Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
2 5
13
14 15 17 19
21 23 24 26
29 30 31 3

 

Krašto apsaugos ministro Juozo Oleko įžanginė kalba apvaliojo stalo diskusijoje „NATO atvirų durų politikos reikšmė“

2014.04.03

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas balandžio 3 d. dalyvavo Vilniuje vykstančioje tarptautinės konferencijos, skirtos Lietuvos narystės NATO dešimtmečiui, apvaliojo stalo diskusijoje „NATO atvirų durų politikos reikšmė“. Ministro pasakyta įžanginė kalba:

 

NATO atvirų durų politikos reikšmė

 

Svajonė apie vieningą Europą puoselėjama jau seniai. NATO atvirų durų politika buvo viena iš sėkmingiausių priemonių šią svajonę paversti realybe, kartu padėjusi ir išplėsti saugumo, stabilumo ir gerovės zonos ribas.

 

Mes, Rytų Europos šalys, vis dar naujokės NATO šeimoje, tačiau šiandien galime jaustis taip saugiai, kaip nesijautėme nei karto per visą savo gyvavimą. Saugumas tapo ir akstinu ekonominei plėtrai, nulemdamas mūsų ekonominį klestėjimą ir gerovę. Bet yra šis tas dar svarbesnio – NATO plėtra mums padėjo sutvirtinti tas vertybes, kurios yra mūsų egzistavimo pamatas.

 

Labai apmaudu, kad Rusijai nepavyko suprasti šios pamatinės Europos integracijos prasmės, tad ji plėšte atplėšė mus nuo tikslo Europą padaryti vieningą ir saugią.

 

Kartais mes išgirstame ir tokių argumentų, jog iš tiesų Rusijos veiksmus Ukrainoje išprovokavo Vakarai, plėsdami savo sąjungininkių zoną rytų kryptimi. Galėčiau į tai atsakyti: greičiau jau šios durys nebuvo atidarytos pakankamai plačiai ar pakankamai greitai, ir būtent tai yra šiandien susiklosčiusios padėties priežastis. Galiu tik pritarti Vokietijos gynybos ministrės Ursulos von der Leyen žodžiams: „Būtent demokratinės Vakarų vertybės taip stipriai pritraukia naujus narius.“

 

Juos patvirtinti galime savo pačių šalies pavyzdžiu. Tvirtai tikiu, kad pritartų ir tie mano kolegos, kurie tebelaukia, kol šios durys atsivers.

 

Garbingai pripažįstu – NATO plėtra nėra paprastas klausimas, mes negalime nepaisyti tikrovės. Patys nepajėgėme šito deramai įvertinti tuo metu, kai dar tik siekėme narystės NATO. Sąjungininkėms teko spręsti dilemą, koks Aljansas geriau: mažas, bet gebantis greitai pasirengti atremti naujas grėsmes, ar didelis, bet sprendimus priimantis lėčiau. Geografinė šalių padėtis taip pat neišvengiamai turi didelės įtakos atsakymui į šį klausimą.

 

Suprantama, kuo mažesnė narių grupė, tuo lengviau rasti bendrą atskaitos tašką tarpusavio supratimui, ir atvirkščiai. Vis dėlto yra tam tikrų klijų, kurie gali padėti išspręsti plėtros sukeltus sunkumus. Tie klijai – tai mūsų bendros vertybės.

 

Mes daug aptarinėjame pajėgumus, pasirengimą ar sąveiką – be jokios abejonės, nepaprastai svarbius klausimus. Tačiau to neužtenka. Mes užmirštame vertybes. Jei mūsų vertybės bus tikrai tos pačios, ir bendrus sprendimus rasime, ir būsime pasirengę atremti bet kokias grėsmes. Krizių akivaizdoje visuomet priimame sprendimus, kurie yra pagrįsti vertybėmis.

 

Gali kilti klausimas: ką daryti, kad mūsų vertybės sutaptų? Aš atsakau: ir projektus renkime, ir veikime bendrai. Todėl ir prisijungėme prie C-17 strateginių pergabenimo oro pajėgumų kūrimo projekto, NATO antžeminio stebėjimo programų ir daugybės kitų projektų. Dėl tos pačios priežasties tiek daug investuojame į regioninį bendradarbiavimą. Bet mes galime ir turėtume tuo neapsiriboti. Kodėl nepagalvojus apie NATO sienų apsaugą? Kodėl mums nerotavus savo karių, kad ištikus krizei vieni kitus jau gerai pažinotume? Privalome įtvirtinti pasitikėjimą vienų kitais ir abipusę pagarbą. Turime sukurti brolybę, kuri nenuviltų nei taikos, nei krizės metu.

 

Kuo labiau didėja NATO, tuo kruopščiau turėtume rūpintis šios sistemos integruotumu. Kaip tik dabar sunki krizė surengė rimtą šio integruotumo patikrinimą. Kaip tik dabar jis ir yra labai rimtai tikrinamas.

 

Tačiau leiskite Jus patikinti – esu optimistas. Tvirtai tikiu, kad išbandymai, kuriuos dabar patiriame, išmokys Aljanso nares susijungti į darnesnę visumą. Negana to, esu tvirtai įsitikinęs, kad jau netrukus išauš ta graži diena, kai mes uždarysime Aljanso duris, nes lūkuriuojančių kitapus paprasčiausiai nebeliks.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media