Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
3 4
7 11
13 16 17
22 24
26 27 28 29 30

 

NATO Baltijos oro policijos misiją iš Šiaulių ruošiasi vykdyti Vengrijos naikintuvai, pastiprinimą į Lietuvą siųs ir Ispanija

2019.04.18
image

Gegužės pradžioje Vengrijos karinių oro pajėgų kontingentas perims vadovavimą NATO Baltijos oro policijos misijai iš Lenkijos. Papildomai misiją iš Lietuvos sustiprins Ispanijos, o iš Estijos – Jungtinės Karalystės karinių oro pajėgų kontingentai.

 

Ši NATO Baltijos oro policijos misiją vykdančių kontingentų rotacija yra ypatinga, nes tai jau 50-oji pamaina per Lietuvos 15-os metų narystę Aljanse. NATO oro policijos misija savo naikintuvų neturinčiose Baltijos šalyse nepertraukiamai vykdoma nuo 2004 metų, kai Lietuva, Latvija ir Estija tapo Aljanso narėmis. Nuo to laiko šią oro policijos misiją vykdė jau 17 Aljanso šalių.

 

Vengrijos karinės oro pajėgos misijai Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose dislokuos keturis naikintuvus JAS-39 „Gripen“. Tai antrasis kartas nuo 2015 m., kai misijai Lietuvoje vadovauti imasi Vengrijos karinių oro pajėgų kontingentas.

 

NATO oro policijos misiją iš Šiaulių Aviacijos bazės sustiprinsianti Ispanija siunčia penkis naikintuvus F-18. Tai jau šeštasis kartas, kai Ispanija prisideda prie misijos vykdymo: 2006 ir 2016 m. ispanai vadovavo misijai iš Lietuvos, o 2015, 2017 ir 2018 m. vykdė sustiprinimą iš Estijos.

 

Jungtinės Karalystės Karališkosios oro pajėgos NATO Baltijos oro policijos misijai skiria antrąją pastiprinimo dalį Amari oro pajėgų bazėje Estijoje. Jungtinės Karalystės kontingentas oro erdvę saugos su keturiais naikintuvais „Eurofighter Typhoon“. Jungtinė Karalystė buvo trečioji 2004 m. oro policijos misiją iš Lietuvos vykdžiusi šalis, vėliau britai siuntė pastiprinimą 2014 m. į Šiaulių ir 2015 bei 2016 m. į Amario aviacijos bazes.

 

Vadovavimą misijai iš Šiaulių baigiantis Lenkijos karinių oro pajėgų kontingentas nuo š. m. sausio misiją atliko su keturiais naikintuvais F-16 „Fighting Falcon“. Lenkijai tai jau aštuntasis kartas, kai šalies karinių oro pajėgų kariai dalyvauja NATO oro policijos misijoje Baltijos valstybėse. Lenkijos karinės oro pajėgos patruliavimą Baltijos šalyse pradėjo 2005 m. su naikintuvais MiG-29 „Fulcrum“, vėliau vykdė su naikintuvais F-16 „Fighting Falcon“. Lenkija yra viena aktyviausių NATO Oro policijos misijoje Baltijos šalyse dalyvaujančių šalių, ketinanti toliau dalyvauti šioje misijoje ir 2020 metais.

 

Keturių mėnesių rotacijai NATO oro policijos misijai Baltijos šalyse dislokuojami misijai vadovausiančios Vengrijos ir dviejų papildomų kontingentų iš Ispanijos ir Jungtinės Karalystės pajėgumai demonstruoja kolektyvinį ryžtą ir atgraso bet kokias grėsmes NATO sąjungininkėms. Sprendimas dėl NATO saugumo užtikrinimo priemonių, regione dislokuojant papildomus karinių oro pajėgų kontingentus, Aljanso buvo priimtas 2014 m., atsakant į Rusijos karinę agresiją Ukrainoje.

 

Skyrus papildomus pajėgumus, NATO Vyriausioji oro pajėgų vadavietė, tarpininkaujant Jungtiniam oro operacijų centrui Uedeme, gali lanksčiau jais naudotis užtikrinant NATO oro erdvės Baltijos regione saugumą.

 

NATO oro policijos misija Baltijos šalyse yra gynybinio pobūdžio taikos meto misija, kuria Aljanso narės yra įsipareigojusios viena kitą saugoti ir taip puoselėjama Aljanso narių solidarumo dvasia.

 

Informacija žiniasklaidai: Apie NATO oro policijos misijos kontingentų pasikeitimo ceremoniją Šiauliuose žiniasklaidos atstovai bus informuoti iš anksto atskiru pranešimu.

 

Nuotraukos šaltinis - NATO

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media