Grįžti į pradinįSvetainės medis   English Neįgaliesiems Mobili versija

nuoroda kariuomene     

 

KAS įvykių kalendorius

P A T K P Š S
28 29 31 3
4 6 7 10
11 15 17
18 20 23
25 26 27 28 2 3

 

K. Semenavičiaus knygos „Didysis artilerijos menas” paroda Karo muziejuje

2007.05.09
image

Gegužės 4 d. Vytauto Didžiojo karo muziejuje Kaune vyko artilerijos inžinieriaus, raketų išradėjo, žymiausio senosios Lietuvos mokslininko, Lietuvos Didžiosios Kunigaištystės bajoro ir karininko Kazimiero Semenavičiaus vienos knygos „Didysis artilerijos menas” („Ars Magna Artilleriae”, Amsterdamas, 1650 m.) parodos atidarymas, skirtas spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti.

Kazimieras Semenavičius – artilerijos inžinierius, raketų išradėjas, žymiausias senosios Lietuvos mokslininkas, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajoras ir karininkas gimė apie 1600 metus Raseinių krašte. Studijavo Vilniaus universitete, tarnavo Lenkijos ir Lietuvos valstybės kariuomenės artilerijoje, dalyvavo ir pasižymėjo karuose su Maskva, totoriais ir kazokais, todėl apie 1645 metus Vladislovas Vaza skyrė lėšų gilinti žinioms Olandijoje, kur K. Semenavičius dalyvavo tvirtovių kautynėse, susipažino su fortifikacijomis, artilerijos bei karybos naujovėmis. Grįžęs 1648 metais tapo Lenkijos ir Lietuvos Valstybės vyriausiojo artilerijos vado pavaduotoju. Tais pačiais metais vėl išvyko į Olandiją, kur baigė rašyti ir 1650 metais Amsterdame lotynų kalba išleido veikalą „Didysis artilerijos menas” („Artis Magnae Artilleriae”). Anot dr. Liberto Klimkos „…knygoje rašoma, kad karai yra didžiausia žmonijos nelaimė, kylanti iš šykštumo, garbėtroškos, suktumo, noro pavergti kitas tautas.”

Knyga „Didysis artilerijos menas” gerokai pranoko kitus to meto šios srities veikalus ir net XVIII a. laikytas klasikiniu. Tai buvo pirmasis bandymas sukurti artilerijos mokslą. Šis artilerijos vadovėlis buvo išverstas į prancūzų, vokiečių, anglų kalbas. Už veikalą K. Semenavičius buvo apdovanotas įvairių šalių ordinais. Kaip europinio lygmens figūra, pateko į vieną svarbiausių pasaulio leidinių – „Britų enciklopediją”.

Prieš 357 metus išleistą veikalo I dalį sudaro 5 knygos (dalys), 305 didelio formato puslapiai ir 229 paties autoriaus pieštos iliustracijos:

1 knygoje – patrankų kalibrai, pabūklų konstrukcijos ir jų pritaikymas, metalų ir lydinių sudarymo metodai, svėrimo įrankiai saikų ir matų vienetai. Skirtingi kraštai naudojo skirtingas matų sistemas, todėl K. Semenavičius pasiūlė naudoti etalonu Romos svarą kaip labai seną svorio matavimo vienetą.

2 knygoje – parako ir kitų artilerijos medžiagų technologija.

3 knygoje – „Apie raketas” aprašyti svarbiausi K. Semenavičiaus atradimai – mažų ir didelių raketų konstrukcijos, daugiapakopės raketos idėja, gamybos įrankiai ir technologijos, raketinio kuro sudėtis. Pateikė daugiapakopės raketos brėžinių. Analizuodamas raketos judėjimą pabrėžė jos formos ir balistinių duomenų svarbą. Surado naują raketos stabilizavimo būdą naudoti delta (trikampius) stabilizatorius; paskleidė reaktyvinės tūtos idėją; apibendrino artilerijos ir raketų amatų žinias.

4–5 knygose – apibendrinti visi to meto karui ir pramogai skirtos pirotechnikos laimėjimai. Aprašytos įvairios raketos ir sprogmenys, fejerverkų komponavimas.

Praėjusių metų lapkričio mėn. Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas vizito Kaune metu lankėsi Vytauto Didžiojo karo muziejuje (VDKM) ir įteikė direktoriui plk. ltn. dr. Gintautui Surgailiui ypač vertingą dovaną – Kazimiero Semenavičiaus knygą „Didysis artilerijos menas”. Žinoma, kad šiuo metu, be minimo (vokiečių k.) egzemplioriaus, Lietuvoje yra tik du K. Semenavičiaus veikalo egzemplioriai (vienas iš jų – Vilniaus Universiteto bibliotekos Retų ir senų spaudinių skyriuje, kitas – prof. K. Varnelio asmeninėje bibliotekoje). VDKM eksponuojamas egzempliorius yra labai puošnus, gerai išsilaikęs, jis skiriasi nuo kitų dviejų dvispalve spauda antraštiniame lape bei skirtingomis vinjetėmis. Tuo šis egzempliorius dar vertingesnis, nes toks yra vienintelis Lietuvoje. Parodoje eksponuojamas leidinys C. Simienowicz DIE GROSSEN KUNST ARTILLERIE („Didysis artilerijos menas”), išleistas 1676 metais Frankfurte prie Maino Johanno Davido Zunnerio yra pirmasis veikalo leidimas vokiečių kalba (dvi dalys vienoje knygoje). Knyga su frontispisu (autoriaus graviūra) ir puošniu antraštiniu lapu, puslapiniais kustodais bei 20 graviūrų. Knyga iš naujo įrišta 1756 metais. VDKM knygos parodos atidaryme dalyvavęs Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas nudžiugino visus, pranešdamas, kad knyga šiuo metu yra verčiama į lietuvių kalbą.

VDKM direktorius plk. ltn. dr. Gintautas Surgailis padėkojo ministrui už šį vertingą eksponatą ir papasakojo nelengvą knygos atėjimo kelią nuo privataus kolekcininko iki Krašto apsaugos ministerijos ir finale iki Vytauto Didžiojo karo muziejaus.

Parodos atidarymas buvo labai šiltas, gražus ir įdomus. Didžiausia renginio staigmena tapo bajorės Valerijos Semenavičiūtės – Damašienės, Kazimiero Semenavičiaus palikuonės apslankymas parodos atidaryme. Pasisakydama apie Šeligos herbą turėjusį Lietuvos bajorą, savo propropro…senelį, raketų išradėją Kazimierą Semenavičių, Valerija Damašienė atkreipė dėmesį, kad turėdami žymų lietuvį mokslininką, privalome labiau įvertinti ir įamžinti jo atminimą, pastatant paminklą, pavadinant jo vardu technikos mokyklą, kariuomenės dalinį ir t.t.

Minint 350 metų sukaktį nuo Kazimiero Semenavičiaus parašytos ir išleistos knygos „Didysis artilerijos menas”, Lietuvos bankas yra išleidęs proginę sidabrinę monetą, ta pačia proga bankas išleido ir istoriko Vytauto Bogušio brošiūrą apie Kazimierą Semenavičių ir jo išradimus daugiapakopių raketų srityje. 1990 m. Lietuvos kino studijoje yra sukurtas istoriko V. Bogušio ir režisieriaus A. Digimo dokumentinis filmas apie Kazimierą Semenavičių ir jo veikalą „Didysis artilerijos menas”. Pristatydami šią vertingą ir unikalią knygą, Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, VDKM direktorius plk. ltn. dr. Gintautas Surgailis, parodos kuratorė vyresnioji muziejininkė Arvyda Navickienė savo pasisakymuose akcentavo pagrindinį parodos tikslą – svarbiausia, kad dabartinės ir ateinančios kartos žinotų, koks garsus buvo mūsų tautietis, mokslininkas, Lietuvos bajoras Kazimieras Semenavičius.

Paroda veiks iki liepos 9 d.

Parodos kuratorė fondų apskaitos ir apsaugos skyriaus spaudos rinkinių grupės vyresnioji muziejininkė Arvyda Navickienė.

Liudviko Žiemio nuotr. iš kairės į dešinę – Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorius plk. ltn. dr. Gintautas Surgailis, K. Semenavičiaus provaikaitė  Valerija Semenavičiūtė-Damašienė, Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, p. V. Damašienės sūnus Vytautas Damašius šalia retos ir vertingos Kazimiero Semenavičiaus knygos „Didysis artilerijos menas”.

Komentuokite
Krašto apsaugos ministerija pasilieka teisę pašalinti komentarus, įžeidžiančius žmogaus garbę ir orumą, skatinančius tautinę, rasinę, religinę nesantaiką, skatinančius smurtą.
Vardas
El. paštas
Komentaro tekstas
Apsaugos kodassecimg

 
Biudžetinė įstaiga, kodas Juridinių asmenų registre 188602751.
Totorių g. 25, LT-01121 Vilnius, tel. 8 (706) 70750, faks. (8 5) 264 8517, el. paštas [email protected]
PVM mokėtojo kodas LT100001016116
© Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Sprendimas: Fresh Media