Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
26 27 28 29 30
9
24 26
30 2 3 4 5 6

 

Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos gynybos ministrai pasirašė techninį susitarimą dėl trišalės brigados LITPOLUKRBRIG veikimo principų

2015.07.24
image

Liepos 24 d. Lvove, Ukrainoje, Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, Lenkijos gynybos ministras Tomaszas Semoniakas (Tomasz Semoniak) ir Ukrainos gynybos ministras generolas pulkininkas Stepanas Poltorakas (Stepan Poltorak) pasirašė techninį susitarimą dėl bendro Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos karino vieneto – brigados LITPOLUKRBRIG – ir vadovavimo jam principų.

 

Šis susitarimas papildo brigados LITPOLUKRBRIG steigimo sutartį, šalių gynybos ministrų pasirašytą praėjusių metų rudenį.

 

„Techninis susitarimas yra vienas iš paskutiniųjų formalių žingsnių steigiant brigadą. Netrukus savo veiklą Liubline pradės brigados štabas“, – sakė krašto apsaugos ministras J. Olekas.

 

„Tikiu, kad trišalė brigada pasitarnaus kaip modelis Ukrainai modernizuojant karines pajėgas, o dalyvavimo brigadoje patirtis padės perimti NATO standartus ir procedūras“, – sakė ministras.

 

J. Olekas taip pat pabrėžė, kad projektas parodo strateginę reikšmę, kurią Lietuva ir Lenkija teikia Ukrainos integracijai į euroatlantinę bendruomenę.

 

Kartu J. Olekas pabrėžė, kad trišalės brigados projektas yra tik dalis Lietuvos teikiamos paramos Ukrainai. Ministro teigimu, Lietuva teikia ir ateityje tęs paramą, kuri padėtų Ukrainai plėtoti modernas ir veiksmingas karines pajėgas, galinčias apginti šalį.

 

Pasak krašto apsaugos ministro, Lietuva ir toliau kvies Ukrainos karius mokytis Lietuvos karinio mokymo įstaigose, teiks ir papildomą paramą Ukrainos karių mokymo srityje, taip pat toliau teiks reabilitacijos paslaugas Karių reabilitacijos centre Druskininkuose sužeistiems Ukrainos kariams.

 

Vizito Ukrainoje metu Lietuvos krašto apsaugos ministras ir jo vadovaujama delegacija taip pat stebėjo Yavorivo poligone (Lvovo srityje) vykstančias pratybas „Rapid Trident“ (liet. „Aštrus trišakis“), kurias Ukrainoje kasmet organizuoja JAV Sausumos pajėgų Europoje vadavietė. Šiose pratybose kariai treniruojasi pagal scenarijų, paremtą Ukrainos karių patirtimi antiteroristinėje operacijoje. Pratybų Svečių dienoje taip pat lankėsi Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas generolas majoras Almantas Leika.

 

Pratybose „Rapid Trident“ liepos 20–31 d. kartu su maždaug 1800 karių iš NATO šalių ir šalių partnerių dalyvauja Lietuvos kariuomenės būrys, suformuotas iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės bataliono karių. Iš šio bataliono karių taip pat bus formuojamas Lietuvos kontingento branduolys trišalėje brigadoje LITPOLUKRBRIG.

 

****

Apie paramą Ukrainai karinėje srityje

 

Nuo pat Rusijos agresijos Ukrainoje pradžios Lietuva rėmė Ukrainą visomis įmanomomis ir teisiškai leidžiamomis formomis, įskaitant karinę paramą. Atsižvelgdama į Ukrainos kariuomenės poreikius, Krašto apsaugos ministerija teikia humanitarinę pagalbą, siunčia materialinę paramą, yra perdavusi karinės ginkluotės elementų.

 

Lietuvos civilinėse sveikatos priežiūros įstaigose ir karių reabilitacijos centre Druskininkuose priimami gydytis sužeisti ukrainiečiai, dalyvavę antiteroristinėje operacijoje.

 

Lietuvos kariuomenė bendradarbiauja su Ukrainos kariuomene karinio rengimo ir mokymo srityje. Ukrainos kariai kviečiami mokytis Lietuvos karinio rengimo įstaigose, Lietuva finansuoja Ukrainos karininkų mokslus Baltijos gynybos koledže.

 

Šių metų vasario–balandžio mėn. Lietuvos paramedikai dalyvavo JAV vykdomos Ukrainos ginkluotųjų pajėgų narių mokymo misijoje. Nuo liepos mėnesio į Ukainą išvyko keturis kariuomenės instruktoriai, kurie su Jungtinių Amerikos Valstijų kariais moko Ukrainos karius.

 

Lietuva kartu su Lenkija ir Ukraina yra įsteigusios trišalę brigadą LITPOLUKRBRIG.

 

Lietuvos krašto apsaugos ir užsienio reikalų ministerijos bendrai skyrė apie 50 tūkst. eurų į NATO patikos fondą, kurio lėšomis finansuojamos Ukrainos kariuomenės valdymo, kontrolės, ryšių ir kompiuterių pajėgumų stiprinimo priemonės.

 

 

Apie brigadą LITPOLUKRBRIG

 

Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos bendras karinis vienetas – brigada LITPOLUKRBRIG – buvo įsteigta šalių gynybos ministrams 2014 metų rugsėjo 19 d. Varšuvoje pasirašius brigados steigimo sutartį. Šią sutartį jau ratifikavo visų šalių steigėjų parlamentai.

 

Brigada formuojama pagal Europos Sąjungos daugianacionalinių kovai su krizėmis skirtų kovinių grupių pavyzdį. Brigadą sudarys tarptautinis štabas, trys batalionai ir specializuoti padaliniai.

 

Lietuva, Lenkija ir Ukraina brigadai skirs po pėstininkų batalioną, šalys-steigėjos skirs personalo specializuotiems junginiams ir brigados štabui formuoti.

 

Brigados vado, jo pavaduotojo ir štabo viršininko pareigoms trejiems metams pagal rotacijos principą bus skiriami Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos atstovai.

 

Brigadai priskirti kariai dalyvaus bendrose pratybose ir mokymuose. Prireikus, brigada ar atskiri jos elementai galės būti siunčiami į tarptautines operacijas, kurioms suteiktas Jungtinių Tautų Organizacijos Saugumo Tarybos mandatas. Sprendimą dėl brigados panaudojimo tarptautinėse operacijose turėtų priimti brigadoje dalyvaujančios šalys bendru sutarimu.

 

Brigados LITPOLUKRBRIG štabas įsikurs Liubline (Lenkijoje), Lietuva į štabą deleguos penkis nuolatinius karius ir skirs papildomai karių brigados mokymų ir pratybų metu.

 

Brigados batalionai bus dislokuoti juos priskyrusių šalių teritorijose, o priėmus sprendimą aktyvuoti brigadą arba jos dalį – į užduoties vietą vyks junginio sudėtyje.

 

Lietuvos brigadai skiriamas batalionas bus suformuotas iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono karių. 1999–2007 metais iš šio bataliono karių buvo suformuotas bendras Lietuvos ir Lenkijos batalionas LITPOLBAT. Tuo metu su NATO valstybe bendrai suformuotas karinis vienetas Lietuvos kariams padėjo perimti NATO karines procedūras, pasirengti NATO vadovaujamoms tarptautinėms operacijoms ir pasirengti integracijai į NATO karines struktūras.

 

Brigados steigimo susitarime numatyta, kad prie junginio bendru šalių-steigėjų kvietimu galės prisijungti ir kitos valstybės.

 

Derybos, kuriomis siekiama įkurti Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos trišalį karinį vienetą ir taip prisidėti prie regioninio ir platesnio tarptautinio stabilumo ir saugumo, buvo pradėtos 2007 metais.

 

Brigados kūrimo projektu taip pat siekiama stiprinti Lietuvos ir Lenkijos strateginę partnerystę ir karinį bendradarbiavimą ir padėti Ukrainai aktyviau įsitraukti į bendradarbiavimą regione ir euroatlantinėje erdvėje.

 

 

Nuotr. aut. - Girdrė Maksimovicz.

 

Titulinėje nuotraukoje - susitarimo pasirašymo ceremonija. Ministrai (iš kairės į dešinę): Lenkijos gynybos ministras Tomaszas Semoniakas (Tomasz Semoniak), Ukrainos gynybos ministras generolas pulkininkas Stepanas Poltorakas (Stepan Poltorak) ir Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media