Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
30 3 4 5
9
14 18 19
21 26
27 29 31 1 2

 

 

L.e.p. krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė apžvelgė pagrindinius ketverių metų kadencijos darbus

2012.11.28
image

Filmuota spaudos konferencija

 

Laikinai einanti pareigas krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė lapkričio 28 d. surengtoje spaudos konferencijoje apžvelgė pagrindinius ketverių metų kadencijos darbus.

 

„Pagrindinis dalykas, kurį pavyko padaryti – visuose pagrindiniuose strateginiuose dokumentuose, kurių buvo priimta daug, esminių, pavyko įtvirtinti subalansuotą požiūrį į gynybą. Tai ir Nacionalinio saugumo strategija, Mobilizacijos ir priimančios šalies paramos įstatymų paketas, Karo prievolės įstatymas, kuriame įtvirtinome naujus karo prievolės atlikimo būdus, Lietuvos karinė strategija, Valstybės ginkluotos gynybos koncepcija, Krašto apsaugos sistemos organizavimo įstatymo pakeitimai – visuose juose sudėlioti konceptualūs dalykai į strateginį lygmenį“, – kalbėjo l. e. p. ministrė.

 

Pasak jos, iki 2008 metų mūsų politikoje vyravo naivi nuostata, kad Lietuvai užtenka turėti kariuomenę, kuri dalyvautų solidariai NATO misijose ir už tai gautų garantijas dėl gynybos, tačiau nebuvo vystomi kariuomenės pajėgumai, ji nebuvo orientuota į krašto gynybą.

 

R. Juknevičienė pažymėjo, jog be galo svarbus yra dalyvavimas operacijose kartu su NATO, o taip pat vystyti pajėgumus ta kryptimi, kad patys galėtume gintis.

 

„Proveržis pačiame NATO kontekste – patvirtinti gynybos planai, skirti ginti šiam regionui, kurie bus reguliariai atnaujinami ir tvirtinami“, – sakė ministrė.

 

Kitas pasiekimas, anot jos, – padėti visuomenei suvokti, kad ginčas dėl profesionalios ar šauktinių kariuomenės – beprasmis.

 

„Ir šauktinių, ir profesinė kariuomenė – jos gali būti labai geros, tačiau Lietuvai reikia tokios gynybos, kad kariuomenė, kokia ji bebūtų – profesinė ar su šauktiniais, kartu su parengtu rezervu galėtų ginti savo kraštą. Rezervo rengimo klausimas yra esminis“, – pabrėžė R. Juknevičienė.

 

Anot jos, priimta nauja, savanoriškumo pagrindu grįsta koncepcija, kuomet rezervas rengiamas per bazinius karinius mokymus, per jaunesniųjų karininkų vadų kursus ir atnaujintus pakartotinius mokymus jau tarnavusiems kariams. „Dabar aiškiai žinome, kaip turi būti rengiamas rezervas“, – sakė ji.

 

Be to, ministrės teigimu, per ketverius metus pavyko pakeisti visuomenės ir politikų požiūris į finansavimo klausimą.

 

„Anksčiau didžioji dalis žmonių ir politikų manė, kad krašto apsaugai skiriami 2 proc. BVP. Mes nelengvai, tačiau nuosekliai kalbėjome, kad yra blogai su krašto apsaugos finansavimo tendencija. Nuolat nuo įstojimo į NATO procentas nuo BVP nuosekliai mažėjo. Šis iššūkis išlieka ir būsimai Vyriausybei bei ministrui“, – sakė R. Juknevičienė. Pasak jos, niekas jau nebesiūlo nurėžti lėšų nuo šios srities finansavimo svarstant biudžeto projektą.

L.e.p. ministrė pažymėjo, kad pagrindinis prioritetas tarptautinėje srityje ir NATO – operacija Afganistane. „Parengti iš esmės visi dokumentai, juos dar priimti turi Vyriausybė dėl mūsų karių pasitraukimo iš Goro provincijos Afganistane kitų metų pabaigoje. Lietuva liks Afganistane, liks kartu su NATO tol, kol tęsis misija. Tikiuosi, kad naujas Seimas sklandžiai pratęs leidimą dalyvauti tarptautinėse operacijose“, – kalbėjo R. Juknevičienė.

 

Nors Lietuva planuoja išvesti Lietuvos karius iš Goro provincijos, tačiau, jei Seimas suteiks mandatą dalyvauti NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų (angl. ISAF) operacijoje Afganistane, veiklą Afganistano pietuose tęs Specialiųjų operacijų pajėgų vienetas, Kandahare Afganistano sraigtasparnių pilotus rengs Oro pajėgų mokymo grupė, ISAF štabuose Kabule ir Herate tarnaus mažesnis skaičius Lietuvos karininkų.

 

Ji pabrėžė, kad labai svarbu ir toliau išlaikyti gerus santykius su pagrindine strategine partnere – Jungtinėmis Amerikos Valstijomis. „Šį laikotarpį vertinčiau kaip labai vaisingą. Be JAV paramos nebūtų tų sprendimų dėl NATO gynybos planų, kitų svarbių pokyčių, kaip pavyzdžiui, suaktyvėjusių ir plačios skalės mokymų mūsų regione“, – teigė l. e. p. ministrė.

 

Krašto apsaugos ministrė JAV su oficialiais vizitais lankėsi tris kartus.

 

„Bendradarbiavimą su Baltijos valstybėmis pakeitėme į integraciją. Pradėjome naujus įsigijimų projektus, kitas iniciatyvas“, – sakė R. Juknevičienė. Pasak jos, gynybos srityje santykiai su kaimynine Lenkija išliko puikūs, o ministrės iniciatyva į Baltijos gynybos ministrų susitikimus pakviesti ir Lenkijos atstovai, ko iki šiol nebuvo.

 

Atsakydama į žurnalistų klausimus dėl krašto apsaugos finansavimo kitais metais, l.e.p. krašto apsaugos ministrė pažymėjo, jog tiek 2011-aisiais, tiek 2012 metais finansavimas išliko stabilus, o kitais metais didinamas 53,8 mln. litų, nors minimalus poreikis siekia 200 mln. lt. Be to, karių išvedimui iš Afganistano kitais metais reikalingos papildomos lėšos, kurios siekia apie 14 mln. litų.

 

Kalbėdama apie darbą su žiniasklaida ir dėkodama žurnalistams, besidomintiems krašto apsauga, R. Juknevičienė teigė, kad galima skleisti informaciją apie savo vykdomus darbus neperkant žiniasklaidos. "Manau, kad tai vienas iš didelių pasiekimų šioje srityje. Taip, mes užsakydavome reklamą, kurios reikėdavo vienai ar kitai idėjai įgyvendinti, pavyzdžiui, populiarinant bazinius karinius mokymus, tačiau pagrindinis mano principas buvo - jokių neskaidrių ryšių su žiniasklaida. Šis principas pasiteisino, būtų gerai tai tęsti“, – kalbėjo ji.

 

 

Ugnė Naujokaitytė, krašto apsaugos ministrės patarėja viešiesiems ryšiams, tel. 8 640 45 376.

 

A. Pliadžio (KAM) nuotraukos

2012-12-03 09:16

Dėdė

Ir jums dėkoju už supratingumą vargšeliai, cenzoriai
2012-11-28 20:09

KAM viešųjų ryšių departamentas

Mieli komentatoriai, dėkojame, kad skaitote mūsų naujienas ir reiškiate nuomonę, pateikiate pastabų, tačiau prašytume komentuoti naujienas taip, kad nebūtų įžeidžiamas kitų asmenų orumas ir garbė. Todėl ateityje ir toliau šalinsime bet kokius įžeidaus pobūdžio komentarus. Dėkojame už supratingumą.
Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media