Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 3 4 5
9
14 18 19
21 26
27 29 31 1 2

 

 

Afganistano nacionalinės saugumo pajėgos perima saugumą didesnėje Goro provincijos dalyje

2013.02.24
image

Vasario 23 d. Goro provincijos sostinėje Čagčarane įvyko iškilminga ceremonija, kurioje Goro provincijos gubernatorius Sayed Anwar Rahmati provincijos žmonėms paskelbė, kad Afganistano nacionalinės saugumo pajėgos perima atsakomybę už saugumą  keturiuose Goro provincijos rajonuose (Čacharsadoje, Lal va Sardžangale, Daulatjare ir Čagčarane), kuriuose gyvena per 80 proc. visų provincijos gyventojų. Taip pat į atsakomybės už saugumą perdavimo procesą įtraukiami visi likusieji Goro provincijos rajonai, o galutinis atsakomybės už saugumą perėmimas bus galutinai užbaigtas, kai Goro provincijoje veiklą baigs ir iš jos pasitrauks Lietuvos vadovaujama provincijos atkūrimo grupė (PAG).

 

Šia proga buvo pasirašytas oficialus dokumentas, liudijantis apie atsakomybės už keturiuose rajonuose perdavimą Afganistano saugumo pajėgoms. Dokumentą pasirašė Goro provincijos gubernatorius Sayed Anwar Rahmati, Afganistano nacionalinės armijos provincijoje bataliono vadas pulkininkas Muhammad Shoaib Bakhshi, provincijos Afganistano uniformuotosios policijos vadas pulkininkas Delawar Shah Delawar ir PAG-16 vadas pulkininkas Linas Kubilius.

 

Pasibaigus atsakomybės už saugumą perdavimo procesui šių metų pabaigoje visos Goro provincijos saugumą užtikrins Afganistano nacionalinio saugumo pajėgos (ANSP). Vykstant atsakomybės perdavimo procesui NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. ISAF) pajėgos tęs Afganistano nacionalinio saugumo pajėgų mokymus ir patariamąsias funkcijas.

 

Goro provincijos gubernatorius dėkojo Lietuvai ir jos partneriams, prisidedantiems atkuriant Goro provinciją. „Šiandien Goro provincijos žmonės, Afganistano nacionalines saugumo pajėgos ir NATO pajėgos kartu su Lietuvos vadovaujama PAG žengėme dar vieną svarbų žingsnį į priekį, – sakė Goro gubernatorius Sayed Anwar Rahmati. – Ši diena svarbi visiems – tiek kariškiams, tiek civiliams, – nes juk visi kartu dirbame siekdami geresnės ateities Afganistano Respublikai. Mūsų saugumo pajėgos jau dabar yra pasirengusios perimti atsakomybę už Goro provincijos saugumą. Visgi tikiuosi, kad net ir pasitraukus PAG ir toliau tęsime bendradarbiavimą su ISAF ir civilinėmis organizacijomis vystant Goro provinciją ir keliant Afganistano nacionalinių saugumo pajėgų profesionalumą.“

 

Pasak Goro gubernatoriaus, saugumo situacijos, kuri buvo prieš dešimt metų ir kurią matome šiandien, sulyginti beveik neįmanoma. „Šiandien turime visą batalioną gerai ginkluotų ir aprūpintų Afganistano nacionalinės armijos karių, aktyviai vykdančių saugumo operacijas Goro provincijoje. Su kiekviena diena Goro provincijos Afganistano saugumo pajėgos įgyja vis didesnį Goro žmonių pasitikėjimą. Beveik per dešimtmetį ISAF sukurta saugumo situacija netrukus bus perduota ANSP ir tai pareikalaus iš jų dar didesnių pastangų ją išlaikyti. Dėkoju visiems prisidedantiems prie šviesesnės Goro ir viso Afganistano ateities ir toliau dėkime visas pastangas keldami Goro provincijos žmonių gerovę,“ – ceremonijoje kalbėjo gubernatorius.

 

„Didelė garbė dalyvauti šioje ceremonijoje. Šis atsakomybės perdavimo etapas – tai nuoseklus žingsnis NATO vadovaujamoms ISAF perduodant atsakomybę Afganistano valdžiai ir žingsnis link ISAF pajėgų išvedimo iš Goro provincijos, – ceremonijoje sakė Lietuvos Specialios misijos Afganistane vadovas Gintaras Bagdonas. – Atsakomybės už saugumą perdavimo procesas Gore prasidėjo dar praeitų metų pradžioje, o nuo šiandien apima jau visą Goro provinciją. ANSP Goro provincijoje yra padariusios milžinišką pažangą, todėl neabejoju, kad besibaigiant šiems metams, jos sugebės sėkmingai perimti visą atsakomybę už Goro provincijos saugumą į savo rankas. Profesionaliai parengtos ANSP provincijoje, vis stiprėjantis valdymas ir palaipsniui gerėjanti Goro provincijos žmonių gerovė – tai jungtinių Lietuvos vadovaujamos PAG, Japonijos, Amerikos ir kitų kartu dirbusių šalių įdėtų milžiniškų pastangų rezultatai.“

 

PAG vadas pulkininkas Linas Kubilius sveikinimo kalboje sakė: „Galime visi bendrai didžiuotis šiandienine gera saugumo ir valdymo situacija Goro provincijoje. Ir toliau vykdysime mums iškeltas užduotis. Čia ilgus metus buvome partneriai, patarėjai ir ginklo broliai, ne tik dalijomės, bet ir įgijome didžiulės patirties. Nuoširdžiai tikiu, kad paliksime saugesnę ir geresnę gyventi provinciją, kurioje ANSP profesionalų rankose Goro žmonės jausis saugiai ir užtikrintai.“

 

Ceremonijoje taip pat dalyvavo Europos Sąjungos specialusis atstovas Afganistane Vygaudas Ušackas. Kreipdamasis į susirinkusiuosius jis patikino, kad pasibaigus ISAF misijai ES ir toliau aktyviai bendradarbiaus su centrine Afganistano valdžia šios šalies ekonomikos ir saugumo vystymo srityse. Jis taip pat minėjo, kad netrukus bus pasirašyta ilgalaikė ES ir Afganistano Respublikos sutartis, kurioje bus nubrėžtos tolimesnio bendradarbiavimo sąlygos dešimčiai metų į priekį. Sveikindamas Goro provincijos gyventojus V. Ušackas paskatino juos aktyviai dalyvauti kitąmet vyksiančiuose Afganistano prezidento rinkimuose bei išreiškė pasitikėjimą Goro provincijos valdžia sėkmingai šiuos rinkimus organizuojant.

 

„Lietuva ir Japonija – mažos šalys. Jos nėra turtingos savo gamtiniais ištekliais, tačiau turtingos savo potencialu, žmonėmis ir didele patirtimi vystant savo šalių gerovę. Sekite jums duodamu pavyzdžiu ir tinkamai panaudokite jums perduodamą patirtį,“ – ceremonijos metu sakė Japonijos ambasadorius Afganistane Hiroši Takahaši. Jis taip pat pabrėžė, kad daugiau nei 50 mln. JAV dolerių kainavę Japonijos Vyriausybės projektai nebūtų įgyvendinti, jei Goro provincijoje nebūtų veikusi Lietuvos vadovaujama PAG.

 

Ceremonijoje taip pat dalyvavo delegacija iš NATO ISAF Vakarų regiono vadavietės, Estijos specialiosios misijos vadovas Afganistane Vahur Soosaar, JAV konsulė Herate Jillian L. Burns, valstybinių institucijų atstovai, kiti svečiai. Ceremonijos metu bendroje rikiuotėje stovėjo PAG-16 kariai, Čagčarano policijos ir Afganistano nacionalinės armijos atstovai.

 

Praėjusių metų gruodžio 31 d. Afganistano Prezidentas Hamidas Karzajus paskelbė ketvirtąjį atsakomybės už saugumą perdavimo vietos pajėgoms proceso (tranzicijos) etapą, į kurį pateko visi iki tol į jį nepatekę Goro provincijos rajonai: Tulako, Sagaro, Šahrako, Taivaros, Dolainos ir Pasabando.

 

Vykstant atsakomybės perdavimo procesui Goro provincijoje tarnaujantys Lietuvos kariai toliau tęs misiją, didžiausią dėmesį ir toliau skirdami Afganistano saugumo pajėgų mokymams ir rengimui. Goro provincijoje atsakomybės perdavimas bus baigtas iki 2013 metų rudens, kai atsakomybę už visos provincijos saugumą pilnai perims Afganistano nacionalinio saugumo pajėgos.

 

Atsakomybės perdavimo procesas Afganistane pradėtas 2011 m. pavasarį, kai buvo paskelbtas pirmasis šio proceso etapas. Vykstant šiam procesui, Afganistane veikiančios tarptautinės pajėgos palaipsniui perduoda atsakomybę už saugumą Afganistano nacionalinėms saugumo pajėgoms, kurios yra parengtos savarankiškai vykdyti patrulius, planuoti ir įgyvendinti operacijas. Atsakomybės perdavimo procesas visame Afganistane vietos pajėgoms turėtų būti užbaigtas iki 2014 m. pabaigos.

 

Lietuva iki 2013 metų pabaigos išves savo karius iš Goro provincijos ir užbaigs Goro provincijos atkūrimo grupės misiją. Šiuo metu Gore tarnauja 16-oji Lietuvos karių pamaina. Lietuvos karių atitraukimo iš Goro provincijos PAG veikloje dar dalyvaus ir misiją užbaigs 17-oji Lietuvos karių pamaina, į misiją išvyksianti š. m. gegužę.

 

2005 m. Lietuva prisiėmė įsipareigojimą vadovauti PAG Afganistano Goro provincijoje, kurios veikloje kartu dalyvauja Lietuvos kariuomenės daliniai ir Užsienio reikalų ministerijos įsteigtos Specialiosios misijos Afganistane civiliai specialistai.

 

Šiuo metu Goro provincijos atkūrimo grupės stovykloje Čagčarane kartu su Lietuvos kariais ir civiliais tarnauja ir dirba Gruzijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos, Čekijos ir Ukrainos atstovai. PAG civilinis elementas sudarytas iš Lietuvos, Japonijos ir JAV atstovų, vykdo ir koordinuoja vystomojo bendradarbiavimo projektus. Lietuvos karių stovykloje veikia Europos Sąjungos policijos misijos (EUPOL) padalinys, kuris moko teisėsaugos institucijas ir teikia konsultacijas.

 

Parengė ir fotografavo PAG-16 viešųjų ryšių karininkė vyresnioji leitenantė Indrė Sejonienė

 

https://www.facebook.com/LRKAM

 

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media