Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
2 5
13
14 15 17 19
21 23 24 26
29 30 31 3

 

Naujoje Aurelijos Savickienės knygoje – skaudi divizijos generolo Stasio Raštikio šeimos lemtis

2017.03.10
image

2017 m. kovo 2 d. Vilniaus paveikslų galerijoje įvyko Aurelijos Savickienės knygos „Raudonoji lemtis: generolo dukros“ pristatymas. Renginyje kaip garbės viešnia dalyvavo divizijos generolo Stasio Raštikio vidurinioji dukra, Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų sąjungos narė Meilutė Marija Raštikytė – Alksnienė, taip pat autorė žurnalistė Aurelija Savickienė, prezidento Antano Smetonos dukterėčia ir seserų Raštikyčių pusseserė Sigutė Smetonaitė – Petrauskienė, žurnalistas Vilius Kavaliauskas. Į renginį atvyko ir Kauno draugijos narės Edita Zaborskytė - Almonaitienė, Asta Rėklaitytė ir Rita Dovydaitytė – Dagienė.

 

Knygos autorė A. Savickienė pirmiausia nuoširdžiai padėkojo M. M. Raštikytei – Alksnienei ir renginyje nedalyvavusiai vyriausiajai generolo dukrai Laimutei Julijai Raštikytei – Dabrovolskienei už pasitikėjimą ir leidimą papasakoti nepaprastai dramatišką ir skaudų jų šeimos likimą. Anot žurnalistės, ji pati yra jautri asmenybė ir rengdama knygą apie tokius išskirtinius gyvenimus juto, kokia neišsenkama yra žmogaus stiprybė net sudėtingiausiomis gyvenimo aplinkybėmis. M. M. Raštikytę – Alksnienę ir L. J. Raštikytę – Dabrovolskienę renginio metu visi meiliai vadino „mergaitėmis, seserimis Raštikytėmis“. A. Savickienė kaip ypatingą mergaičių gyvenimo moterį prisiminė jų babūnę Barborą Ginčiauskaitę – Smetonienę, su kuria jos buvo ištremtos į Sibirą. Pati M. Raštikytė sakė, kad tik babūnės dėka jiedvi su seserimis grįžo į Lietuvą ir nebebuvo ištremtos.

 

Žurnalistas Vilius Kavaliauskas dalijosi prisiminimais, kokia atsitiktinumų grandinė susidėliojo, kai seserims Raštikytėms dar sovietmečiu padėjo išvykti į Jungtines Amerikos Valstijas pirmą kartą po išsiskyrimo Antrojo pasaulinio karo metais pasimatyti su sunkiai sirgusia mama Elena Smetonaite – Raštikiene. Deja, su tėveliu Stasiu Raštikiu jau nebebuvo lemta susitikti.

 

Mergaičių pusseserė S. Smetonaitė – Petrauskienė taip pat prisiminė vaikystę, tetą Eliutę ir pusseseres, babūnę.

 

Visi renginio dalyviai minėjo nepaprastą seserų kuklumą, paprastumą, kuriuos jos atsinešė iš šeimos. A. Savickienė, rengdama knygą, paklausė Laimutės, ar ji pyksta dėl tokio jų šeimos likimo. Ir sulaukė atsakymo, kad seserys neturi ant ko pykti. Šeimos išdraskymą, tremtį, slapstymąsi nuo antros tremties, visą gyvenimą sovietmečiu jos priėmė kaip neišvengiamą duotybę ir tebežvelgia į gyvenimą atviromis širdimis.

 

Nuotraukų autorius št. srž. Laisvūnas Vizbaras, tekstas – Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokyklos S5 skyriaus

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media