Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
2 5
13
14 15 17 19
21 23 24 26
29 30 31 3

 

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės diena

Gegužės 18 d., Tauragė

 

Vaizdo medžiaga (aut. vyr. srž. sp. Lukas Kalvaitis)

 

Nuotraukos

 

Šventės video

 

Gegužės 18 dieną Tauragėje įvyks pagrindinis šiais metais Lietuvos kariuomenės renginys visuomenei - Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės šventė. Miesto centre esančiame Jono Viktoro Kalvano parke savo ginkluotę, karinę techniką ir įrangą visuomenei pristatys visų rūšių Lietuvos kariuomenės pajėgos, NATO priešakinių pajėgų bataliono kariai, taip pat su kariuomene bendradarbiaujančios nevyriausybinės organizacijos.

 

Renginio atidarymas vyks gegužės 18 dieną, 13 val. Tauragėje, Jono Viktoro Kalvano parke prie Vinco Kudirkos paminklo.

 

Renginio pradžioje iškilmingą vėliavų pakėlimą prie V. Kudirkai skirto paminklo, palydėti ir susirinkusiuosius skrydžiu pasveikinti planuoja NATO oro policijos misiją Baltijos valstybėse vykdantys Vengrijos karinių oro pajėgų pilotai su naikintuvais JAS-39 „Gripen“ bei Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa su parodomosiomis programomis.

 

 

Didžiausią ginkluotės ir karinės technikos kiekį į renginį atgabens Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgos, kurios pristatys visą pėstininkų ginkluotę – nuo pistoleto „Glock“ iki savaeigės 155 mm artilerijos haubicos “PHZ2000”, taip pat karinę techniką – šarvuotus visureigius HMMWV, šarvuočius M113, sunkvežimius, kitą įrangą. Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos pristatys oro gynybos užduotims vykdyti naudojamą įrangą ir ginkluotę, o šalia parko esančiame stadione nusileis paieškos ir gelbėjimo užduotis vykdantis sraigtasparnis AS-365 "Dauphin“. Taip pat bus galima apžiūrėti ir susipažinti su Lietuvoje dislokuotų sąjungininkų karine technika, ginkluote ir ekipuote, NATO integravimo vieneto (NFIU) veikla Lietuvoje.

 

Šventės kulminacija – Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Žvalgybos kuopos karių surengta parodomąją karinė operacija – objekto šturmas, kuriame kariai pademonstruos kovos veiksmus sausumoje ir iš oro. Karinės jūrų pajėgos renginyje pristatys tarnyboje naudojamą plaukiojimo bei povandeninių veiksmų įrangą.

 

 

Savo veiklą taip pat pristatys karių rengimu užsiimantys daliniai, priklausantys Lietuvos kariuomenės Mokymo ir doktrinų valdybai, o įvairią su koviniu aprūpinimu susijusią įrangą ir transportą pademonstruos Logistikos valdybos padaliniams priklausantys kariai.

 

Viso renginio metu svečiai galės susitikti ir su Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos specialistais, kurie atsakys į visus rūpimus klausimus apie tarnybą Lietuvos kariuomenėje, o norinčius rinktis karininko kelią pakvies Lietuvos karo akademijos ekspozicija ir rungtys.

 

Kariuomenės renginyje dalyvaus ir kitos su šalies gynyba bei saugumu susijusios valstybės institucijos bei organizacijos, vyks įvairios rungtys jauniesiems šventės lankytojams, koncertuos kariniai orkestrai ir kiti atlikėjai.

 

 

Renginio programa

 

11.00 val. Padėkos Šv. Mišios už Lietuvos partizanus ir Laisvės gynėjus Švč. Trejybės bažnyčioje Tauragėje

 

12.15 val. Renginys Lietuvos partizanams pagerbti bažnyčios skvere, prie paminklo partizanams:

 

12.45 val. Eisena nuo Švč. Trejybės bažnyčios aikštės Tauragės Jono Viktoro Kalvano parko link, prie paminklo Vincui Kudirkai.

 

13.00-18.00 val. Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginiai Kalvano parke:

 

               13.00 val. Nacionalinių orlaivių ir NATO naikintuvų skrydis

               13.15 val. GSK parodomoji programa ir stilizuotos salvės

              13.30– 18.00 val. Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų padalinių ginkluotės, technikos, ekipuotės ir logistikos ekspozicijų lankymas, NATO padalinių, studijų LKA, šauktinių ir savanorių tarnybos pristatymas, kvietimas įveikti ne vieną žaidybinę kliūtį ar karinę užduotį kartu su kariais ir būsimaisiais karininkais. Nepriklausomybės kovų rekonstrukcija, karinės parodomosios operacijos.

                16.00 val. Parodomoji karinė operacija

 

  A. Pliadžio nuotr. iš 2018 m. vykusios šventės Panevėžyje

 

Gegužės 19 d., Jurbarko raj.

 

  

Pėsčiųjų žygis, skirtas partizanų vado Jono Žemaičio – Vytauto 110-osioms gimimo metinėms paminėti

 

Žygio video

 

Tradiciškai trečiąjį gegužės savaitgalį švenčiant Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, prisimenami partizanų žygdarbiai. Šiemet, gegužės 19 d. visi kviečiami į Jurbarko raj., kuriame vyks pėsčiųjų žygis, skirtas Jono Žemaičio-Vytauto 100-osioms gimimo metinėms paminėti.

 

 

Žygis vyks: gegužės 19 d. Jurbarko raj., Šimkaičių – Girdžių seniūnijose.

 

Žygio ilgis: 12,5 km.

 

Žygio pradžia: 10 val. prie Paskynų bendruomenės namų (Paskynų g. 46, Paskynų k., Šimkaičių sen.).

 

Atvykimas: nuo 146 kelio Šilinė – Raseiniai sukam į Vadžgirį, 4501 keliu važiuojam 6 km. ir pasukam į Paskynus 1723 keliu (1,3 km.).

 

Žygio maršrutas:

nuo Paskynų bendruomenės namų einam 3,5 km. pagal Lapgirių mišką iki Vidaujaitės upelio, po to 1,8 km. Pavidaujo mišku, kertam Vidaujos upelį (0,8 km.) ir renkamės prie Šimkaičių girios pradžioje įrengto pagrindinio gen. Jono Žemaičio – Vytauto bunkerio, vyriausiosios partizanų vadavietės, dar vadinamos „prezidentūra“.

 

11. 30 val. prie „prezidentūros“ bus paminėtos Jono Žemaičio – Vytauto 110-osios gimimo metinės, pagerbti visi Lietuvos partizanai.

 

12 val. žygio dalyvius Lietuvos kariuomenė pavaišins koše ir arbata, jurbarkiečiai pradžiugins dainomis.

Atgal grįžtame 2,5 km. Šimkaičių giria, po to 0,5 km. einame laukais, kertam Vidaujos upelį, ir 3,2 km. keliu iki Paskynų.

 

Žygio schema

 

---

 

Bičiuliams – svetingi, neprieteliams – šlapi ir klaidūs – tokie šio žygio dalyvius pasitiksiantys Lapgirių ir Pavidaujo miškai, Šimkaičių giria. Drėgni, sunkiai praeinami lapuočių miškai, bet rudenį dosnūs grybais ir riešutais, jie tapo antraisiais partizanų namais.

  

Šimkaičių girios bunkeris buvo paskutinis Jono Žemaičio – Vytauto prieglobstis. Čia partizanų vadas išbuvo nuo 1951 m. gruodžio mėn. iki 1953 m. gegužės 30 d., kuomet bunkeris buvo išduotas, o vadas suimtas įmetus į bunkerį migdomųjų dujų granatą.

  

Bunkeris vadinamas „prezidentūra“, nes pagal Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio tarybos deklaraciją Lietuvai išsikovojus nepriklausomybę Jonas Žemaitis – Vytautas turėjo eiti Lietuvos valstybės Prezidento pareigas iki tol, kol bus surengti visuotiniai demokratiški rinkimai. 2009 m. Seimas pripažino, kad nuo 1949 m. vasario 16 d. iki mirties 1954 m. lapkričio 26 d. Jonas Žemaitis buvo kovojančios prieš okupaciją Lietuvos valstybės vadovas, faktiškai vykdęs Respublikos Prezidento pareigas.

  

Paskutinis penktojo Lietuvos Prezidento būstas buvo ankštas (2m x 3m x 1,8 m), nešildomas, įrengtas palei tuomet ėjusį miško keliuką. Kaip pasakoja ilgametis bunkerio prižiūrėtojas Antanas Puišys, iškastas žemes vyrai nešdavę apie tris kilometrus ir supildavę į patikimų ūkininkų laukus. Antano tėvo užduotis buvo kasdien porą kartų pravažiuoti tuo miško keliuku, kad dulkės nugultų ant bunkerio angą saugančios eglutės, o nereikalingi pėdsakai prapultų po vežimo ratais.

 

Atsarginis bunkeris buvo paruoštas visai netoli, už gero kilometro, šiuo metu toje vietoje pastatytas kryžius.

 

„Prezidentūrą“ Šimkaičių miške 1992 m. surado du patriotiškai nusiteikę Girdžių gyventojai –Vytautas Mačiulis ir Vytautas Lekutis, o 1995 m. bunkeris atkurtas ir prie jo pastatytas paminklinis akmuo. 2005 m. vadavietė paskelbta valstybės saugomu kultūros paveldo objektu.

 

Kasmet prie Prezidento generolo Jono Žemaičio-Vytauto vadavietės vyksta įvairūs renginiai, susitikimai, gegužės mėnesį – tradicinis Jurbarko raj. Šimkaičių Jono Žemaičio pagrindinės mokyklos bendruomenės organizuojamas bėgimas, o rugpjūčio 23 d. minima Baltijos kelio ir Juodojo kaspino diena.

 

 

Informacija atnaujinta 2019.05.20
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media