Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
2 5
13
14 15 17 19
21 23 24 26
29 30 31 3

 

Įsigaliojo susitarimas dėl NATO strateginių pervežimų oru programos

2008.10.02

Rugsėjo 24 d. įsigaliojo NATO šalių ir NATO partnerių supratimo memorandumas dėl strateginių pervežimų oru (angl. Strategic Airlift) programos įgyvendinimo.

 

Prie programos prisijungė 12 NATO ir dvi Partnerystės taikos labui programoje dalyvaujančios šalys, tarp jų – Lietuva, Lenkija, Estija, Nyderlandai, Suomija, Švedija, Norvegija, kt.

 

Strateginių pervežimų programa inicijuota siekiant spręsti strateginio (ilgojo nuotolio) pervežimo oru NATO pajėgumų trūkumą naudojant strateginės paskirties transporto lėktuvus C-17. Šios paskirties orlaiviai leidžia be nutūpimų dideliais atstumais dislokuoti karius, gabenti sunkius ir didelių gabaritų krovinius, karinę įrangą, techniką, amuniciją, vykdyti logistinį aprūpinimą ir yra ypač svarbūs tarptautinėse operacijose. Šie orlaiviai gali leistis ant prastos kokybės pakilimo ir nusileidimo takų ir užtikrina didesnes galimybes veikti operacijų rajonuose.

 

Strateginės paskirties transportavimo orlaivius turi tik nedaugelis NATO šalių – JAV, Didžioji Britanija, Kanada, o bendras šių pajėgumų poreikis nuolatos didėja. Programoje dalyvaujančių šalių bendromis pastangomis bus įsigyti trys orlaiviai C-17 Globemaster III. Juos NATO ir ES tarptautinėms operacijoms naudos programoje dalyvaujančios šalys. Lėktuvai bus dislokuoti NATO karinėje aviacijos bazėje Vengrijoje.

 

Dalyvaudama C-17 programoje, Lietuva gaus 45 skrydžių valandas per metus savo strateginiams pervežimams į misijų rajonus ir prisidės kuriant trūkstamus bendrus NATO pajėgumus. Lietuvos finansinis indėlis – apie 33 mln. litų – bus mokamas per 2008–2011 metus ir bus naudojamas lėktuvų ir jų aptarnavimo įrangai įsigyti, infrastruktūrai įrengti, personalui ruošti ir kitiems darbams. Planuojama, kad lėktuvai bus naudojami apie 30 metų.

 

„Dalyvavimas C-17 projekte svarbus tiek Lietuvos nacionaliniam saugumui, tiek ir viso Aljanso saugumui”, – teigia krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

 

Jo teigimu, būdama programos dalyve, Lietuva tiesiogiai stiprina savo saugumą, nes Šiaurės Atlanto Sutarties penktojo straipsnio (numatančio kolektyvinę gynybą) panaudojimo atveju itin svarbi Aljanso galimybė greitai reaguoti į susidariusią situaciją ir greitai perdislokuoti sąjungininkų padalinius strateginiu atstumu.

 

C-17 programa taip pat yra viena iš efektyviausių pastarųjų metų iniciatyvų, stiprinančių NATO kolektyvinę dvasią ir Aljanso narius susiejanti tarpusavio priklausomybe tam tikrų kritinių pajėgumų srityse. Dalyvaudami C-17 programoje, Lietuva stiprina savo, kaip patikimos kolektyvinio bendradarbiavimo sąjungininkės įvaizdį ir derybinę galią organizacijos viduje.

 

Tokios iniciatyvos prisideda ir stiprinant vieną iš kertinių saugumo ramsčių – regioninį bendradarbiavimą. Atsižvelgiant į teigiamą C-17 projekto vaidmenį, jau dabar kalbama apie galimybes panašias iniciatyvas pradėti ir kitose srityse – sraigtasparnių, logistikos, medicinos ir kitose.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media