaliajam, kuriam nustatytas kitas (nei bet kurio tipo neįgaliojo vežimėlio poreikis) judėjimo techninės pagalbos priemonių poreikis, gali būti perkama įranga ir atliekami tokie įėjimo į būstą ir būsto vidaus pritaikymo darbai:
Pavyzdžiai: išorės laiptų pritaikymas, turėklų pritvirtinimas, įvairių atramų, laikiklių pastatymas, papildomo apšvietimo įrengimas, įvairaus ženklinimo laiptinėje įrengimas (laiptų pakopų žymėjimas ir pan.), suolelio vonios kambaryje (persėsti į vonią) pastatymas, elektrinio vandens šildytuvo pastatymas, įvairių atramų, laikiklių vonios, dušo ar tualeto kambariuose pastatymas ir kt.
Neįgaliajam, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) pirmojo lygio poreikis dėl psichikos ar proto negalios, gali būti perkama įranga bei atliekami tokie būsto pritaikymo darbai:
Pavyzdžiai: balkono apsaugos nuo iškritimo (tinklų, grotų ir pan.), išskyrus balkono stiklinimą, įrengimas, dujų nuotėkio signalizatoriaus įrengimas, saugos priemonių įrengimas (sienų dangos minkštinimas arba jos keitimas, apsauginių plėvelių langams klijavimas, durų užraktų ar apsaugų įrengimas ir pan.) ir kt.
Būsto pritaikymo ar įsigijimo išlaidų finansavimas
Vienam pareiškėjui būsto pritaikymo išlaidoms dengti iš valstybės biudžeto gali būti skiriama ne didesnė kaip:
*Šiuo metu Bazinės socialinės išmokos dydis yra 39 Eur.
**Apskaičiuojant maksimalias būsto pritaikymo neįgaliesiems, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba bet kurio tipo neįgaliojo vežimėlio poreikis, išlaidas, neįtraukiamos įvairaus tipo keltuvų (liftų) pirkimo (arba gamybos) ir įrengimo išlaidos, kurios taip pat yra finansuojamos valstybės lėšomis atskirai.
Kontaktinė informacija: gyvenamosios vietos savivaldybės (kontaktus pagal gyvenamąją vietą galite rasti čia), Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, tel. 8 5 2316 649.
Į būsto pritaikymo poreikio nustatymą gali pretenduoti asmuo, kuriam nustatytas darbingumo lygis (mažesnis nei 56 proc.) (darbingo amžiaus asmenims) arba specialiųjų poreikių lygis (pensinio amžiaus asmenims).
Būsto pritaikymo poreikio vertinimas ir nustatymas:
1. Prašymo ir dokumentų pateikimas. Asmuo savivaldybės administracijai (pagal savo gyvenamąją vietą) turi pateikti laisvos formos prašymą. Prašymas gali būti teikiamas tiesiogiai savivaldybės administracijai raštu arba elektroniniu būdu. Kartu su prašymu reikia pateikti šiuos dokumentus*:
*Galima pateikti originalus tiesiogiai įstaigai, kurios specialistai pasitvirtins dokumentų kopijas arba išsiųsti kopijas registruotu paštu, prieš tai patvirtintas notaro, seniūno arba Lietuvos Respublikos konsulinio pareigūno.
Tais atvejais, kai dokumentus galima pateikti valstybės elektroninės valdžios sistemoje ir dėl atitinkamos priemonės ar jos įsigijimo išlaidų kompensavimo asmuo kreipiasi elektroniniu būdu dokumentų originalų pateikti nereikia.
2. Asmens informavimas. Savivaldybės administracija raštu informuoja asmenį apie komisijos priimtą sprendimą.