Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
2 5
13
14 15 17 19
21 23 24 26
29 30 31 3

 

Krašto apsaugos ministro pasisakymas LR Seimo posėdyje 3-ųjų Lietuvos narystės NATO metinių proga

2007.03.29

Gerbiamas Seimo Pirmininke, gerbiami kolegos Seimo nariai, ekscelencijos, ponios ir ponai!

Leiskite šiandien pasidžiaugti. Prieš trejetą metų įstoję į NATO mes įžengėme į naują mūsų šalies gynybos etapą. Kartu su mumis ginti Lietuvą tą dieną pasižadėjo dar dvidešimt penkių aljanso šalių kariai. Simboliška, kad tą dieną saugoti Baltijos oro erdvės atskridę Belgijos pilotai ir šiandien atlieka šią misiją, o rytoj juos pakeis Prancūzijos karinių oro pajėgų kariai su savo naikintuvais.

Narystė NATO yra vienas iš svarbiausių Lietuvos politikos laimėjimų, kuriuo pagrįstai galime didžiuotis. Sugebėję pasiekti bendrą politinę valią dėl stojimo, šiandien esame vertinami ir aktyvūs Aljanso nariai, kuriantys pasaulyje saugumą ir stabilumą.

Treji metai nėra žymus jubiliejus, tačiau tai dar viena proga padiskutuoti apie transatlantinį saugumą, Lietuvos narystę Aljanse ir jo ateitį. Įveikę naujokų jaudulį, šiandien galime blaiviai įvertinti Lietuvai atsivėrusias galimybes ir naudą. Buvimas saugiausio pasaulyje Aljanso dalimi yra galimybė veikti ir vertinti savo valstybės interesus platesniame kontekste. Būdami NATO nare, atsiveriame ne tik naujovėms, bet ir globaliam mąstymui, kai rūpinamasi ne tik savo, bet ir kitų saugumu.

Kelią į tokį mąstymą pradėjome ne prieš trejus metus, bet daug anksčiau, kai pareiškėme norą būti pakviesti į NATO. Tada pirmieji Lietuvos kariai išvyko į taikos palaikymo misijas, dalyvavimas kuriose, šiandien jau yra neatskiriama Lietuvos kariuomenės dalis. Tada buvo žengtas pirmas žingsnis link suvokimo, kad šiuolaikiniame pasaulyje kariuomenė ne tik gina ir saugo savo šalį, bet taip pat neša taiką, stabilumą, saugumą ir į kitus kraštus.

 

Lietuvos kariuomenėje per narystės Aljanse metus įvyko ženklūs pokyčiai. Išmokę pasitikėti partneriais, sumažinome kiekybines savo ambicijas ir kuriame bei nuolatos tobuliname tokią kariuomenę, kuri būtų efektyviai vadovaujama ir valdoma, greitai perdislokuojama, išsilaikanti operacijos vietoje ir galinti operatyviai reaguoti į visų tipų grėsmes, krizes ir nelaimes tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų. Laikomės vieningumo principo – ta pati kariuomenė tiek Lietuvai, tiek NATO, tiek Europos Sąjungai ir kitoms tarptautinėms organizacijoms.

Trečiaisiais narystės metais buvo žengtas istorinis žingsnis karinės integracijos į NATO kelyje. 2006 metų rugpjūčio mėnesį buvo pradėtas Lietuvos kariuomenės brigados „Geležinis Vilkas” priskyrimas Danijos divizijai. Tai leis žymiai padidinti Lietuvos kariuomenės sąveikumą su NATO kariniais vienetais, jų gebėjimą veikti kartu tarptautinėse operacijose, o Lietuvos kariai įgis gebėjimų vadovauti divizijos lygmens pajėgumams.

Lietuva aktyviai prisideda prie tarptautinio saugumo ir stabilumo stiprinimo. Mūsų kariai sėkmingai tęsia dalyvavimą NATO vadovaujamose tarptautinėse operacijose Kosovo provincijoje, Irako saugumo pajėgų mokymo misijoje, Afganistane Lietuva vadovauja Goro provincijos atkūrimo grupės veiklai. Tai yra svarbiausia ir NATO, ir Lietuvos operacija. Kindukušo kalnuose ne tik mūsų kariai pasitikrina savo praktines žinias pirmoje, ir kol kas vienintelėje, Lietuvos vadovaujamoje misijoje, bet kartu su jais petys į petį darbuojasi ir mūsų policininkai, civiliai iš Užsienio reikalų ministerijos, nevyriausybinių organizacijų atstovai. Ateityje dalyvaujančių valstybės institucijų skaičius gali dar daugiau plėstis, nes plečiasi ir pati NATO darbotvarkė. Dar vienas svarbus misijos Gore bruožas, tai joje plevėsuojančių vėliavų gausa. Kartu su mumis tarnauja Danijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Islandijos, Kroatijos kariai ir civiliai. Gegužės mėnesį turėtų prisijungti Ukrainos medikas, ateityje, galbūt, ir kitų valstybių atstovai.

Buvimas NATO – tai ir pildomos finansinės galimybės. Praėjusiais metais buvo baigta rekonstruoti pagrindinė Šiaulių karinio aerodromo infrastruktūra. Už NATO Saugumo investicijų programos lėšas visiškai sutvarkyti aerodromo kilimo–tūpimo takai.

Jau treji metai Baltijos valstybių oro erdvę saugo NATO šalių naikintuvai. Šį penktadienį keturių mėnesių budėjimą perims Prancūzijos kariai. NATO oro policija Baltijos valstybėse užtikrina vieningus saugumo standartus ir yra puikus kolektyvinio solidarumo pavyzdys.

Tuo tarpu mes patys, siekdami sustiprinti savo oro erdvės stebėjimo ir kontrolės efektyvumą, kartu su kolegomis iš Latvijos ir Estijos susitarėme ir įkūrėme bendrą Baltijos šalių Valdymo ir pranešimų centrą. Jis yra visiškai integruotas į bendrą NATO oro erdvės gynybos sistemą ir leidžia operatyviau valdyti NATO oro policijos misiją vykdančius naikintuvus. Baltijos šalys 2006 m. taip pat susitarė dėl oro policijos misijoje dalyvaujančių karinių kontingentų priėmimo išlaidų pasidalijimo. Baltijos šalys ir ateityje planuoja veikti kartu Aljanse. Mes sutarėme 2010 m. suformuoti bendrą batalioną NATO greitojo reagavimo pajėgoms. Šis sprendimas jau dabar yra vertinamas kaip pavyzdys kitoms NATO valstybėms.

Gerbiami,

Pateikiau jums šiuo pavyzdžius norėdamas parodyti pokyčius, kurie įvyko per pastaruosius metus, o svarbiausia, besikeičiantį mąstymą ir suvokimą, kad NATO tai nėra jie. NATO esame mes. Mes priimame arba atmetame tam tikrus sprendimus, ir tik nuo mūsų pačių priklausys, ar sugebėsime pasinaudoti Aljanso teikiamomis galimybėmis ir instrumentais.

Ačiū už dėmesį.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media