Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
26 27 28 29 30
9
24 26
30 2 3 4 5 6

 

Radviliškyje paminėta pergalės prie bermontininkus 90-metis ir Lietuvos kariuomenės diena

2009.11.22
image

1919 metais lapkričio 23 d. Lietuvos kariuomenė minėjo pirmąsias atkūrimo metines. Turbūt nedaugelis žino, kad tą pačią dieną Radviliškyje vyko karinio turto evakuacija. Geležinkelio stotyje į vagonus ir ant platformų buvo kraunami iš bermontininkų atimti lėktuvai ir jų dalys, artilerija, begalės įvairios amunicijos ir šaudmenų bei kito kariško inventoriaus. Turto buvo tiek daug, kad Lietuvos kariuomenei į pagalbą net neprašyti atėjo miestelėnai ir apylinkių gyventojai.


Šiaulių apskrities įgulos kariniai daliniai 91-ąsias Lietuvos kariuomenės atkūrimo metines minėjo Radviliškyje, taip atiduodami pagarbą pirmiesiems Lietuvos kariuomenės savanoriams prieš 90 metų 1919 lapkričio 22 d. pasiekusiems triuškinančią pergalę prieš bermontininkus.


Šventiniai renginiai prasidėjo Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje, kur buvo aukojamos šv. Mišios už kovose prieš bermontininkus žuvusius savanorius. Mišiose dalyvavo miestiečiai, svečiai, Šiaulių įgulos padaliniai – Aviacijos bazės, Oro gynybos bataliono, Ginkluotės ir technikos remonto depo, KASP ir Šaulių sąjungos vienetai.


Po mišių visi vyko į miestelio krašte esančias pravoslavų kapines. Čia buvo iškilmingai atidengta atminimo lentelė su užrašu: „1919 m. lapkričio 21–22 d. Lietuvos kariuomenė šioje vietoje ir šalia stovėjusiame malūne sumušė bermontininkų kariuomenę". Lentelę atidengė Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis ir laikinai ėjęs Šiaulių apskrities įgulos viršininko pareigas pulkininkas leitenantas Dainius Guzas. Tylą nutraukė Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų Aviacijos bazės garbės sargybos karių iššauto salvės, kurios buvo dedikuotos Lietuvos laisvės kovotojams atminti.


Kaip ir prieš 90 metų Šiaulių apskrities įgulos kariniai daliniai žygiavo Radviliškio miestelio gatvėmis. Pakeliui į centrinę miesto aikštę rikiuotė sustojo prie senųjų miesto kapinių, kur atidavė pagarbą pirmiesiems 1919 metais kovose kritusiems kariams savanoriams, padėta gėlių kompozicija.


Karių rikiuotė atvyko į centrinę Radviliškio aikštę, kur yra pastatytas monumentas Deivei Nikei -pergalei prieš bermontininkus atminti. Žuvusių už Lietuvos laisvę Lietuvos karių savanorių atminimas buvo pagerbtas tylos minute, iššautos pagarbos salvės. Vėliau susirinkusius su švente pasveikino NATO greitojo reagavimo oro policijos misijos naikintuvas. Skambant Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų orkestro maršui minėjimą baigė iškilmingas Šiaulių apskrities įgulos karinių dalinių paradas.


Tekstą parengė Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės tarptautinio bendradarbiavo skyriaus vyr. specialistas psk. Alvydas Tamošiūnas

 

A. Tamošiūno nuotr.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media