Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
2
8 9
17 18 19 21 22 23
26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6

 

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė

Vaizdo medžiaga (aut. vyr. srž. sp. Lukas Kalvaitis)

Vaizdo medžiaga – NATO sąjungininkai šventėje (aut. srž. sp. Lukas Tamošiūnas)

Vaizdo medžiaga – Partizanų mūšio inscenizacija (aut. vyr. srž. sp. Lukas Kalvaitis)

 

„Ši diena – Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena – neabejotinai viena reikšmingiausių krašto apsaugos sistemos minėtinų dienų. Kasmet kariuomenės daliniai leidžiasi į kelionę, kad pamatytumėte, kokia šiandien yra Lietuvos kariuomenė ir kuo ji gyvena, susipažintumėte su tarnybos būdais, pamatytumėte jos ginkluotę, karių ekipuotę ir įvairią karinę įrangą“, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, šiandieną, gegužės 19 d. dalyvaudamas karinėje šventėje „Mes – tai Jūs!“ Alytuje.

 

Ministras pabrėžė, „kad iš tiesų tai – kelionė į jūsų širdis. Kelionė, kurioje siekiame laimėti svarbiausią pergalę – jūsų palaikymą ir pasitikėjimą. Nes visuomenės pasitikėjimas ir palaikymas yra vienas svarbiausių ginklų, kuris suteikia kariuomenei drąsos ir ryžto“.

 

Alytuje Jaunimo parke nuo pat ryto iškilo karinių palapinių miestelis. Jame galima susipažinti su įvairia karinę įrangą, ginkluote ir ekipuote. Atėjusieji gali sužinoti apie karinę tarnybą „iš pirmųjų lūpų“ tiek Lietuvos karių, tiek ir NATO sąjungininkų. Šventės pradžią paskelbė NATO oro policijos misijos naikintuvų skrydis. Šiuo metu rytinėje NATO oro erdvėje patruliuoja Portugalijos ir Ispanijos karinių oro pajėgų kariai su naikintuvais F-16 ir „Eurofighter Typhoon“.

 

 

Tradiciškai trečiąjį gegužės savaitgalį švenčiant Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, prisimenami partizanų žygdarbiai, o Lietuvos kariuomenė, drauge su šalyje dislokuotais NATO sąjungininkais, bičiuliais rengia šventę, kurioje visuomenė supažindinama su kariuomenės istorija, veikla, ginkluote ir karine technika.

 

Šiais metais karinė šventė „Mes – tai Jūs!“ vyko šeštadienį, gegužės 19 d. Alytuje, prie Sporto ir rekreacijos centro bei Jaunimo parke.

 

Nuotraukos1

 

Vaizdo medžiaga

 

Pėsčiųjų žygis, skirtas vieno žymiausių partizanų vadų generolo Adolfo Ramanausko-Vanago 100-osioms gimimo metinėms, prasidės sekmadienį, gegužės 20 d., 10 val. Punios girininkijoje, Panemuninkų km., Alytaus raj.

 

Vaizdo medžiaga

 

Plačiau apie žygį

 

„Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena – viena reikšmingiausių krašto apsaugos sistemos minėtinų dienų. Šiandieninėje saugumo situacijoje Lietuvai kaip niekada reikalinga stipri kariuomenė, o visuomenės pasitikėjimas ir palaikymas yra vienas svarbiausių ginklų, kuris suteikia kariuomenei drąsos ir ryžto“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

 

Pasak Lietuvos kariuomenės vado generolo leitenanto Jono Vytauto Žuko, ši šventė yra tam tikra duoklė Lietuvos kariuomenės draugams – žmonėms, kurie domisi šalies gynybos reikalais, žavisi karine tarnyba ir palaiko Lietuvos kariuomenės idėją.

 

„Šios šventės prasmė – pagerbti kovojusius už Lietuvos laisvę ir parodyti visuomenei, kokie Lietuvos nepriklausomybės saugotojai ir gynėjai yra šiandien, kaip ir su kuo jie ruošiasi šalies gynybai ar vykdo karines misijas už jos ribų“, – sako kariuomenės vadas.

 

Karinė šventė „Mes – tai Jūs!“

 

Renginio programa ir schema

 

Renginio organizatoriai Alytuje žada didelį karišką šurmulį nuo pat ryto – Jaunimo parke iškils net kelios dešimtys karinių palapinių. Jose įvairių kariuomenės pajėgų kariai pristatys tarnybos būdus, demonstruos ginkluotę, ekipuotę, karinę įrangą bei bus parengę įvairių smagių užduočių mažiems ir dideliems. Atėjusieji galės sužinoti apie karinę tarnybą „iš pirmųjų lūpų“ tiek Lietuvos karių, tiek ir NATO sąjungininkų. Planuojama, šventės pradžią paskelbs NATO oro policijos misijos naikintuvų skrydis. Šiuo metu rytinėje NATO oro erdvėje patruliuoja Portugalijos ir Ispanijos karinių oro pajėgų kariai su naikintuvais F-16 ir „Eurofighter Typhoon“.

Kariuomenės ir visuomenės dienoje Alytuje – ir NATO sąjungininkų kariai (2018 05 17)

 

Į šventę atėjusieji galės susipažinti ne tik su Karinėmis oro, jūrų, sausumos ir specialiųjų operacijų pajėgomis, išbandyti jėgas įvairiose rungtyse, turnyruose, bet ir pamatyti dvi karines operacijas. Viena jų – šių dienų Lietuvos karinių pajėgų, o kita – partizaninės kovos inscenizacija, skirta minėti 78 metų sukaktį nuo pagrindinių partizaninių kovų pradžios. Žiūrovai galės stebėti susirėmimą su Vidaus reikalų liaudies komisariato (SSRS NKVD) smogikais ir į nelaisvę patekusių partizanų išvadavimo operaciją. Šventę vainikuos šiuolaikinės kariuomenės pasirodymas – „Pumos“ šturmuos priešo štabą.

Kariuomenės ir visuomenės šventėje – dvi skirtingų laikmečių karinės operacijos (2018 05 12)

 

Alytiškiai ir svečiai šventėje turės galimybę pamatyti ir išgirsti unikalią, Baltijos valstybių Nepriklausomybių šimtmečiui dedikuotą visų trijų Baltijos šalių orkestrų programą bei Garbės sargybos kuopos parodomąją programą ir salves. Estijos, Latvijos ir Lietuvos orkestrai atliks Boriso Rezniko „Bunda jau Baltija“, Broniaus Jonušo „Gaudžia Trimitai“, Eino Eller ir Edvardo Elgaro „Grand Finale“, fanfarą „Pūt Vėjini“ ir kt. kūrinius. Lietuvos kariuomenė taip pat šiais metais mini atkūrimo šimtmetį (1918 m. lapkričio 23 d.). Šventėje bus galima susipažinti su šimtmečio šrifto kūrėjais bei pasidaryti įvairius įrašus.

Kariuomenės ir visuomenės vienybės šventėje – trijų Baltijos šalių karinių orkestrų muzikinis sveikinimas (2018 05 15)

 

Jaunimo parke bus galima iš arti pamatyti ir apžiūrėti įvairią Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų karių naudojamą karinę techniką, ginkluotę ir ekipuotę: šarvuotus visureigius „Hammer“ (HMMWV), Mitshubishi L200, 36 tonas sveriančias ratines pėstininkų kovos mašinas „Boxer“, 56 tonas sveriantį tanką „AMX Leclerc“, šarvuotį „Patria“, išminavimo mašiną ir įrangą, prieštankinį kompleksą „Javelin“, Karo policijos specialiąsias priemones, lazerinę mūšio imitavimo sistemą „Miles“. Taip pat apžiūrėti sraigtasparnį „Dauphin“, susipažinti su raketiniu oro gynybos kompleksu RBS 70 bei priešlėktuvine raketine sistema „Grom“, vandens valymo įrenginiu „Rowpu“ ir dar daug kuo kitu.

 

Taip pat koncertą surengs folkloro grupė „Žalvarinis“ ir sunkiojo metalo patriotinės muzikos grupė „Thundertale“ (liet. „Perkūno sakmė“).

 

 

Gegužės 19 d. renginio „Mes – tai Jūs!“ Alytuje PROGRAMA

 

9.00 val. Padėkos Šv. Mišios už Lietuvos partizanus ir Laisvės gynėjus Šv. Angelų Sargų bažnyčioje Alytuje. Po Šv. Mišių gėlės bus padėtos ant pirmojo Lietuvos kariuomenės karininko, žuvusio už Lietuvos nepriklausomybę karininko Antano Juozapavičiaus ir paskutinės okupacijos aukos kario savanorio Artūro Sakalausko kapų.

10.15 val. Eisena iš Šv. Angelų Sargų bažnyčios į Laisvės Angelo aikštę.

10.30 val. Renginys Lietuvos partizanams pagerbti ir Nepriklausomybės kovoms paminėti Laisvės Angelo aikštėje.

11.15 val. Eisena Alytaus sporto rūmų link. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir Sausumos pajėgų orkestras žygiuoja į aikštę prie Sporto ir rekreacijos centro.

12.00 val. Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginio aikštėje prie Sporto ir rekreacijos centro pradžia. Numatomas NATO naikintuvų skrydis.

12.15 val. Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos parodomoji programa ir trijų Baltijos valstybių – Lietuvos, Estijos ir Latvijos karinių orkestrų muzikinis sveikinimas.

12.30–17.00 val. Lietuvos kariuomenės padalinių ir sąjungininkų ginkluotės, technikos, ekipuotės, taip pat logistikos ekspozicijų lankymas. Karinės užduotys, žaidybinės kliūtys. NATO padalinių, šauktinių ir savanorių tarnybos pristatymas.

14.30 val. Inscenizacija „Partizanų mūšis“

15.15 val. Trijų Baltijos valstybių karinių orkestrų pasirodymas aikštėje.

16.00 val. Sraigtasparnio pakilimas.

16.30 val. Šiuolaikinė parodomoji karinė operacija.

17.00 val. Baigiamasis koncertas: folkroko grupė „Žalvarinis“ ir sunkiojo metalo grupė „Thundertale“.

18.00 val. planuojama renginio pabaiga.

 

Po poros metų pertraukos šventėje bus vėl eksponuojamas atstatytas partizanų bunkeris, o šalia jo būsiantys istorikai dalinsis žiniomis apie vieną žymiausių partizanų vadą generolą Adolfą Ramanauską-Vanagą ir kitus Laisvės kovų dalyvius.

 

Kariuomenės renginyje dalyvaus ir kitos su šalies gynyba bei saugumu susijusios valstybės institucijos bei organizacijos: Lietuvos policija, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyba, Lietuvos Respublikos muitinė, Lietuvos šaulių sąjunga, Nacionalinis transplantacijos biuras ir kt.

 

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos minėjimo tradicija susijusi su tarpukariu gyvavusia Kariuomenės ir visuomenės susiartinimo diena. Kelių karių ir visuomeninių organizacijų atstovų iniciatyva pirmą kartą ši šventė buvo surengta 1935 m. Jos reklamoje buvo skelbiama: „kultūrinis ir materialinis valstybės gyvenimas gali klestėti tik tuomet, kai jos užnugaryje stovi stipri kariuomenė, kurios likimu gyvena kiekvienas pilietis“.

 

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventės tradicija buvo atgaivinta. Pradžioje ji buvo rengiama Vilniuje, tačiau pastaruoju metu įstvirtino tradicija Lietuvos kariuomenę pristatyti ir kituose Lietuvos regionuose. 2009 ir 2011 metais šventė organizuota Kaune, 2012 metais – Šiauliuose, 2013 metais – Klaipėdoje, 2015 metais – Marijampolėje, o 2017 metais – Panevėžyje.

 

Tradiciškai Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos renginiai vyksta visoje Lietuvoje, prisimenami ir partizanų žygdarbiai.

 

Sekmadienį, gegužės 20 d. krašto apsaugos ministras R. Karoblis ir viceministras V. Umbrasas dalyvaus pėsčiųjų žygyje, skirtame vieno žymiausių partizanų vado generolo Adolfo Ramanausko-Vanago 100-osioms gimimo metinėms.

12 km pėsčiųjų trasa drieksis ir taip vadinamąją Muravjovo linija. 1863 m. šiuo keliu naudojosi caro armija, gaudydama Punios šile besislapstančius sukilėlius. Žygeiviai pasieks Dainavos apygardos partizanų vadavietę. Čia bunkerį įrengė 1919-1920 m. Laisvės kovų dalyvis, Dainavos apygardos vadas Domininkas Jėčys-Ąžuolis.

 

Minėti partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną kviečiama pėsčiųjų žygiu, skirtu generolo Adolfo Ramanausko-Vanago 100-osioms gimimo metinėms 

 

Vilniuje gegužės 20 d. 12.00 val., minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, vyks iškilminga Valstybės, istorinės, ES ir NATO vėliavų keitimo ceremonija prie Lietuvos Respublikos prezidentūros, Simono Daukanto aikštėje. Vėliau Lietuvos kariuomenė Garbės sargybos kariai padės gėlių prie partizanų generolo Jono Žemaičio – Vytauto paminklo prie Krašto apsaugos ministerijos.

 

Taip pat partizanų atminimas bus pagerbtas ir Minaičiuose (Radviliškio r.) vyksiančioje ceremonijoje prie 1949 metų Deklaracijos memorialo gegužės 21 d. Oro gynybos bataliono kariai organizuoja ir bėgimą, skirtą partizanų pagerbimui (pradžia 18.00 val.). Visų dalyvių ir susirinkusiųjų lauks ne tik kariškos vaišės, galimybė apžiūrėti oro gynybos ginkluote, bet ir grupės „Thundertale“ koncertas.

 

Dėmesio! Eismo ribojimai gegužės 19 d. Alytuje

 

Gatvių uždarymo schema

 

7–21.00 val. bus uždarytas eismas Naujosios g. atkarpoje (abi kelio pusės) nuo Žuvinto g. ir Raudonkalnio g. sankryžos iki žiedinės sankryžos Vilties g. ir Jazminų g. sankirtoje, nes šioje vietoje bus eksponuojama karinė technika. Nuo Raudonkalnio g.–Punsko g. sankryžos iki Naujosios g. judės karinė technika, todėl šioje atkarpoje bus draudžiama statyti transporto priemones.

10–10.30 val. iš Šv. Angelų Sargų bažnyčios pajudės eisena į Laisvės Angelo aikštę, kurioje vyks minėjimas.

11.15–12.00 val. eisena, prie kurios prisijungs ir kitų organizacijų atstovų, judės link Alytaus sporto ir rekreacijos centro. Čia vidurdienį vyks iškilmingas renginio atidarymas. Šioje vietoje, taip pat Jaunimo parke, renginio svečiams bus pristatoma karinės technikos ir ginkluotės ekspozicijos.

16.15–17.00 val. bus uždaryta Naujosios g. atkarpa nuo parduotuvės „Rimi“ iki Žuvinto g. ir Raudonkalnio g. sankryžos. Kelio atkarpa nuo Naujosios g., Žuvinto g. ir Raudonkalnio g. sankryžos iki Jurgiškių g. ir Raudonkalnio g. sankryžos. Šioje vietoje vyks parodomoji karinė

 

Pėsčiųjų žygis, skirtas generolo Adolfo Ramanausko-Vanago 100-osioms gimimo metinėms

 

Minėti partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną kviečiama pėsčiųjų žygiu, skirtu generolo Adolfo Ramanausko-Vanago 100-osiosm gimimo metinėms

 

Tradiciškai trečiąjį gegužės savaitgalį švenčiant Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, prisimenami partizanų žygdarbiai. Šiemet, gegužės 20 d. visi kviečiami į unikalų Punios šilą Alytaus raj., kuriame vyks pėsčiųjų žygis, skirtas generolo Adolfo Ramanausko-Vanago 100-osioms gimimo metinėms minėti.

 

Tradiciškai Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, prisimenami partizanų žygdarbiai. Šiemet minint vieno žymiausių Lietuvos partizanų vado generolo Adolfo Ramanausko-Vanago 100-ąsias gimimo metines, gegužės 20 d. Punios šile Alytaus raj. vyks pėsčiųjų žygis.

 

12 km maršrutu keliaujantys žygeiviai galės pamatyti ir aplankyti istorines vietas, partizanų, 1863 m. sukilėlių kelius bei įspūdingą gamtą: draustinį ir savaiminę kunigaikščių ąžuolų alėją, augančią palei Nemuną.

 

Pėsčiųjų trasa drieksis ir taip vadinamąją Muravjovo linija. 1863 m. šiuo keliu naudojosi caro armija, gaudydama Punios šile besislapstančius sukilėlius. Žygeiviai pasieks ir Dainavos apygardos partizanų vadavietę. Čia bunkerį įrengė 1919-1920 m. Laisvės kovų dalyvis, Dainavos apygardos vadas Domininkas Jėčys-Ąžuolis.

 

 

Ąžuolio kvietimu 1947 m. balandžio 22-24 d. Punios miške įvyko Dainavos apygardos partizanų vadų sąskrydis, kuriame dalyvavo ir legendinis partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas, tuometinis Dainavos apygardos vado pavaduotojas.

 

Prie Dainavos apygardos štabo bunkerio vyks partizanų ir visų kovotojų, žuvusių už Lietuvos laisvę pagerbimo ceremonija, skambės partizanų dainos, bus galima paskanauti kariškų vaišių.

 

Pėsčiųjų žygio pradžia sekmadienį, gegužės 20 d. 10 val. Punios girininkijoje, Panemuninkų km., Alytaus raj.

 

Žygio dalyvius iš Alytaus nemokamai veš autobusas - 9.30 val. išvyks iš S. Dariaus ir S. Girėno g. prie Rotušės, atgal važiuos 14 val. nuo Punios girininkijos.

 

Savo transportu iš Alytaus iki girininkijos galima vykti: iš Naujosios gatvės (130 magistralė) prie Gulbynės ežeriuko sukame į dešinę ir važiuojame tiesiai 11 km. Nemuno gatve – Pramonininkų žiedas, Žaunieriškiai, Praniūnai, Panemuninkai – iki pat kelio pabaigos. Čia paliekami automobiliai ir toliau keliaujama pėstute.

 

Plačiau apie žygį

 

 

 

 

Informacija atnaujinta 2018.05.19
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media